Domů » Vozidlo » Jak na odvzdušnění brzd svépomocí krok za krokem

Jak na odvzdušnění brzd svépomocí krok za krokem

0
Jak na odvzdušnění brzd svépomocí krok za krokem

Bezpečnost na silnici je klíčová, a i proto musí být brzdový systém vozidla v dokonalém stavu. Bez správného fungování brzd může být jízda i velmi nebezpečná, a proto je třeba, aby každý řidič o tento komponent dostatečně dbal. Problémy může nadělat třeba i brzdová kapalina, jejíž teplota při používání brzd překonává i hranici 100 stupňů Celsia a voda v ní se tak postupně mění v páru. Proto je podle odborníků potřeba brzdy pravidelně odvzdušňovat. Jak ale na odvzdušnění brzd svépomocí?

Vzduch v brzdovém systému může být podle odborníků způsoben různými faktory. Mezi ty nejčastější se řadí nesprávná instalace, oprava brzd nebo výměna brzdové kapaliny. Přítomnost vzduchu v systému ale vede k redukci tlaku a k neschopnosti brzdového systému zajistit potřebnou sílu k zastavení vozidla. 

I proto je důležité nejrůznější trubky a hadičky pravidelně kontrolovat, aby se včas zjistily možné vzduchové úniky. V tomto článku se proto podíváme na to, jaký je správný postup při odvzdušňování brzd. Nápovědou pro vás, že něco s brzdami nemusí být zcela v pořádku, je třeba rozsvícená kontrolka brzd.

Odvzdušňování brzd? Ideálně každé dva roky

Není nutné být automobilovým expertem, abychom si uvědomili, jak důležitou roli hrají brzdy pro zajištění bezpečné jízdy na silnici. Aby byly brzdy v optimálním stavu, je třeba jim věnovat pravidelnou pozornost. Jednou z klíčových údržbových činností je odvzdušnění brzd. To by se mělo ideálně provádět každé dva roky, a to současně s výměnou brzdové kapaliny.

Když začnou být brzdy v reakci pomalejší, je nejvyšší čas na to nechat brzdy pořádně zkontrolovat. Zpoždění mezi sešlápnutím brzdového pedálu a účinkem brzd může být způsobeno přeměnou vody v páru v brzdovém systému. Tento proces vede k tomu, že se v téměř nestlačitelné kapalině najednou objeví plyn, který se naopak stlačuje velmi snadno. 

Tento plyn pak spotřebuje značnou část té energie, která je k brzdění potřebná, což může trvání brzdového momentu až nebezpečně prodloužit. 

Jak na odvzdušnění brzd svépomocí?

Správný postup při odvzdušňování brzd se skládá hned z několika postupných kroků:

  1. Dostaňte automobil do roviny a zjistěte, v jakém pořadí mají být brzdy podle výrobce odvzdušněny. Většinou se odvzdušňuje nejvzdálenější brzda od brzdového pedálu, tedy zadní pravé kolo.
  2. Váš vůz dostatečně zajistěte proti rozjetí, sundejte pryžové čepičky a očistěte odvzdušňovací šrouby.
  3. Ujistěte se, že brzdová kapalina je v automobilu v dostatečné míře. Starou kapalinu doporučujeme odsát a doplnit novou. Dolijte brzdovou kapalinu do maximálního stavu a její stav během celého procesu následně dostatečně kontrolujte. 
  4. Nasaďte na odvzdušňovací ventilek hadičku a zkontrolujte, zda je pevně připojena, a že nedochází k žádným únikům.
  5. Poté už můžete přistoupit k samotnému odvzdušňování, které zahrnuje uvolnění brzdového válce a postupné stlačování brzdového pedálu, aby se přebytečný vzduch vypustil ze systému.
    1. Připravte si průhlednou hadičku a nasaďte ji na odvzdušňovací ventil.
    2. Požádejte někoho, aby opakovaně šlapal na brzdový pedál, a to s pauzami.
    3. Povolte ventil a sledujte, jestli v hadičce nejsou bublinky a kapalina nevytéká ven.
    4. Utáhněte ventil a opakujte postup, dokud není kapalina čirá.
    5. Po odvzdušnění dotáhněte ventil a nasaďte na něj čepičku.
    6. Poté se můžete přesunout k další brzdě.

Pamatujte také na to, že je nutné dodržovat bezpečnostní předpisy a auto by nemělo být nastartované ani připojené na baterii. Pokud si se samotným postupem přeci jen nejste zcela jisti, doporučujeme ke zhlédnutí toto video, ve kterém je samotným postup doplněn i o vizuální část. 

V případě nouze vsaďte na odborníky

Správné odvzdušňování brzd může být ale komplikované a vyžaduje zkušenosti i specializované nástroje. Pokud si nejste jisti, jak to udělat, měli byste vyhledat odbornou pomoc. K dispozici vám je celá řada odborných autoservisů v České republice, které vám s tímto problémem případně pomohou. Pamatujte totiž na to, že udržování brzdového systému v dobrém stavu je klíčové pro vaši bezpečnost na silnici. Pravidelná údržba a kontrola brzd by měla být součástí vaší zodpovědnosti jako řidiče. Nezapomeňte také vaše brzdové destičky i kotouče pravidelně vyměňovat.

Nejčastější dotazy

Proč je potřeba pravidelně odvzdušňovat brzdy?

Pravidelné odvzdušňování brzd je důležité pro udržení optimálního tlaku v brzdovém systému a pro zajištění bezpečné jízdy na silnici. Přítomnost vzduchu v systému může snížit tlak a vést k neschopnosti brzdového systému zajistit potřebnou sílu k zastavení vozidla.

Jaký je správný postup při odvzdušňování brzd?

Správný postup při odvzdušňování brzd zahrnuje několik kroků, jako například zkontrolovat pořadí odvzdušňování brzd, zajistit vozidlo proti rozjetí, dolít brzdovou kapalinu a následně odvzdušnit systém pomocí průhledné hadičky a odvzdušňovacího ventilu. Je důležité dodržovat bezpečnostní předpisy a postupovat opatrně.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Plíseň v autě

Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

0
Plísně. Velký nepřítel nejen každého řidiče. Stává se poměrně často, že právě plísně obsadí interiér vašeho vozu a následně je jen velmi těžké s nimi...