Zajímavosti
🕓 6 min

Jak vybrat alkohol tester v 7 bodech

Chcete se na nadcházející sváteční veselice jak se patří připravit? Připravili jsme pro vás nákupního rádce na téma: Jak vybrat alkohol tester. Zaměřili jsme se na různé typy zařízení a také na to, jaké parametry byste si měli při nákupu ohlídat.

Obsah: Jak vybrat alkohol tester v 7 bodech Zobrazit

    Jaké jsou typy alkohol testerů

    Nejčastěji se setkáte s elektrochemickými nebo polovodičovými alkohol testery.

    • Elektrochemické jsou dražší, zato nabízí velice přesné měření. Používá je například Policie ČR a další instituce. Síla dechu a další látky na přístroj nemají žádný vliv. Jsou téměř nezničitelné.
    • Polovodičové jsou oproti předchozímu typu levnější, dají se pořídit v řádu několika stovek. Odchylka výsledku se uvádí 10 %. Ten navíc může být zkreslený silou dechu nebo dalšími látkami, které dech obsahuje (nikotin, mentol). Přesnost se navíc při častém používání zhoršuje. Na domácí účely, pokud nejste extra nároční, vám ale postačí. Berte ho hlavně orientačně a budete v pohodě.

    Potom tu máme ještě detekční trubičky a spektrofotometrické alkohol testery. Nevýhodou detekční trubičky je, že se na ní nedá moc spolehnout. Prostě je hodně nepřesná. Spektrofotometrické udělátko je zase extrémně drahé a pro obyčejného uživatele nevhodné.

    Nezapomínejte, že typ alkohol testerů vám sám o sobě na 100 % nezaručí, že naměří opravdu přesně. Aby tomu tak bylo, musí splňovat i další parametry.

    Pozor na hodnotu odchylky

    Jak už jsme zmínili, alkohol tester neměří úplně dokonale. Jenže některé to umí líp než jiné. Právě na základě parametru jako je třeba hodnota odchylky. Čím nižší hodnota odchylky je, tím je zařízení přesnější. Hned budete s jistotou vědět, jestli si máte dát pauzu a vystřízlivět. Nebo sednout za volant.

    Odchylka

    Stupeň přesnosti

    Co to znamená?

    15 %

    Velmi nízká přesnost

    Na tyto hodnoty narazíte hlavně u polovodičových testerů, na které se nedá moc spolehnout

    10 %

    Nízká přesnost

    Orientační měření, není to dokonalé, ale už se s tím dá pracovat

    5 %

    Vysoká přesnost

    Nejčastější odchylka hlavně u elektrochemických alkohol testerů, tomu už se dá věřit

    0 až 5 %

    Výborná přesnost

    Nejlepší a nejdražší elektrochemické testery nabídnou výbornou přesnost

    Co si z toho vzít? Jak vidíte, polovodičový tester minimální odchylky snad ani dosáhnout nedokáže. Pokud nechcete nechat nic náhodě, raději investujte do elektrochemického. Jak víte tolerance alkoholu v Česku je nulová a riskovat se moc nevyplatí. Na druhou stranu, opravdu potřebujete až tak vymakanou krabičku? Záleží na každého uvážení.

    Rychlost měření

    Rychlost měření je další parametr, který byste si měli při nákupu zkontrolovat. Tohle je hodně individuální. Všímejte si nejen toho, jaká je rychlost samotného měření, ale i jak dlouho zařízení trvá, než se na měření připraví. Hlavně u polovodičových testerů je čekací doba delší, musí se totiž rozehřát čidlo. Většinou jim příprava zabere 20 sekund až 3 minuty.

    A potom tu máme rychlost měření. Tím máme na mysli dobu, která zabere momentu od fouknutí do zobrazení výsledku. Naštěstí to nejsou žádné dlouhé intervaly, výsledek je na displeji od 5 sekund do jedné minuty. Jenže kdybyste byly celá parta, další si musí zase chvíli počkat. Většinou zabere půl minuty, než se alkohol tester zregeneruje.

    kolik stojí alkohol tester

    Kalibrace, musí se dělat? A za kolik?

