Přepis vozidla má svá specifika: Pozor na plnou moc

Pořizujete si nové auto nebo motocykl či jiné motorové vozidlo? Pokud ano, měli byste zcela jistě počítat s jeho přepisem. Ten představuje často vcelku specifický proces, jejž je zapotřebí zvládnout co možná nejlépe. Jestliže jste si ničím podobným doposud neprošli, rozhodně se vyplatí mít dostatek informací a zkušeností. My se v následujících řádcích budeme hlavním aspektům, které se přepisu jako takového týkají, věnovat mnohem podrobněji. Zaměříme se i na plnou moc, jež může být zapotřebí.

Průběh přepisu vozidla

Velkou výhodou přepisu vozidla je především fakt, že jak odhlášení, tak i následné přihlášení mohou probíhat zároveň. Všechno se tak poměrně markantně urychlí, což je optimální. Samotný proces probíhá přímo na příslušném registru vozidel, a to v místě, odkud pochází původní vlastník vozu. Hodně důležité je to, aby vozidlo bylo již zakoupeno. Peněženka s penězi vám v tomto momentu nepomůže, musí být sestavena a oboustranně podepsána kupní smlouva. Vlastnictví vozidla tedy již přejde na stranu kupujícího. V tomto momentu už se obě dvě strany sejdou na registru vozidel, kde proběhne změna vlastníka daného vozu.     

Co všechno budete potřebovat?

V první řadě správně vyplněnou žádost, se kterou přijdete na daný registr. Dále se jedná o následující doklady: 

  • velký a malý technický průkaz,
  • platnou zelenou kartu,
  • doklad o pojištění vozu,
  • doklad totožnosti, tedy občanský průkaz,
  • protokol o provedené evidenční kontrole vozidla a
  • kupní smlouva na auto.

Mimo zmíněných dokladů jsou někdy zapotřebí také další specifické. Jestliže se auto nakupuje na leasing, neobejdete se bez leasingové smlouvy. Jinak je také třeba zmínit situaci, kdy je nutné zřídit zástavní právo k silničnímu motorovému vozidlu nebo vozidlu přípojnému. Potřebovat budete doklad o zástavním právu. Nakupuje nebo prodává auto cizinec? Pak je nutná další akce, a to předložení povolení k pobytu v České republice.

TIP: U novějších aut doporučujeme sjednat i havarijní pojištění.

Kdy potřebujete plnou moc?

V jasně dané situaci. Plná moc k přepisu vozidla je nezbytná tehdy, jestliže se kupující nebo prodávající nemohou osobně dostavit na daný registr motorových vozidel. Plná moc tedy může být poskytnuta oběma stranám. Určitě je také třeba zmínit situaci, kdy je plnou mocí pověřena třetí osoba. Ta může přepis vozidla vyřešit za vás. Není od věci najít na internetu vzor samotné plné moci. Budete tak mít všechno mnohem jednodušší. Plná moc musí obsahovat veškerou identifikaci zúčastněných stran. Mimo jiné musí být specifikováno také dané vozidlo, jež je předmětem onoho transferu. Mezi základní údaje patří třeba značka, model a Vin kód, tedy výrobní číslo karoserie. Zapomenout přitom nemůžeme ani na číslo registrační značky.

Zdroj obrázku: Juice Dash / Shutterstock.com

Picture of Marek Hervíř

Marek Hervíř

Nadšenec do všeho, co jen trochu smrdí benzínem. Zároveň také spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. Nejvíce ho baví auta, "se kterými si člověk může více hrát a cítí odezvu při každém manévru". Nejčastěji pro vás Marek připravuje různé návody, postupy a informační články.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *