Domů » Pro řidiče » Vlastnit, či nevlastnit automobil?

Vlastnit, či nevlastnit automobil?

Zažitý systém vlastnictví vozu známe. Auto si koupíte a stane se vaším majetkem. Přece je lepší vlastnit to, co používáte. V dnešní době se ale mnoho zažitých konvencí mění. Čím dál více se rozšiřují systémy, kde platíte za používání věci, ale přitom ji nevlastníte. Výborným příkladem je právě operativní leasing na auta. Mnozí nejsou schopni tomuto systému přijít na chuť. Platit za něco co ani nevlastníte? Co když je ale právě tohle cesta k výborným vozům za nízké měsíční splátky?

Vlastnit, či nevlastnit automobil?

Spočítejte si opravdové výdaje

V drtivé většině případů začíná vlastnictví vozu jeho zakoupením. Pořizovací cena je základ toho, podle čeho se vybírá. K ježdění ale patří i palivo, servis, pneumatiky a velké množství dalších nezbytností. Nesmíme opomenout a ni daně a pojištění, čemuž se nevyhnou ani auta na splátky. Ale ta opravdu nejdražší položka je pokles hodnoty. Kvůli tomu má váš nablýskaný vůz za pár let jen minimální hodnotu. A to do toho není započítána možná půjčka na auto.

Vyhněte se velkým ztrátám

Úpadek hodnoty není zapříčiněn jen používáním automobilu. A nezáleží na tom, jak moc ho doopravdy používáte. Můžete jezdit každý den mezi Brnem a Prahou, či můžete nechat auto pět let zaparkované. Přijdete o peníze tak či tak. Auto za milion ztratí hodnotu už za půl roku. Za 15 let ho prodáte za zlomek.Jen si spočítejte, kolik vůz stojí a kolik do něho během let používání vložíte peněz. Poté to porovnejte s cenou, za kterou ho prodáte. Zbytek je ztráta.

Plaťte jen skutečné náklady

Přesně tohle je situace, do které vstupuje operativní leasing. V podstatě to vypadá tak, že platíte jen skutečné náklady na vámi používaný vůz. To znamená rozdíl pořizovací a zůstatkové ceny, o čemž jsme se bavili před chvilkou. Auta na leasing dále vyžadují pojištění, palivo a servis. To jsou ale náklady s klasickým vlastnictvím vozu téměř neporovnatelné.

Méně starostí, méně šedivých vlasů

Oprostíte se tak od většiny problémů a starostí s vozem spojených. Co přesně? Víte, kolik zaplatíte a nemusíte se bát, že vás při prodeji ojetiny někdo natáhne. Navíc peníze můžete využít jinak. Nemusíte investovat několik set tisíc do nového vozu. Ty mohou být použity lépe a generovat další zisk. A věřte, že tato částka může u firem dosahovat až desítek milionů. Přesně proto se pro tuto možnost rozhoduje čím dál více podnikatelů. Peníze jinak pohřbené v autě mohou použít k rozvoji firmy. A operativní leasing si navíc mohou zanést do nákladů.

Lepší auto za méně peněz?

Pro mnohé může být velice zajímavá další informace. Vraťme se k základu. Neplatíte pořizovací cenu vozu, ale hodnotu ztracenou během vašeho používání. Víte kam tím mířím?

To jednoduše znamená, že nejdražší auto nebývá tím nejdražším. Nejdražší je to, které nejvíce ztratí hodnotu. A nejlevnější bude to, které si cenu během let drží. Z toho důvodu mohou být nejvýhodnější nabídky právě na lepší vozy. Kvalitní vozy cenu tak rychle neztrácejí a vy v nich můžete jezdit až překvapivě levně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články