    Jak už jsme nastínili, alkohol tester vám bohužel nevydrží celý život. Tedy teoreticky ano, ale bude měřit nesmysly. Jestli chcete, aby se na něj dalo i po letech jakžtakž spolehnout, musíte ho dát jednou za čas zkalibrovat. To si bohužel neuděláte doma, musí se poslat výrobci do speciální laboratoře. Tam ho opět nastaví na původní údaje.

    Jelikož se kalibraci nevyhnete, vyplatí se zjistit dopředu, za kolik ji výrobce provádí a jak často ji musíte provádět. Jak je to u nejoblíbenějších typů alkohol testerů?

    • Polovodičové alkohol testery se kalibrují dvakrát do roka, tedy každých 6 měsíců nebo po 50 až 400 měřeních.
    • Elektrochemické alkohol testery se posílají na kalibraci jednou za rok nebo po cca 500 až 1000 měření.

    Nebojte se, nemusíte si vést notýsek a dělat si do něj čárky. Každé šikovnější zařízení má zabudované počítadlo, které vás včas upozorní.

    Jak je na tom s napájením

    Napájení je také docela důležitá věc. Tím spíš, jestli jedete na výlet s přáteli a chcete ho mít vždy po ruce. Většinou čerpá šťávu z obyčejných tužkových nebo mikrotužkových baterií (tedy AA nebo AAA). Některá zařízení ovšem potřebují 9V baterie, případně mají vlastní akumulátor. Počítejte s tím, že polovodičový pomocník opět vydrží o něco míň, tedy musíte častěji měnit baterie. Tak pozor, aby vás na horách zničehonic nevyšplíchl.

    jak vybrat alkohol tester

    Přehledný displej s dobrou viditelností

    To je taková třešnička na dortu, ale když už budete vybírat, tak proč si nevybrat zařízení, které bude i v tomhle ohledu za něco stát? Alkohol testery se prodávají se dvěma druhy displejů. Buď je to klasický LED s diodami nebo podsvícený LCD displej.

    Na tom prvním skvěle uvidíte i za horšího počasí nebo tmy. Na druhou stranu je LED displej náročný na energii, navíc neumí zobrazovat další údaje, které by vás třeba mohly zajímat.

    LCD displej nemá tak velkou spotřebu energie. Čitelnost není za zhoršených podmínek tak perfektní, na druhou stranu vám už zobrazí menu a další vychytávky.

    Funkce navíc pro fajnšmekry

    Jasně, alkohol tester má jen jednu funkci. Ale v dnešní době se rádi obklopujeme věcičkami, které toho umí trochu víc. A i obyčejný alkohol tester vás může překvapit. Co nás zaujalo?

    • Automatické vypínání: šetří baterky, když vy zapomenete. Po delší nečinnosti se sám vypne.
    • Zvukové upozornění: pípání vám dá vědět, když je slabá baterie, blíží se čas na kalibraci, ale třeba i to, že opravdu máte nějaký alkohol v krvi.
    • Interní paměť: zařízení s vnitřní pamětí si bude pamatovat, kolik jste kdy naměřili a jaká je vaše historie. Tato data se většinou dají přenést např. do počítače.
    • Možnost připojení: Abyste mohli data přenášet do počítače nebo ntb, musí to alkohol tester umět.

    Nejprodávanější alkohol testery

    Níže naleznete nejprodávanější alkohol testery na portálu Heureka.cz. Doporučujeme si vždy u každého přístroje i obchodu zjistit reference.

    Nejčastější dotazy

    Kolik stojí alkohol tester?

    Zařízení za pár stovek nebývají moc přesná. Pokud chcete výsledek, na který se dá opravdu spolehnout, raději kupujte alkohol tester v řádech tisíců.

    Na co si dát při nákupu alkohol tester pozor?

    Hodně důležitá je hodnota odchylky, ta vám napoví, jak přesně zařízení měří. Dále si ověřte, jak často a za kolik se musí kalibrovat nebo jaká je rychlost měření. Další důležité parametry se dozvíte v článku.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *