Vlastní auto znamená pohodlí, ale i starosti: s jakými výdaji je třeba počítat?

Vlastní auto přináší do života svobodu. Váš program nepodléhá jízdním řádům, vyhnete se tahání těžkých nákupů přes půl města a na dovolenou nemusíte cestovat namačkaní v autobuse se spoustou obrovských kufrů. Život je zkrátka jednodušší a uvolněnější, protože můžete vyrazit doslova kdykoliv a kamkoliv.

Nicméně každá mince má dvě strany. Sice vám odpadnou starosti s hromadnou dopravou, ale na druhou stranu přijdou jiné. Automobily nejsou dokonalé a stejně tak jako kterákoliv jiná věc vyžadují pravidelnou péči, která vás bude přirozeně stát čas i peníze. Proto byste s těmito výlohami měli dopředu počítat, aby vás později nezastihly nepřipravené. Jaké to jsou?

Auta nejezdí na vzduch

I když by to byla krásná představa, auta bohužel nejezdí na vzduch. Každá vaše jízda proto vyžaduje dostatek benzínu nebo nafty, což není úplně nejlevnější záležitost. Jestli si někdy všímáte nabídky čerpacích stanic, tak jste si určitě všimli, že ceny pohonných hmot neustále kolísají. I když v současnosti nejsou tak vysoké jako třeba před pěti lety, pokud pojedete sami na delší vzdálenost, cesta vás s největší pravděpodobností vyjde dráž, než kdybyste využili hromadnou dopravu.

Naštěstí lze finanční dopad tankování alespoň částečně zmírnit, a to už při výběru auta. Prvním parametrem, který vám může ušetřit tisíce korun, je pochopitelně spotřeba paliva. Na ni má výrazný vliv také to, jak chcete auto využívat. Od toho se pak odvíjí také výběr mezi benzínovým nebo naftovým motorem. Spousta řidičů se spoléhá na staré pravidlo – na kratší vzdálenosti benzín, na delší diesel. Ani to však není vždy tak úplně pravda.

Zákonné pojištění je nutnost

Vraťme se ale o pár kroků zpátky, a to k samotnému přepisu vozidla. Už při něm je totiž potřeba pro vaše nové auto vyřídit zákonem stanovené pojištění odpovědnosti z provozu vozidla známější jako povinné ručení. Kdyby váš vůz nebyl pojištěný, nesměli byste se s ním pohybovat na silnici. Jako důkaz vám poslouží zelená karta, kterou vám pojišťovna pošle hned, jakmile pojištění zaplatíte. Pokud vás policejní kontrola zastaví a vy ji nebudete mít, čeká vás nemalá pokuta.

Pojďme si ale ujasnit, k čemu pojištění odpovědnosti z provozu vozidla vlastně slouží. Kdybyste způsobili nehodu, při které by došlo ke škodě na majetku nebo újmě na zdraví jejích ostatních účastníků, pojišťovna za vás tyto škody zaplatí. Avšak pozor, na škody na vašem zdraví a majetku se toto pojištění nevztahuje. K tomu je určené takzvané havarijní pojištění, které si musíte zaplatit zvlášť.

Bez pravidelné údržby daleko nedojedete

K provozu auta však potřebujete více než jen palivo a pojištění. Je třeba se o něj také starat a dopřávat mu pravidelnou údržbu, abyste předešli náhlým poruchám. Základem jsou výměny motorového oleje, které je třeba dělat po každých 100 000 najetých kilometrech. Mimo to musíte také pravidelně sledovat stav chladící a brzdové kapaliny a podle potřeby je nechat v servisu doplnit nebo vyměnit. Totéž platí i pro kapalinu do ostřikovačů, se kterou si však poradíte bez problému sami.

Za výdaj související s provozem vozidla lze považovat i technické kontroly. Bez platného technického průkazu byste s autem totiž nemohli v žádném případě jezdit. U nově zakoupených vozů se kontrola musí opakovat po čtyřech letech a poté každé dva roky. Cena technické kontroly se u osobních aut pohybuje okolo 1 800 Kč včetně emisní kontroly – takže dopředu počítejte i s tímto výdajem.

Nic nefunguje věčně

I když se o své auto budete starat jak nejlépe dovedete, nemůžete počítat s tím, že všechny jeho součástky budou fungovat do nekonečna. Opotřebení se zkrátka nevyhnete, a proto byste měli mít vždy nějaké finance stranou pro případ, že váš vůz bude potřebovat opravit. Jestliže se totiž bez auta nedostanete do práce nebo nevyzvednete děti ze školky, byl by to docela problém.

Na rozdíl od ostatních výdajů není tato rezerva vyloženě nutností. Řešením se pro vás v takovém případě může stát i půjčka do výplaty, pokud ovšem máte jistotu, že ji budete schopni včas splatit. Musíte totiž počítat nejen s vrácením vypůjčené částky, ale také se zaplacením úroků a případných poplatků. Je tedy na místě si položit otázku, zda se bez auta obejdete do doby, než našetříte dostatek vlastních úspor, nebo ne. Pokud ne, pak je na místě o tomto řešení uvažovat.

Picture of Marek Hervíř

Marek Hervíř

Nadšenec do všeho, co jen trochu smrdí benzínem. Zároveň také spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. Nejvíce ho baví auta, "se kterými si člověk může více hrát a cítí odezvu při každém manévru". Nejčastěji pro vás Marek připravuje různé návody, postupy a informační články.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *