Domů » Zajímavosti » Přístřešek na auto, nebo garáž? Srovnejte výhody obou variant

Přístřešek na auto, nebo garáž? Srovnejte výhody obou variant

0

Přemýšlíte nad vybudováním prostoru, kam uschovat svého čtyřkolého miláčka? Podívejme se, jaké benefity obě řešení mají a zároveň se zamysleme nad problémy, na které můžete při volbě jednoho řešení narazit. Tento článek vám pomůže vybrat si řešení právě pro vás.

Přístřešek na auto, nebo garáž? Srovnejte výhody obou variant

Potřebuje auto vlastní prostor?

Mnoho lidí parkuje volně na ulici, zejména ve větších městech, kde je nedostatek garáží a pro lepší přístupnost auta v centru proto města zařídila pro své občany parkovací stání a parkovací zóny. S jakými problémy se potýkají lidé, jejichž auto stojí ve volném prostoru?

Auto je často špinavé, mnohdy pokálené od ptáků nebo jiných zvířat. Na auto prší, práší se a odráží se na nich i aktivita kolemjdoucích, hlavně jejich psích miláčků. Úplnou katastrofou jsou živelné pohromy. Poslední dobou častá krupobití, mrazy a následné solení vozovky se zkrátka na autě podepíšou. Vyčleníte-li však autu samostatný prostor, ideálně krytý, většině těchto věcí se dá předejít.

Garáž jako ochrana proti všem vlivům

Garáží myslíme uzavřený prostor se čtyřmi stěnami a střechou. Převážně se jedná o zděné prostory, občas se v zástavbě objeví i dřevěná garáž. Garáž jako objekt bývá spojená například s trendem “garážových kapel”. Je to malý prostor, který se dá vyvezením auta na krátkou dobu použít dočasně jako místo k jiným aktivitám. Mnoho lidí garáž používá zároveň jako dílnu k “špinavým” domácím  pracím, které si většinou do obýváku nevezmete; lakování, stloukání nábytku, odmašťování, hoblování nebo práce s těkavými látkami. Takže i v případě, že o auto z nějakého důvodu přijdete nebo jej začnete parkovat jinde, je garáž poměrně užitečná součást domu. Může sloužit ke skladování věcí, jako je bazén, zahradní nářadí a technika, pokud nemáte zahradní domek nebo funkční sklep. 

Dřevěná garáž

Výhodou uzavřené a uzamčené garáže je nemožnost přístupu cizí živé bytosti. “Živou bytostí” myslíme nejen lidského záškodníka, ale i zvířata, která pod kapotou vašeho vozu mohou hledat dočasné útočiště. 

Největší nevýhodou garáže je cenová náročnost oproti jiným variantám. Je zkrátka potřeba nějaký materiál navíc, který dobře ochrání auto před mrazem, větrem, bouří a dalšími vlivy, které se mohou negativně podepsat na stavu vozidla. Avšak ušetříte mnoho času, který byste jinak věnovali například škrábání zmrzlého skla nebo fénování zámků. A to se většinou vyplatí.

Přístřešek na parkování

Mít na svém parkovacím místě přístřešek na auto je rozhodně výhodnější, než jej nemít. Pokud běžně parkujete “pod širákem”, tak máte jistě nějakou neblahou zkušenost spojenou s předměty padající zhora dolů. Ať už jde o mízu ze stromů, padající listí nebo ovoce rozmělněné pod koly vozu, ptačí výkaly nebo obyčejný kyselý déšť, všechny tyto věci jsou nepříjemné, pokud chcete udržet automobil stále čistý a hezký. Přístřešek je dostačující ochranou, navíc levnější, než garáž. Nicméně se stále bavíme o věcech padající svisle. 

Přístřešek pro auto

Přístřešek bohužel auto neuchrání před věcmi padajícími nebo přicházející ze strany. Na auto tedy dopadá prach, sníh či déšť, pokud fouká vítr, nevyhnou se mu ani kroupy. Ojedinělé není ani záškodnictví kolemjdoucích, je-li parkovací místo přístupné, a aktivita divoce žijících zvířat. Před nastartováním auta, hlavně v zimě, vám stále zůstává nutnost klepání na kapotu, abyste vyhnali spící kočky nebo kuny a předešli jejich poranění. Navíc některým zvířátkům velmi chutnají některé části auta a proto taková hezká chráněná kuna pod kapotou může vaše auto poškodit dostatečně na to, abyste už nenastartovali. Tedy přestože je dobré mít parkovací stání kryté, nenabízí přístřešek výhody plnohodnotné garáže.

Shrnutí

Nejde zřejmě o jednoduchou volbu, ale zásadní rozhodnutí se tedy pohybuje mezi dvěmi variantami. Pokud hledáte levnější řešení zastřešení parkovacího stání pro jeho odstínění od slunce a ochranou před deštěm, bude vám přístřešek postačovat. Pokud chcete auto chránit před dalšími vlivy a nevadí vám připlatit si, vybudujte si garáž. 

Moderním a praktickým řešením je také kombinace obou variant: garáž s přístřeškem na příjezdové cestě, která může alternativně sloužit jako místo pro rychlé odstavení vozidla nebo parkoviště pro hosty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články