Domů » Pro řidiče » Pokuta za nepojištěné auto od ČKP. Kolik?

Pokuta za nepojištěné auto od ČKP. Kolik?

0

V České republice je v současné době na 200 000 motorových vozidel bez povinného ručení. O sankce se v těchto případech stará Česká kancelář pojistitelů neboli ČKP. Netýká se tento vroubek i vás? Zjistěte, do jaké výše tyto pokuty sahají.

Pokuta za nepojištěné auto od ČKP. Kolik?

ČKP, seznamte se

Česká kancelář pojistitelů neboli ČKP je organizace, která sdružuje společnosti poskytující povinné ručení. To má ze zákona povinnost platit každý majitel vozidla. Jakmile je vaše auto zapsané v registru, je nutné, abyste povinné ručení pravidelně odváděli.

Jaké jsou funkce ČKP? Tak například správa garančního fondu, ze kterého se platí škody způsobené nepojištěnými auty. Právě do garančního fondu míří pokuty za nepojištěné auto, přesněji pokuty za nezaplacení povinného ručení.

CO dalšího má ČKP na starosti? Provozuje databázi s vyhledáváním SPZ, informační středisko, linku pomoci řidičům (1224) a spolupracuje s Centrálním registrem vozidel. Na základě dat z registru odhaluje neplatiče. ČKP má mnohem víc funkcí, ale o tom se tu dnes bavit nebudeme – základy jste určitě pochopili.

Česká kancelář pojistitelů a pokuty

Pokuty za nepojištěné auto spravuje a uděluje Česká kancelář pojistitelů. Jestli tedy máte vroubek a tušíte, že jste dlužní, pak si buďte jistí, že vás obsílka na zaplacení sankce nemine.

ČKP vlastníky-neplatiče obesílá až po skončení nepojištěného období. Je to v zájmu vás i společnosti. Jednak se tak šetří na administrativě, za druhé se šetří vaše peněženka. Poplatek za úřední obsílku jde totiž z vaší kapsy a sahá do výše 300 Kč.

Jak vysoké jsou pokuty za nepojištěné vozidlo u ČKP

Jakmile Česká kancelář pojistitelů zjistí, že nehradíte povinné ručení, začne vám počítat sankční poplatky. Ty se vyměřují na základě délky nepojištěného období, ale i podle typu vozidla. Rozsah pokuty je 4 Kč až 563 Kč za den. Jiná sankce platí pro motorky, jiná pro užitková vozidla atd.

Druh vozidla

Denní sazba v Kč

Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru do 1 000 cm3 včetně

30 Kč

Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1 001 cm3 do 1 350 cm3 včetně

35 Kč

Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1 351 cm3 do 1 850 cm3 včetně

47 Kč

Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1 851 cm3 do 2 500 cm3 včetně

65 Kč

Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru nad 2 500 cm3

93 Kč

Sazby pokut najdete na stránkách CKP.cz => Sazby příspěvků do garančního fondu.

Za den/týden to není bůhvíjak velká sankce, ovšem kdybyste povinné ručení neplatili celý rok, budou po vás vymáhat částku vyšší, než byste zaplatili na řádném pojištění. Nepojistit se se v tomto případě opravdu nevyplácí.

K základní sazbě se přidává i pokuta za způsobení dopravní nehody s nepojištěným vozidlem. To také vymáhá ČKP. Částka může sahat až do výše 300 tisíc Kč podle závažnosti nehody a jejích důsledků.

Došlo k chybě? Ozvěte se

Nikdo není neomylný, ani ČKP ne. Proto jestli jste dostali obsílku s výzvou k uhrazení pokuty za nezaplacení povinného ručení, ale víte, že z vaší strany je vše v pořádku, ozvěte se. K omylu může dojít kvůli prodeji, vyřazení z provozu, ale i obyčejnou lidskou chybou.

Na dopise uvidíte kontakty, kam se můžete obrátit. Více informací najdete na ČKP.cz. Nezapomeňte, že budete muset prokázat, že jste v právu. Takže si připravte důležité dokumenty (doklad o vyřazení, přepisu vozu atd.).

pokuta od čkp

Jak zaplatit pokutu za neplacení povinného ručení

Jestli jste dostali výzvu a víte, že je ČKP v právu, uhraďte pokutu co nejdřív. Stačí zadat příkaz k platbě z internetového bankovnictví. Platit se dá i online přes platební bránu. Více informací najdete na Platební možnosti ČKP. Stačí zadat SPZ a vyjedou vám přehled k platbě.  

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články