Domů » Vozidlo » Provoz vozidla » Paliva (PHM) » Cena LPG v roce 2024: Vyplatí se ještě?

Cena LPG v roce 2024: Vyplatí se ještě?

Myslíte, že auta na zkapalněný ropný plyn jsou v době hybridů a elektromobilů minulost? Ne tak úplně. LPG má oproti dalším palivům na bázi ropy stále zvýhodněné zdanění. A dokonce vzniklo bioLPG, které by mohlo dostat ještě větší státní podporu. Podívejte se, na kolik vás auto s LPG vyjde.

Cena LPG v roce 2024: Vyplatí se ještě?

Kolik stojí LPG?

Cena LPG (neplést s CNG) v roce 2024 vzrostla, ostatně tak jako cena úplně všeho. Stále se pohybuje okolo poloviny ceny benzínu, tedy okolo 15 až 20 Kč za litr.

Proč je LPG levnější než benzín?

Benzín, nafta i LPG jsou ropné produkty, takže jejich konečná cena se odvíjí od ceny ropy, která samozřejmě za poslední roky vzrostla. Jenže skoro 60 % ceny nafty a benzínu tvoří spotřební daň a DPH, které putují do státního rozpočtu. LPG je naopak státem podporováno, protože se jedná o palivo šetrnější k životnímu prostředí.

Přestavba na LPG: Kolik stojí?

Možná na základě vývoje cen paliv uvažujete o přestavbě svého vozu na LPG pohon. Jednorázový poplatek za přestavbu se pohybuje kolem 30 000 Kč. Dále počítejte s náklady na každoroční revizi plynového okruhu, která stojí cca 800 Kč, a po 10 letech budete muset za pár tisíc nádrž vyměnit za novou. Pokud si necháte nádrž umístit místo rezervy, budete si muset místo ní pořídit opravnou sadu na pneumatiky. 

Nové auto na LPG

I když podle médií to vypadá, že přebírají vedení hybridy a elektromobily, automobilky stále nabízejí nová vozidla rovnou s pohonem na LPG/benzín. Typická auta, která s tímto typem motoru seženete jsou např. Fiat Panda, Dacia Duster nebo Renault Clio. 

Za kolik budu jezdit na LPG?

Jestli chcete odpovědět, že za polovinu oproti benzínu nebo naftě, nemáte pravdu. Cena za litr LPG je sice o polovinu nižší než benzín nebo nafta, ale se staršími systémy LPG mírně roste kombinovaná spotřeba. U novějších vozů s řízeným vstřikováním je dnes růst spotřeby skutečně minimální. Takže si budete muset přepočítat cenu na ujetý kilometr podle průměrné spotřeby svého konkrétního auta. V průměru se u LPG cena za kilometr pohybuje kolem 1 Kč. 

Kde LPG natankuju?

LPG nenatankujete na všech čerpacích stanicích. Navíc ceny se u všech paliv liší i benzínka od benzínky. Pokud se chcete podívat na mapu benzínek s LPG a jejich aktuální ceny, poslouží vám stránky:  

Kdy se vrátí investice do LPG? 

Jestliže zvažujete koupi nového auta, tak se podívejte na web Dacia. Tam si přímo do jejich LPG kalkulačky zadáte typ vozu a očekáváný roční nájezd kilometrů, takže jednoduše zjistíte, kolik za palivo ušetříte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články