Jaký materiál potahů sedaček v autě je nejlepší, se automobilisté asi nikdy neshodnou. Kůže je symbol luxusu a prestiže, krásně voní, snadno se čistí, ale je opravdu pohodlná? Látka vypadá lacině, kouše, chytá chlupy, pohlcuje pachy a dělají se na ní skvrny. Ale je levnější a poskytuje tepelný komfort. Nebo je to obráceně? Neexistuje ještě jiná varianta?
Kožené sedačky v autě: Pravidelná péče dělá divy
Kožené sedačky jsou od konce minulého století považovány za nadstandard a k dispozici jsou pouze za příplatek. V posledních letech se do nabídky kožené výbavy automobilů začala promítat také ekologie a ochrana zvířat, takže některé, byť luxusní automobily, v kůži vůbec neseženete.
Například Tesla se prezentuje jako udržitelná firma a od modelu 3 nabízí sedačky pouze ze syntetické kůže. Důvodem je prý to, že se syntetická kůže lépe čistí a je poddajnější. Vegani se však radovat nebudou. Volant je pořád potažený opravdovou zvířecí kůží, protože má pro toto využití nejlepší vlastnosti.
Výhody kožených sedaček
- Voní: Tohle je asi jediný argument, který se nevyskytuje u žádného jiného materiálu. Kůže má totiž nenahraditelné specifické aroma. Většině lidí se zdá příjemné, navíc se v autě dlouho udrží.
- Snadno se čistí: Ač by vás to možná na první dobrou nenapadlo, kůže se čistí poměrně snadno. Nečistoty totiž stačí setřít, což ocení především ti, kdo mají děti a zvířata v autě.
- Nechytají chlupy: Opět výhodné pro majitele domácích mazlíčků.
- Vypadají krásně.
Nevýhody kožených sedaček
- Můžou se obarvit: Hlavně kombinace světlé kůže a modrých džínů není dobrý nápad.
- Kloužou: Někomu nevyhovuje, že při prudkém brzdění sklouzne dopředu. Záleží ale i na tvarování sedaček a na materiálu oblečení. Navíc někomu to naopak vyhovuje, že se může na sedačce vrtět a není přilepený jak suchým zipem.
- V létě pálí, v zimě studí: První posazení v extrémnějších teplotách není příjemné. Krátká sukně nebo šortky a černé kožené sedačky vyhřáté na sluníčku skončí spáleninou. Ale auta mají klimatizaci a dá se to těch pár tropických dní vydržet. Jakmile si sednete, tak se kůže po chvilce teplotně přizpůsobí a po celou dobu jízdy už budete v pohodlí.
- Vyžadují péči: Nárazový úklid od nečistot je sice snadný, ale otázkou zůstává, jak vyčistit kožené sedačky v autě. Kůže vyžaduje 1–2× ročně pořádnou údržbu. Vyčistit speciálním přípravkem, nechat uschnout a nanést kondicionér. Zapomeňte na Indulonu, prosím.
Zatímco v nových autech jsou kožené sedačky na ústupu jak z etických důvodů, tak z důvodů ceny, u ojetých automobilů jsou stále žádané. Vypovídají totiž o prvním majiteli, že se nebál si připlatit a pokud jsou v dobrém stavu, ukazují také na první pohled, jak se majitel autu věnoval při dlouhodobé údržbě. Navíc jim roky užívání esteticky škodí méně než klasické látce, která po letech bývá plná skvrn.
Kožené sedačky a pocení
Přestože se kožené sedačky po chvíli přizpůsobí vaší tělesné teplotě, ve velkém horku se budete potit a kůže váš pot nevstřebá. Takže budete pravděpodobně pociťovat vlhko a s ním spojený diskomfort.
Někomu toto vadí více a někomu méně. Látkové sedačky pot sice vsáknou, takže pocitově nejste v mokru, ale co asi litry vstřebaného potu se sedačkami dělají dlouhodobě. Zvlášť u auta z druhé ruky to není moc hezká představa.
