Domů » Vozidlo » Údržba a Servis » Druhy brzdové kapaliny a jak poznat, že je na výměnu

Druhy brzdové kapaliny a jak poznat, že je na výměnu

0

Vozy mají brzdy založené na hydraulickém principu. K tomu aby hydraulika fungovala potřebuje určité medium, které bude možné stlačit a užít jako převodník sil. Tento úkol má na svědomí hydraulická kapalina, nebo-li v našem případě kapalina brzdová.

Druhy brzdové kapaliny a jak poznat, že je na výměnu

Co je to brzdová kapalina?

Jak již zaznělo výše brzdová kapalina je druh hydraulické kapaliny, sloužící vozům, ale i jiným strojům k brždění a ve spojkových systémech. Jejím účelem je přenos síly.

Z čeho se vyrábí brzdová kapalina?

Většina brzdových kapalin je dnes založena na „glykolu“ (to jsou chemické sloučeniny s vyšším bodem varu). Dále jsou možné brzdové kapaliny na bázi minerálních olejů, a nebo silikonových olejů.

Nejběžnější jsou právě ty „glykolové“, kapaliny na bázi silikonových olejů se používají spíše u vojenské techniky a minerální u spojených hydraulických systémů.

Druhy brzdové kapaliny

Ne každá brzdová kapalina je stejná a rozdělujeme je podle tzv. DOT. Tato hodnota nám udává vlastnosti kapaliny a to především rozdílný bod varu. 

  • DOT 3 – Suchý bod varu 205°C a mokrý bod varu 145°C – používá se u starších vozidel.
  • DOT 4 – Suchý bod varu 230°C a mokrý bod varu 155°C – použitá u většiny vozů.
  • DOT 5 – Suchý bod varu 260°C a mokrý bod varu 180°C  – použitá pouze zřídka, spíše u starších vozů.
  • DOT 5.1 – Suchý bod varu 260°C a mokrý bod varu 180°C – použita pro sportovní stroje. 

Liší se i barvou

Brzdové kapaliny můžeme rozdělit i dle její barvy. Barvy brzdové kapaliny jsou: čirá, červená a fialová.

Lze ji smíchat?

Ano lze, ale musíme vzít na vědomí, že se změní její vlastnosti. Navíc se dají míchat pouze ty kapaliny, které jsou založeny na stejné bázi. V praxi to většinou znamená, že lze míchat DOT 3, DOT 4 a DOT 5.1. Pozor tyto kapaliny nejsou smíchatelné s DOT 5. Mějme také na paměti, jejich rozdílné ochranné a mazací vlastnosti. Některé systémy ABS nesnesou kapalinu DOT 5 , kvůli svým pístovým ventilům. DOT 5 zase neváže tolik kapaliny z okolí,  a tak napomáhá v systémech proti korozi. Ostatní druhy kapalin mají zase pomocné prvky, jako ochranu proti korozi. Má rada zní „používejte vždy kapalinu udanou výrobcem a neexperimentujte“.

Kam dolít brzdovou kapalinu a jak poznat její množství

Brzdovou kapalinu naléváme do nádobky pro brzdovou kapalinu, která většinou bývá umístěna nad hlavním brzdovým válcem, ve většině případů za motorem směrem ke kabině. Její víčko bývá označeno kolečkem, které po stranách lemují půlměsíčky. Také tam bývá nápis „break“, což značí brzdy. Na nádobce, také nalezneme rysky min a max. Ideální je „zlatý střed“, neboli kapalina někde přesně mezi těmito ryskami. Množství brzdové kapaliny pro náš vůz lze najít v dílenské příručce. Navíc bychom měli čas od času její množství překontrolovat.

Brzdová kapalina

Kontrolka brzdové kapaliny

Brzdová kapalina je hlídaná kontrolkou vykřičníku v kruhu. Pokud se nám kontrolka za jízdy rozsvítí, okamžitě zastavte a zkontrolujte množství kapaliny.

Dolévání

Dolévání je naprosto triviální, kdy stačí odšroubovat víčko a zkrátka danou kapalinu nalít. Někdy nám jej může mírně znepříjemnit přístup, kdy v takových případech doporučím trychtýř.

Stárnutí brzdové kapaliny

Brzdová kapalina, tak jako většina jiných kapalin není nekonečná. Díky tomu, že se na ni váže vzdušná vlhkost a nebo zkrátka stářím degraduje je nutné ji měnit. Tyto výměny by měly probíhat každých 30 000 až 50 000  Km. Já osobně měním tuto kapalinu každé 3 roky.

Tester brzdové kapaliny

Abychom si ověřili, jak na tom naše kapalina je, můžeme ji tzv. změřit. Tento proces je velmi jednoduchý. Stačí mít tester brzdové kapaliny. Jeho cena je od pár desítek korun až po několik set. Principielně všechny fungují podobně. Zkrátka do tohoto testeru nabereme a nebo jej ponoříme hroty do brzdové kapaliny a dle led diod, či dle stupnice nám ukáže kondici naší brzdové kapaliny. 

Poruchy spojené s brzdovou kapalinou

Padání brzdového pedálu  

To většinou nastane, při netěsnosti v brzdovém systému a následném úbytku brzdové kapaliny. Tento jev má za následek zavzdušnění systému a nedostatečnou účinnost brzdového systému, až po žádný účinek.

Zdegradová kapalina

Pokud kapalina degraduje natolik, že její obsah vody se značně zvýší, rapidně se sníží váš brzdný účinek. Opět může nastávat mírné padání pedálů a neúčinné brzdění, neboť kapalina stlačit nelze, vzduch však ano, a to má za následek zavzdušnění systému. 

Ucpané brzdové vedení

Dalším problémem, který bude mít za následek špatné brždění je ucpaní jeho vedení, které má za následek, že kapalina nedoputuje, kam má.

Tvrdý brzdový pedál

Degradovaná kapalina nám může pedál i pěkně ztuhnout. To má za následek dosti snížený brzdný účinek. K tomuto jevu dochází v důsledku nahromadění vzduchu v brzdové soustavě. Jedná se o opačný případ jako u padání brzdového pedálu.

Co dělat, když zjistím úbytek brzdové kapaliny v nádobce?

Zde bych byl velmi opatrný, protože při masivnějším úbytku to téměř vždy znamená její únik ven. Toto je závada, s kterou byste rozhodně dál pokračovat neměly. Systém brzd se vám zavzdušní a jeho účinnost bude mizerná. Pokud už se tak stane a vy nemáte jinou možnost, lze se z malé části spolehnout na ruční brzdu, kdy je však její účinek proti pístům v třmenech minimální. Proto doporučuji vůz okamžitě odstavit a nehazardovat se svým životem!

Výměna kapaliny a odvzdušnění brzdové soustavy

Výměna brzdové kapaliny není nijak složitá, ale skrývá záludnosti a to především v odvzdušňovacích ventilech. Brzdovou kapalinu lze v zásadě měnit dvěma způsoby, respektivě třemi. Kompletní postup, jak na odvzdušnění a výměnu brzdové kapaliny se podívejte na tento článek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...