Domů » Historie » Mercedes-Benz SL: Historie a důležité milníky

Mercedes-Benz SL: Historie a důležité milníky

0

Mercedes-Benz SL jsou sportovní vozy, které za svou historii nasbírali hned několik úspěchů, jak na závodištích, tak na automobilovém trhu. I v dnešní době jsou stále populární. Představíme vám jejich historii a stručně si povíme i o všech generacích.

Mercedes-Benz SL: Historie a důležité milníky

Historie Mercedes-Benz SL

Mercedes-Benz SL byl poprvé představený v roce 1952. Pro média připravila automobilka přehlídku na dálnici poblíž Stuttgartu. Vůz Mercedes-Benz 300 SL se měl předvést veřejnosti při své první testovací jízdě. Tato událost nebyla vzrušující jen kvůli novému vozu jako takovému, ale především kvůli tomu, že naznačila návrat této značky k motoristickému sportu.

Mercedes-Benz 300 SL se pyšnil dynamickým designem s liniemi, které se pro SL staly typické. Závěsné dveře typu gullwing končily v půlce karoserie a při otevření připomínaly křídla racka. Nasedání bylo trochu obtížnější.

Konstruktéři nechtěli jen šokovat nevšedním designem, šlo o řešení z rozumu. Uprostřed vozu totiž byla umístěná trubková konstrukce, která sahala až do prostoru, kde bývají dveře. Později byly výřezy zvětšeny směrem dolů, nastupování se tak značně usnadnilo.  

Tento dvousedadlový sportovní vůz byl nakonec oficiálně představený v únoru 1954 na International Motor Sports Show a vyráběl se do roku 1957. Vyhrál několik závodů, v dalších se umístil na obstojných místech. Později od roku 57 až do roku 1963 byl k dostání ve verzi roadster a později také v elegantním provedení 190 SL.  

mercedes benz sl

Další modely Mercedes-Benz SL

Následovaly i další úspěšné vozy. Od roku 1963 do roku 1971 se vyráběla řada Mercedes-Benz 230 W113. Došlo ke zvětšení objemu motoru a několika designovým změnám. Následuje řada R107 z let 1971 až 1989 s novými bezpečnostními prvky a svěžím designem.

V letech 1989 až 2001 se vyráběly vozy Mercedes-Benz R129. Střecha se poprvé ovládala pomocí hydrauliky po stisknutí tlačítka. Následovala pátá, šestá a současná sedmá generace. Všechny od původního závoďáku ušly dlouhou cestu, přesto vozy zůstaly v mnoha ohledech věrné původním konceptu.  

Mercedes-Benz SL 500 R230 je v téměř plné výbavě a ve špičkovém stavu.

Foto: Sportovnivozy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články