Domů » Pro řidiče » Antiradary – pomocníci na hranici zákona

Antiradary – pomocníci na hranici zákona

0
Antiradary – pomocníci na hranici zákona

Co jsou antiradary?

Antiradary jsou poměrně oblíbenými pomocníky řidičů, kteří si rádi vychutnávají sportovní jízdu, při rychlostech za zákonem povolenými hranicemi. Tyto drobní pomocníci dokáží své majitele ochránit před pokutami za vysokou rychlost. Je ovšem třeba s nimi zacházet opatrně. Existují totiž i typy antiradarů, které jsou v přímém rozporu se zákonem.

Neházejte všechny do jednoho pytle

Antiradary rozdělujeme na dva základní typyaktivní a pasivní. Pasivní antiradar by se dal přirovnat k velice citlivému radiopřijímači. Ten dokáže rozpoznat vlny, které vysílá policejní radar. Po tomto zjištění řidiče s patřičným předstihem na přítomnost takového zařízení upozorní vizuálním či zvukovým signálem. Aktivní antiradary, neboli antilasery, dokáží rovněž rozpoznat vysílání radaru a přenosnou laserových pistolí, kterou čeští policisté, při měření rychlosti, hojně využívají. Aktivní antiradar dokáže toto měření nejen rozpoznat, ale začne ho i aktivně rušit, dokud řidič nezpomalí na zákone povolenou rychlost. Teprve tehdy se policistům podaří změřit rychlost vozu.

Legální či nelegální?

Z tohoto základního rozdělení vychází i pohled zákona na problematiku antiradarů. Použití pasivních antiradarů zákon nikterak neupravuje ani nezakazuje. Za to použití aktivního antiradaru, který ruší signál radaru a tím znemožňuje práci policistů, hrozí pokuta mezi pěti až deseti tisíci korun. Tato výše postihu za použití aktivního antiradaru platí od roku 2011. Mezi lety 2001 a koncem roku 2010 se mohla pokuta za použití, tak zvaného, antilaseru až na 100 000 Kč.

V současnosti se uvádí, že pasivní antiradar dokáže řidiče ochránit před pokutou ze 70 %. Pokud řidič touží po 100% ochraně proti možné pokutě za porušení povolené rychlosti, doporučuje se využít systému, kombinující vlastnosti pasivního i aktivního antiradarového systému. Zde je ovšem mít na mysli, že řidič při využívání aktivního rušení policejního radaru riskuje výše zmíněnou pokutu.

Obouvá váš vůz správné zimní pneumatiky? Nepřehlédněte velké srovnání zimních pneumatik.

Foto: Wikimedia.org

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nehoda v zahraničí

Havárie v zahraničí? Na co byste se měli připravit?

0
Léto je sice za námi, to ale neznamená, že spolu s ním skončily naše výpravy do zahraničí. Tam se můžeme vydat kdykoli během roku, teď...