Domů » Zajímavosti » Automobily Jamesa Bonda – znáte je?

Automobily Jamesa Bonda – znáte je?

0

James Bond. Knižní i filmový hrdina, kterého si oblíbila celá řada diváků po celém světě. Do roku 2021 s ním vzniklo už více než 25 celovečerních filmů, ve kterých si agenta 007 postupně zahrálo hned šest významných herců. S Jamesem Bondem jsou ale tradičně spojená také rychlá a krásná auta. Právě o nich pak pojednává tento náš nový článek.

Automobily Jamesa Bonda – znáte je?

Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan, Daniel Craig. Ti všichni si v průběhu minulých let stihli alespoň jednou střihnout roli Jamese Bonda. Nejnovější díl s názvem No Time to Die pochází z roku 2021. Ten nejúspěšnější se ale do kin dostal o devět let zpět. Skyfall totiž dokázal po celém světě utržit 1 110 000 000 amerických dolarů, a to mimo jiné i díky nadupaným automobilům.

Vozy, které se v průběhu let ve filmech s Jamesem Bondem vystřídaly, jsou opravdu úchvatné. Filmové snímky měly v čase ještě mnohem vyšší ohlas, než třeba oblíbená série Rychle a zběsile. V tomto článku si proto ukážeme pět automobilů, které v „bondovkách“ dokázaly diváky zaujmout nejvíce.

Aston Martin DB5

Hned v šesti kultovních snímcích Jamese Bonda se ukázal Aston Martin DB5. Filmové snímky z něj udělaly něco jako hollywoodskou star. Jeho karoserie je opravdu elegantní a v žilách mu koluje silný řadový čtyřlitrový šestiválec. I výbava této ikony byla na tehdejší dobu opravdu bohatá. Nabídnout totiž mohl kupříkladu kulomety, výměnné poznávací značky, vystřelovací sedadlo spolujezdce nebo třeba prorážeč pneumatik.

Poprvé se tento vůz dostal do filmu v roce 1964 v rámci filmu Goldfinger. Mezi přednosti tohoto modelu se řadilo i vypouštění kouřových clon či olejových skvrn. James Bond používal Aston Martin DB5 i jako soukromý vůz a podle odborníků se v jeho filmech neobjevil žádný jiný vůz, který by mu dokázal z hlediska oblíbenosti konkurovat.

Aston Martin DB5

Aston Martin Vanquish

I další oblíbený automobil pochází z dílny automobilky Aston Martin. Název tohoto vozu je spojený s tím, že dokázal být v určitých případech i neviditelný. Kromě toho mohl využívat i pneumatiky s výsuvnými hřeby pro jízdu na ledu, rakety nebo kulomety. Maximální rychlost tohoto luxusního auta se měla pohybovat okolo 300 kilometrů v hodině a plně tak splňovalo potřeby, které James Bond na své miláčky kladl.

Aston Martin Vanquish

Lotus Esprit

Pro diváky po celém světě se mezi nejoblíbenější vozy s odstupem času řadí i Lotus Espirit. Lotus se mohl na svou dobu chlubit skvělými jízdními vlastnostmi. Jeho součástí byla i harpuna, neprůstřelná okna nebo třeba minomet. Předností Lotusu Espirit bylo i to, že se dokázal proměnit i v ponorku, kvůli čemuž si ho James Bond naprosto zamiloval. Poprvé se na filmová plátna dostal Lotus Esprit v roce 1977. Znovu se tam vrátil v roce 1981 ve filmu Jen pro tvé oči. Tentokrát šlo ale o verzi Turbo.

Infobox: Víte, že výrobce sportovních a závodních aut Lotus původem pochází z Velké Británie?

První hotový Esprit vyjel na pařížskou silnici v roce 1975. Jeho sériová výroba byla ukončena před devatenácti lety a v případě samotné automobilky šlo o jeden z nejvíce prodávaných modelů v historii. Popularita tohoto vozu s ostrými hranami a poměrně výraznou karosérií klínovitého typu byla opravdu obrovská.

Lotus Esprit

Toyota 2000 GT

Mezi oblíbená auta se řadila i Toyota 2000 GT, kterou James Bond využil během své japonské akce. Agenta 007 s tímto elegantním kabrioletem svezla jeho kolegyně jménem Aki a Bond musel ocenit hlavně líbivé tvary této krásné Toyoty. 

V každém případě ale nebylo zařazení této Toyoty do filmu jednoduché. Sean Connery totiž byl jako představitel Jamese Bonda mimořádně vysoký. Japonská automobilka musela kvůli tomu postavit dva speciální exempláře přímo pro něj, a tedy bez střechy. 

Při pohledu do historie zvládla Toyota vyrobit jen 351 sériových vozů typu 2000 G5. Důvodem byly přísné emisní limity, ke kterým se v Japonsku v roce 1971 tamější politici odhodlali. Kupce nelákala ani vysoká cena, neboť katalogově začínala na 2,4 milionech jenů. V tehdejší historii tak šlo o nejdražší japonské auto, které bylo na trhu do té doby k dostání.

Toyota 2000GT

Citroën 2CV

James Bond musel jako správný agent umět být i nenápadný. Právě Citroën 2CV mu k tomu velmi pomohl. Nejde sice o nějak citelně rychlé auto, ale právě samotná nenápadnost byla tím, co James Bond dokázal v mnohých případech náležitě ocenit. Kdo by si totiž pomyslel, že agent 007 bude své protivníky chladnokrevně zabíjet právě v tomto levném francouzském voze. 

Ve Francii se Kačena prodávala až do roku 1990. Poprvé byla světu představena krátce po skončení druhé světové války, a to na pařížském autosalónu v roce 1948. O vůz byl okamžikem odhalení obrovský zájem a zájemci na něj museli čekat i dva celé roky. Celkem bylo v průběhu let vyrobeno 5 milionu kusů tohoto vozu a dodnes se i v České republice můžeme s některými kousky také setkat.

Citroën 2CV

Některé fotografie jsou použity ze serveru Sportovnivozy.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články