Domů » Pro řidiče » Testem prošly letní pneumatiky 195/65 R15. Které jsou ty nejlepší?

Testem prošly letní pneumatiky 195/65 R15. Které jsou ty nejlepší?

0

V našem nedávném příspěvku jsme vám radili, na co si dávat pozor a podle jakých kritérií byste měli postupovat při výběru letních pneumatik. Dnes v našich radách, týkajících se nákupu letních pneumatik budeme pokračovat. Tentokráte se zaměříme na jeden z nejfrekventovanějších rozměrů pneumatik 195/65 R15. Podíváme se podrobně na porovnání produktů od několika světoznámých výrobců. Jako podklady pro tento přehled nám poslouží tradičně spolehlivé výsledky srovnávacích testů pneumatik od německého autoklubu ADAC.

Testem prošly letní pneumatiky 195/65 R15. Které jsou ty nejlepší?

Již zmíněný rozměr letní pneumatiky 195/65 R15 patří v celé Evropě, včetně České republiky mezi ty nejrozšířenější. Pneumatiky této specifikace nalezneme na vozech typu Škoda Octavia, Volkswagen Golf nebo Ford Focus.

ADAC se v rámci testu letních pneumatik pro rok 2017 primárně zaměřil na pneumatiky prémiových značek. Jednalo se o produkty společností Pirelli, Bridgestone, Cintinental, Goodyear, Michelin, Nokian nebo Hankook. Zastoupení se ale dočkala i střední třída plášťů, kterou reprezentovali výrobci Vredestein, Semperit, Maxxis a Esa-Tecar. Opomenuty nezůstaly ani pneumatiky, jejichž výrobci cílí především na spořivé řidiče, kteří se snaží najít co možná nejlevnější pneumatiky pro svůj vůz. Tento segment byl zastoupen pneumatikami od značek Aeolus, Barum, GT Radial, Kumho a Sava.

Němci jsou během testování a recenzování automobilů a pneumatik pověstní svou precizností a přesností. ADAC, jakožto vlajková loď německých motoristických novinářů tento trend samozřejmě také vyznává. Testování tak probíhalo za dodržení naprosto stejných podmínek pro všechny druhy pneumatik. Hlavní váhu měly při určování konečného pořadí hodnoty, naměřené během jízdy na mokru (40 %). O něco menší váha (20 %) byla kladena na výsledky testů z jízdy na suchu. Nejméně pak bylo přihlíženo k hodnotám hlučnosti a naměřené spotřeby vozu (obě 10 %).

Po důsledném otestování a zvážení všech výše zmíněných hodnot byla vítězem testu zvolena pneumatika Pirelli Cinturato P1. Ta zaujala svými vlastnostmi na suchém i mokrém asfaltu. Kladného hodnocení se tato pneumatika dočkala i za nízkou hodnotu valivého odporu a nízkou míru opotřebení.

pneumatiky

Hned trojice pneumatik získala v testu německého autoklubu shodné hodnocení a sdílí tak spolu druhou až čtvrtou příčku. Jde o pneumatiku Bridgestone Turanza T001, která vynikla především stabilitou na mokru a nízkým odporem. Pneumatika Continental PremiumContact 5 rovněž excelovala na mokru i na suchu, jediným vroubkem na jejím hodnocení byla vyšší pořizovací cena. Poslední z této trojice je pneumatika Goodyear EfficientGrip Performace. U té byla naměřena jedna z nejnižších hodnot spotřeby vozu. Na suchém povrchu dosahovala nadprůměrných hodnot a velmi dobře si vedla i na mokru, jedinou výtkou byla vyšší hlučnost pneumatiky.

Pátou příčku získala pneumatika Spirit 5 HP od švýcarského výrobce Esa-Tecar. Ta  zaujala vlastnostmi na mokru a vyváženým profilem dezénu, za který by se nemusel stydět žádný prémiový výrobce pneumatik.

Zdroj: Pneumatiky.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články