Vyplatí se celoroční pneumatiky? Záleží na okolnostech i schopnostech řidiče dělat kompromisy

Kromě letních a zimních pneumatik najdeme na trhu i tzv. celoroční pneu. Ty jsou v posledních letech stále oblíbenější volbou zejména těch řidičů, kteří nevyráží na silnice tak často. Jaké jsou výhody celoročních pneumatik a komu se doopravdy vyplatí?

Pozor na kompromisy

Zatímco zimní pneumatiky si udržují optimální vlastnosti ve chvíli, kdy okolní teplota klesne pod 7 °C, letní pneumatiky pro změnu perfektně fungují zhruba od 10 °C do cca 60 °C, což může v létě odpovídat teplotě rozpálené vozovky.

Celoroční pneumatiky by měly být univerzální. V praxi je tomu ovšem maličko jinak. V létě s nimi problémy pravděpodobně mít nebudete, v případě tužších zim, kdy teploty pravidelně klesají k mínusovým hodnotám, už může být ovladatelnost automobilu zhoršená.

Zlatá střední cesta

V testech pneumatik se ty celoroční proto umisťují zhruba někde uprostřed. Protože po nich chceme, aby zvládaly obří výkyvy, bude potřeba počítat s jistým kompromisem. A to nejen co se směsi, ale i vzorku týče.

Protože mají celoroční pneu menší přilnavost, s čímž je spojeno také menší tření na vozovce, jsou zpravidla tišší. To ovšem za cenu nižšího výkonu na vozovce.

Pokud bychom opět porovnali letní a zimní pneumatiky s těmi celoročními, pak zjistíme, že první dvě zmíněné kategorie reagují na změny trasy a ovládání zatáček lépe než jejich celoroční protějšky.

Komu se celoroční pneumatiky vyplatí?

Pokud vás nebaví dvakrát ročně myslet na včasné přezutí pneumatik, na silnice v zimě vyrážíte jen sporadicky a můžete si dovolit nechat auto doma, když venkovní teplota klesne do mínusových hodnot, pak se o celoročních pneumatikách vyplatí uvažovat.

Pro příležitostné řidiče může být zajímavá i ekonomická stránka celé věci. Pořízením celoročních pneu ušetříte, a navíc nemusíte řešit jejich sezónní přezouvání a následné uskladnění. Na druhou stranu počítejte s tím, že hraniční hodnota životnosti směsi univerzálních pneumatik je 6 let.

Obvykle ale počítejte s tím, že s „celoročkami“ najedete mnohem méně kilometrů, než kdybyste gumy pravidelně měnili. Kdybyste totiž sečetli kilometrový průběh letních a zimních pneumatik a srovnali ho s celoročním obutím, zjistíte, že celoroční gumy najedou sotva polovinu vzdálenosti. Pak už je na zvážení konkrétního řidiče, zda se mu pořízení univerzálních gum vyplatí, či nikoliv.

Zdroj obrázku: Proxima Studio / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *