
Mezi lidmi kolují nejrůznější tipy, které mají zaručeně pomoci k vystřízlivění. Možná jste slyšeli o citrónové šťávě, kávě, studené sprše, cvičení nebo o vitamínech.
Všechny jsou založeny na pravdivém praktickém základu a dokáží pomoct, ale také nejsou úplně spásonosné. Tak jako tak budete na vystřízlivění muset chvíli počkat. Nemáte u sebe alkohol tester? Vyzkoušejte naši orientační alkohol kalkulačku.
Například u kávy je vědecky prokázán pozitivní vliv na odbourávaní alkoholu, ale na instantní záchranu byste jí museli vypít kolem 100 litrů. Což je fyzicky nemožné. Ovšem i menším množství dokáže tělo pobídnout tím správným směrem. Rozhodně to ale s kávou nepřehánějte, jen byste se ještě víc odvodnili.
Co nejvíc funguje? Menší „prevence“, abyste se tolik neopili. Prokládejte pití jídlem bohatým na tuky. Ideálně si tak během večera dejte sýry nebo maso. Tuky zapříčiní, že se alkohol dostane do krve mnohem pomaleji.
Jestli už je ale pozdě a vy hledáte záchranu den poté, pojďme se podívat na to, jak co nejrychleji vystřízlivět.
- Hodně pijte. Tentokrát ale nealko, ideálně minerální vody s vyšším obsahem magnesia. Dobrý je i mátový čaj. Zrychluje metabolismus a snižuje kyselost organismu. Tekutiny a minerály doplníte i pomocí poctivého vývaru.
- Vymačkejte si šťávu z pomeranče, grepu či citronu nebo si kupte šumivé vitamíny do vody. Vitamín C urychluje odbourávání.
- Zkuste preparát z lékárny. Zeptejte se na přípravek na kocovinu, lékárnice ráda poradí. Na pultech mají celkem šikovná udělátka, která mění ethanol na kyselinu octovou a přispívají k regeneraci organismu. Takže byste měli zmírnit i další nepříjemné průvodní jevy kocoviny.
- Najezte se. Jídlo na sebe váže zbytky alkoholu. Na rozbouřený žaludek často pomohou kyselé potraviny (okurky, utopence atd.).
- Zdřímněte si. I to pomáhá organismu s regenerací.