Domů » Autonovinky » Spitfire již nevládne jen ve vzduchu

Spitfire již nevládne jen ve vzduchu

0

Stíhací letoun Spitfire je po právu označován za největší úspěch britského inženýrství a za hrdinu britského lidu. Právě díky tomuto stroji dokázala britská armáda, za nemalé podpory československých letců, odvrátit hrozící nebezpečí, které pro Británii představovalo německé letectvo, známé jako Luftwafe. Jako poctu tomuto legendami opředenému stroji ze čtyřicátých let minulého století představuje automobilka Aston Martin limitovanou edici vozu V12 Vantage S s přídomkem Spitfire 80.

Spitfire již nevládne jen ve vzduchu

 

Aston Martin V12 Vantage S Spitfire 80

Je tomu přesně osmdesát let od okamžiku, kdy se britské stíhací letouny Spitfire ocitli poprvé v ostrém leteckém souboji s německou Luftwafe. Toto výročí oslavuje Aston Martin novou limitovanou edicí svého dvanáctiválcového supersportu V12 Vantage S s názvem „Spitfire 80“.

 

Barva není jedinou odlišností

Vozy patřící do této edice, jsou oděny do tmavě zelené barvy „Duxford Green“, která byla pojmenována po bývalé letecké základně Královského vojenského letectva (RAF), ze které se Spitfiry poprvé vznesly do akce. Tmavě zelená barva je doplněna kontrastními žlutými doplňky v masce chladiče, na víku kufru a na bocích vozu.

 

 

Zelená barva karoserie a žluté doplňky ovšem nejsou jedinými prvky, kterými se vozy Spitfire 80 liší od běžných V12 Vantage S. To nejdůležitější je na první pohled neviditelné. Mnohé díly vozu, jako například duhové koncovky výfukového systému byly ručně zhotoveny společností Duxford’s Aircraft Restoration Company, která se primárně věnuje renovaci historických letadel. Drobné odlišnosti od běžného V12 Vantage S, nalezneme i v interiéru a patří mezi ně například vyšité stíhací letouny v hlavových opěrkách sedadel.

 

Vysoký příplatek, který stojí za to

A na kolik že tento skvost přijde? Cena byla stanovena na 180 000 liber (cca. 5 850 000 Kč). Ve srovnání s běžným V12 Vantage S se jedná o příplatek 40 000 liber (1 300 000 Kč). Za své peníze ovšem dostanete nejen jedinečný a vzácný supersport. Aston Martin totiž pro majitele edice Spirtfire 80 připravil i speciální program v rámci kterého se uskuteční rozhovory zákazníků s válečnými veterány, zákazník si bude moci rovněž užít řízení obrněného vozidla v terénu a těšit se bude moci i na let v opravdovém Spitfiru Mk 1. Navíc Aston Martin věnuje část ze zisku na podporu nadace RAF. Zákazník si tak může udělat radost, splnit si dětský sen a navíc se těšit z pocitu, že pomohl dobré věci. A to se přece vyplatí.

 

Foto: Aston Martin

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články