Domů » Pro řidiče » Jdete ven? Nezapomínejte na reflexní prvky

Jdete ven? Nezapomínejte na reflexní prvky

Šero. Plískanice. Mlhy. Tma. To není začátek nějaké scény z horroru, ale úplně obyčejný podzim a zima. Psa možná v tomhle počasí nevyženete, ale vy občas pěšky musíte. Kdy jindy, než právě v těchto dnech, je dobré si připomenout, jak moc zranitelnými se stáváme jako chodci nebo cyklisté a jak zásadní jsou reflexní prvky na oblečení.

Jdete ven? Nezapomínejte na reflexní prvky

Po ránu a navečer není z auta vidět s dostatečným předstihem nic, co nesvítí. Zatímco řidiči mají povinnost svítit, chodcům a cyklistům to zatím nikdo nenařizuje (na rozdíl třeba od Slovenska, kde je to povinné). Že by hlavní kámen úrazu? I proto se čím dál více apeluje na to, aby se chodci a cyklisté, a děti dokonce celodenně, chránili viditelným používáním reflexního oblečení a doplňků.

Na barvě fakt záleží

Reflexní materiál je totiž v noci vidět na 3x větší vzdálenost než třeba bílé oblečení a na více než 10x větší vzdálenost než modrá barva. Pokud potřebujete jít při zhoršené viditelnosti ven a nemáte po ruce nic reflexního, vezměte si alespoň co nejsvětlejší oblečení. V červené barvě jste pro auto viditelní na cca 25 m, v bílé barvě až na 50 m. Pokud však použijete něco reflexního, uvidí vás řidiči až na 200 metrů!

Dobře si posviťte

Je třeba ale upozornit i samotné řidiče, a to na používání reflexní vesty, když musí vystoupit z auta ven. Pamatujte, že i vy se v tomto případě stáváte neosvětlenými chodci. Mějte taky reflexní vestu vždy dosažitelnou z místa řidiče. Důležité je dále to, abyste si hlídali seřízení svých světel na vozidle. Kromě toho, že je jízda se špatně seřízenými světly nepříjemná, představuje velké nebezpečí pro chodce a cyklisty. Pokud vám světla nesvítí tam, kam mají, nejen, že to co se děje před vámi neuvidíte pořádně vy, ale můžete lehce oslnit protijedoucího řidiče. Ten zas pro změnu neuvidí lidi na krajnici a neštěstí může být na světě. A jestliže se všichni chodci naučí používat reflexní prvky, tak vězte, že zvěř je nikdy používat nebude, a i tu pak můžete s neseřízenými světlomety snadno přehlédnout.

Jaké existuje reflexní oblečení a prvky?

  • reflexní vesta (ta je součástí povinné výbavy každého vozidla)
  • reflexní bunda
  • reflexní čepice
  • rychloupínací reflexní pásky na ruku nebo na nohavice
  • reflexní páska na ruku s diodami pro ještě lepší viditelnost
  • reflexní přívěsek vhodný třeba na batoh, dětské aktovky, na zipy
  • reflexní samolepka (je dobré je používat spíše jen jako doplněk k jiným prvkům) atd.

U některého dětského oblečení nebo třeba na školních batozích už jsou reflexní prvky doplněny automaticky. Na oblečeních pro dospělé už to tolik neplatí, nicméně pokud už musíte vyjít po tmě ven a nic reflexního doma nenajdete, sviťte si aspoň baterkou či mobilem. A pejskaři by zase měli svým čtyřnohým „alíkům“ pořídit pořádný svíticí obojek. I ten může leckdy prokázat velmi dobrou službu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články