Domů » Zajímavosti » Jak rychle vystřízlivět a odbourat alkohol v krvi

Jak rychle vystřízlivět a odbourat alkohol v krvi

0

Mezi lidmi kolují nejrůznější tipy, které mají zaručeně pomoci k vystřízlivění. Možná jste slyšeli o citrónové šťávě, kávě, studené sprše, cvičení nebo o vitamínech.

Jak rychle vystřízlivět a odbourat alkohol v krvi
Alkohol za volantem

Všechny jsou založeny na pravdivém praktickém základu a dokáží pomoct, ale také nejsou úplně spásonosné. Tak jako tak budete na vystřízlivění muset chvíli počkat. Nemáte u sebe alkohol tester? Vyzkoušejte naši orientační alkohol kalkulačku.

Například u kávy je vědecky prokázán pozitivní vliv na odbourávaní alkoholu, ale na instantní záchranu byste jí museli vypít kolem 100 litrů. Což je fyzicky nemožné. Ovšem i menším množství dokáže tělo pobídnout tím správným směrem. Rozhodně to ale s kávou nepřehánějte, jen byste se ještě víc odvodnili.

Co nejvíc funguje? Menší „prevence“, abyste se tolik neopili. Prokládejte pití jídlem bohatým na tuky. Ideálně si tak během večera dejte sýry nebo maso. Tuky zapříčiní, že se alkohol dostane do krve mnohem pomaleji.

Jestli už je ale pozdě a vy hledáte záchranu den poté, pojďme se podívat na to, jak co nejrychleji vystřízlivět.

  • Hodně pijte. Tentokrát ale nealko, ideálně minerální vody s vyšším obsahem magnesia. Dobrý je i mátový čaj. Zrychluje metabolismus a snižuje kyselost organismu. Tekutiny a minerály doplníte i pomocí poctivého vývaru.
  • Vymačkejte si šťávu z pomeranče, grepu či citronu nebo si kupte šumivé vitamíny do vody. Vitamín C urychluje odbourávání.
  • Zkuste preparát z lékárny. Zeptejte se na přípravek na kocovinu, lékárnice ráda poradí. Na pultech mají celkem šikovná udělátka, která mění ethanol na kyselinu octovou a přispívají k regeneraci organismu. Takže byste měli zmírnit i další nepříjemné průvodní jevy kocoviny.
  • Najezte se. Jídlo na sebe váže zbytky alkoholu. Na rozbouřený žaludek často pomohou kyselé potraviny (okurky, utopence atd.).
  • Zdřímněte si. I to pomáhá organismu s regenerací.

Pozor na to, co pijete

Dřívějšímu usednutí za volant napomůže také správný výběr alkoholu. Nejde přitom pouze o sílu alkoholu. Rychle se vstřebávají míchané drinky s minerálkou, šampaňské a lihoviny s aromatickými látkami. Na druhé straně jsou silně oslazené a sladové nápoje. V případě těch cukry vstřebávání zpomalují. Důležitá je dokonce také teplota. Nápoje s teplotou nad 18 stupňů Celsia se vstřebávají rychleji než ty studené.

Přestupky alkohol za volantem
Přestupky za alkohol za volantem

Máte náladu na chvilku matematiky?

Dobu odbourávání alkoholu můžete vypočítat poměrně lehkým výpočtem. Nejčastěji nás zajímá zbytkové množství alkoholu, když se chystáme řídit, abychom nedostali pokutu a nepřišli o řidičský průkaz. Množství vypitého alkoholu v decilitrech vynásobte procentem alkoholu a vše vydělte vaší tělesnou hmotností. Získané číslo vynásobte konstantou 0,49 pro ženy a 0,58 pro muže. Obecně je tedy rychlost odbourávání asi 0,15 promile za hodinu. Pro lepší představu a snadnější zjištění si přidáme tabulky.

Odbourávání alkoholu u muže s hmotností 85 kg

Odbourávání alkoholu u ženy s hmotností 60 kg

Jaká je povolená hladina alkoholu v zahraničí?

V Česku platí jedny z nejpřísnějších pravidel v rámci EU. Jak je to u našich sousedů a dál za hranicemi? Ať už se chystáte na dovolenou nebo třeba na pracovní cestu, zjistěte si vše dopředu. Vše se dozvíte v našem článku Tolerance alkoholu v zahraničí.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

0
Řízení ve Velké Británii může být pěkná výzva, a nejen kvůli tomu, že se zde jezdí vlevo. Ve velkých městech na vás čekají nejen...