Domů » Zajímavosti » AIXAM aneb za vysvědčení auto?

AIXAM aneb za vysvědčení auto?

0
AIXAM aneb za vysvědčení auto?

Automobil, na který nemusíte být plnoletí

Hledáte dárek za vysvědčení? Kupte dětem auto, kteé můžou řídit, i když jim ještě není osmnáct! První společnost, která vyrobila automobil, s nímž můžete jezdit bez řidičského oprávnění skupiny B, vznikla v roce 1983 ve Francii a jmenuje se AIXAM. Ze začátku vyráběla kolem 3 000 aut ročně, ale s postupným nárůstem trhu miniautomobilů narostly objemy výroby až na zhruba 15 000 aut ročně.
V současnosti nabízí značka AIXAM dokonce pět modelů – City, City S, Crossoverm Coupé a Crossline.

Jezděte už od 15 let

Lehké čtyřkolky je možno řídit už od 15 let, s řidičským průkazem skupiny „Am“, protože váží pouze 350kg. Montují se do nich dieselové motory Kubota 400 4kW (5,4k) diesel. Můžete si vybrat mezi modely vozů City, City s a Crossline a jejich ceny se pohybují od 320 tisíc do cca 380 tisíc korun.

Do těžké čtyřkolky je možno usednout za volat až od 17 let, a to s řidičským průkazem „B1“, protože tento AIXAM váží 380kg, má jiný podvozek a montuje se do něj silnější motor: Kubota 600 9,5kW (12,9k) diesel a Lombardini 505 15kW (20,4k) benzin. V nabídce je model Crossover, a to s benzínovým nebo naftovým motorem. Přijde vás na 405 nebo 435 tisíc korun.

Čtyřsedadlové miniauto

Většina miniaut je dvousedadlovým čtyřsedadlové verze jsou možné jen v řadách Roadline a Crossline. Nečekejte však žádné pohodlí – v těchto verzích se přední sedačky sklápějí a dozadu se nastupuje předními dveřmi.
Značka si dává záležet i na bezpečnosti, už od roku 1998, tedy v době, kdy to ještě nebylo povinné, provádí nárazové testy. Vyšší bezpečnosti řidiče i pasažérů napomáhá hliníkový rám, umístěný ve voze.

Úsporné a ekologické

Kromě toho, že jsou vozy malé, jsou i úsporné a ekologické -jejich spotřeba je pouze tři litry na sto kilometrů a patří do emisní skupiny A, to jest nejšetrnější skupiny vozů na trhu.


Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nehoda v zahraničí

Havárie v zahraničí? Na co byste se měli připravit?

0
Léto je sice za námi, to ale neznamená, že spolu s ním skončily naše výpravy do zahraničí. Tam se můžeme vydat kdykoli během roku, teď...