Domů » Pro řidiče » Školení řidičů online?

Školení řidičů online?

0

V tomto článku bychom se chtěli krátce pověnovat tomu, jaké má zaměstnavatel ze zákona povinnosti vůči zaměstnancům, kteří v rámci svojí prácovní činnosti řídí vůz. Tento článek si však neklade za cíl shrnout vše, co představuje BOZP – k tomu naleznete více informací na Wikipedii.

Školení řidičů online?

Chceme ovšem nastínit, jak je v dnešní době možné dostát liteře zákona za pomoci online kurzů, které umožňují získat certifikát online. Nejprve si však uděláme jasno v druzích certifikací a v pohledu zákona na různé druhy řidičské práce.

Řidiči „referenti“

V tomto článku nám jde zejména o tzv. řidiče referenty, kterých se povinná certifikace ve firmách týká nejčastěji. Povinnost certifikace referentů je ukotvena v zákoně č. 262/2006 Sb., zákoník práce v § 103.  Řidiči referenti jsou de facto všichni zaměstnanci firmy, kteří nejsou řidiči z povolání, a kteří v době pracovní činnosti řídí vozidlo o hmotnosti do 3,5 t. Důležité je mít na paměti, že v tomto ohledu je naprosto nepodstatné, zda konkrétní zaměstnanec v pracovní době využívá služební, nebo soukromý vůz. Zcela irelevantní je i to, zda zaměstnanec vůz používá každodenně, nebo jednou za půl roku. Školení je zkrátka povinné pro každého, kdo je v pracovněprávním poměru k zaměstnavateli. To zahrnuje i ty, kteří pracují „pouze“ na dohodou o provedení práce, či dohodou o provedení činnosti. Právě tito řidiči referenti si mohou certifikáty pořídit online na rozdíl od řidičů z povolání. Ti to mají složitější, neb jejich školení jsou podstatně rozsáhlejší a musí je ze zákona (247/2000 Sb.) realizovat akreditovaná školicí střediska.

Jak to vypadá?

Online školení sestává z jednotlivých témat, kterými je školený řidič proveden a jeho nabytá znalost je následně prověřena testovými otázkami. Témata jsou dána zákonem a patří mezi ně například pravidla silničního provozu, informace o odpovědnosti řidiče, zásady bezpečné jízdy, jednání při dopravních nehodách, první pomoc, technická způsobilost vozu, jeho údržba apod.

Kolik to stojí

Cena za kurz, respektive certifikát se odvíjí od počtu certifikátů, které pro svoje zaměstnance zakupujete. Počítejte ale s cenou od 80 do 150 kč bez DPH za certifikát. V e-shopu si tak zakoupíte pro zaměstnance příslušný počet kódů. Každý ze školených řidičů následně zadá přidělený kód v e-learningovém prostředí. Pod daným kódem pak projde školením a po jeho absolvování přijde příslušná certifikace mailem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články