Výrobci aut na tento problém reagují odvětrávanými sedačkami, které dříve byly pouze v luxusních automobilech. Dnes jsou za příplatek v nabídce i ve vozech jako Škoda Rapid a Superb, Kia Nitra, Hyundai i30, Opel Astra, Volkswagen Passat a další vozy střední i nižší střední třídy. Odvětrávání jde dokoupit pouze ke koženým a elektricky ovládaným sedadlům. Příplatek se pohybuje v řádu nižších desítek tisíc.
Ideální teplotní komfort poskytují vyhřívané a odvětrávané kožené sedačky. Pokud máte ojetý automobil a kožené sedačky nedostávaly potřebnou péči, takže jsou popraskané, odřené a plné vrásek, můžete si nechat na míru vyrobit potahy na kožené sedačky v autě, které jsou také kožené. Cena za takové kožené potahy se pohybuje v jednotkách tisíc.
Látkové sedačky: Neurazí, nenadchnou
Někteří řidiči prohlašují: „Hadr nikdy!“ Jenže ve výsledku si v létě na kožených sedačkách podkládají zadek ručníkem nebo jiným hadrem.
Výhody látkových sedaček
- Stálá teplota: Můžete si sednout hned v létě i v zimě a neutrpíte teplotní šok
- Cena: Látka bývá v základní výbavě a je nejlevnější variantou, takže tolik nezatíží rozpočet a možná ušetřené peníze můžete dát do jiné výbavy, která ovlivní jízdní vlastnosti vozu, třeba parkovacího asistenta.
Nevýhody látkových sedaček
- Skvrny: Jakmile se vám něco vylije nebo rozpatlá, zůstane na sedadle flek. Natož, když se vám dítě nebo zvíře pozvrací.
Alcantra
Je speciální sofistikovaný materiál pro interiéry aut vynalezený v Japonsku, který se nyní vyrábí v továrně v italském Miláně.
Výhody alcantry
- Vzhledem i na dotyk připomíná kůži v semišovém provedení.
- Je odolná a trvanlivá.
- Dá se omývat.
- Nehřeje a nestudí a nelepí se na tělo.
Nevýhody alcantry
- Jakmile se poškodí, třeba vyšisuje nebo ošoupe (což sice trvá i 10 let podle vytížení), už se s tím nedá nic dělat. Na rozdíl od kůže, která se dá ošetřovat a leštit.
Mikroplyš
Je podobný látce, ale má vylepšené vlastnosti. Díky tomu, že má na povrchu miniaturní štětinky, je hydrofobní, takže si poradí s vylitými tekutinami a nenasákavá pot. Zároveň nestudí, nepálí a neklouže na rozdíl od kůže. Je podobný alcantře, ale je odolnější.
Nevýhodou je, že mikroplyš je drahý a cena se blíží příplatku za kůži, takže zákazníci raději sáhnou po kůži, protože působí luxusněji.
Další materiály sedaček do aut
Existují také méně známé a méně časté varianty. Jednou z nejluxusnějších, kterou využívá třeba japonský císař, je vlna. Ač na pohled nevypadá nijak lákavě, vlna má termoregulační vlastnosti, dokáže vstřebávat vlhkost, aniž by byl člověk v mokru, dokáže být i jemná na dotyk a nepohlcuje pachy.
Jeden komentář
Zajímavý článek. Podle mě kožené sedačky nejsou žádná výhra, ani jsou-li odvětrávané. Kůže se po letech snadno ošoupe, a ztrácí barvu. Já teď ve voze mám velur, jsem s tím nadmíru spokojený. Je to fajn matroš, skvěle se na tom sedí protože není nijak tvrdý, a vysát jde klasicky tepovačem. Čistit kůži dá zabrat a je snazší ji poškodit, než jakýkoliv jiný materiál.