Domů » Zajímavosti » AIXAM aneb za vysvědčení auto?

AIXAM aneb za vysvědčení auto?

0
AIXAM aneb za vysvědčení auto?

Automobil, na který nemusíte být plnoletí

Hledáte dárek za vysvědčení? Kupte dětem auto, kteé můžou řídit, i když jim ještě není osmnáct! První společnost, která vyrobila automobil, s nímž můžete jezdit bez řidičského oprávnění skupiny B, vznikla v roce 1983 ve Francii a jmenuje se AIXAM. Ze začátku vyráběla kolem 3 000 aut ročně, ale s postupným nárůstem trhu miniautomobilů narostly objemy výroby až na zhruba 15 000 aut ročně.
V současnosti nabízí značka AIXAM dokonce pět modelů – City, City S, Crossoverm Coupé a Crossline.

Jezděte už od 15 let

Lehké čtyřkolky je možno řídit už od 15 let, s řidičským průkazem skupiny „Am“, protože váží pouze 350kg. Montují se do nich dieselové motory Kubota 400 4kW (5,4k) diesel. Můžete si vybrat mezi modely vozů City, City s a Crossline a jejich ceny se pohybují od 320 tisíc do cca 380 tisíc korun.

Do těžké čtyřkolky je možno usednout za volat až od 17 let, a to s řidičským průkazem „B1“, protože tento AIXAM váží 380kg, má jiný podvozek a montuje se do něj silnější motor: Kubota 600 9,5kW (12,9k) diesel a Lombardini 505 15kW (20,4k) benzin. V nabídce je model Crossover, a to s benzínovým nebo naftovým motorem. Přijde vás na 405 nebo 435 tisíc korun.

Čtyřsedadlové miniauto

Většina miniaut je dvousedadlovým čtyřsedadlové verze jsou možné jen v řadách Roadline a Crossline. Nečekejte však žádné pohodlí – v těchto verzích se přední sedačky sklápějí a dozadu se nastupuje předními dveřmi.
Značka si dává záležet i na bezpečnosti, už od roku 1998, tedy v době, kdy to ještě nebylo povinné, provádí nárazové testy. Vyšší bezpečnosti řidiče i pasažérů napomáhá hliníkový rám, umístěný ve voze.

Úsporné a ekologické

Kromě toho, že jsou vozy malé, jsou i úsporné a ekologické -jejich spotřeba je pouze tři litry na sto kilometrů a patří do emisní skupiny A, to jest nejšetrnější skupiny vozů na trhu.


Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

kontrolky v autě

Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek

0
Automobily stále více technologicky vyspívají a disponují tak vyspělejšími a složitějšími funkcemi a bezpečnostními systémy, proto potřebují i sofistikovanější palubní počítače, jejichž hlavním úkolem...