Domů » Historie » Škoda 743 Garde – přesná a výkonná

Škoda 743 Garde – přesná a výkonná

0

Sportovně laděný osobní automobil vhodný i na denní ježdění? Taková byla Škoda 743 Garde, která se začala vyrábět v 80. letech v Československu. Ač se lidem často plete se Škodou Rapid, jde o úplně jiné modely. Seznamte se s její historií.

Škoda 743 Garde – přesná a výkonná

Historie Škody 743 Garde

Škoda 743 Garde je zajímavý počin z 80. a 90. let z dílny československé firmy AZNP závod Kvasiny. Škoda 743 Garde byla osobní automobil s prvky sportovního vozu. Je podobná čtyřdveřovému sedanu Škoda 742, avšak má podstatně aerodynamičtější tvar. Dalším rozdílem byl jen jeden pár dveří. Škoda 743 Garde nahradila ve výrobě Škodu 110 R.

Poprvé byla Škoda 743 Garde představena v roce 1981 na brněnském veletrhu. O chvíli později se zahájila i sériová produkce. Přestože šlo o nový automobil, v mnohém se navazovalo na konstrukci z přelomu padesátých a šedesátých let. Celková hmotnost vozu byla 915 kg. Dosahoval maximální rychlosti 150 km/h a z 0 na 100 km/h zrychlil za 18 sekund.  

Problém ve jménech

U tohoto modelu panuje trochu zmatek ohledně jména, jelikož se na zahraničních trzích prodával nejen pod označením Škoda Garde, ale i jako Škoda Rapid a Škoda 120 R.

Ve skutečnosti však nejde o stejné vozy, ač je dělící linie velmi tenká. Rapid byl model vyrábějící se samostatně. Měl sice stejný technický základ a vycházel z Garde, ale vlastnil jiné nápravy, vnější panely a další. Jména splynula zřejmě proto, aby se vozy lépe prodávaly.

Velice dobré jízdní vlastnosti

Díky inovacím a poučení se ze starších modelů nabízela Škoda 743 Garde velice dobré jízdní vlastnosti. Měla lepší ovladatelnost a kvalitní brzdy od firmy Autobrzdy z Jablonce. Prodloužila se také životnost pohonné jednotky.

Nesmíme zapomenout modernizovanou zadní nápravu. Nový design s černými plastovými nárazníky a dveřmi si bohužel nezískal tolik příznivců jako Škoda 110 R. Škoda 743 Garde je aktuálně k dostání na sportovnivozy.cz. Prohlédněte si aktuální inzerát a ulovte tento unikát jen pro sebe!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články