Kontrolky brzd: Nejčastější příčiny a řešení

0
939
co znamená kontrolka brzd

Co dělat, když se rozsvítí kontrolka brzd nebo kontrolka parkovací brzdy? Pozor si dávejte nejen na samotné brzdné systémy, ale i na poruchy adaptivního tempomatu. Poradíme, jak takové situace bezpečně rozpoznat a jak se při nich zachovat.

V předchozím článku jsme se podívali na to, co znamená, když kontrolka motoru bliká nebo svítí. Varovné signály vozu se nevyplatí ignorovat, ale ani kvůli nim není nutné vyskakovat z auta a panikařit.

Někdy problém vyřešíte sami, jindy je lepší zajet do servisu a nechat profesionála, ať se na to podívá okem odborníka. Co jednotlivé značky znamenají jsme shrnuli v textu Kontrolky v autě. V dnešním článku se detailně podíváme na kontrolky brzd. Co dělat, když se rozsvítí?

Kontrolka brzdové kapaliny svítí, co dělat?

Kontrolka brzd (jinak také kontrolka brzdové kapaliny) vypadá jako kolečko s vykřičníkem uprostřed a obloučky na bocích. Jestli se rozsvítila, příliš neotálejte a co nejdříve zastavte vůz. Nejčastěji je problém v nedostatku brzdové kapaliny.

Hladina brzdové kapaliny běžně ubývá, a proto je potřeba dávat pozor na to, aby se nedostala příliš nízko. Tento stav je potencionálně nebezpečný. V horším případě může jít o únik, a v tom případě vás ani doplnění nezachrání.

Málo brzdové kapaliny negativně ovlivňuje to, jak soustava funguje – snižuje se její účinek. V extrémním případě může uniknout najednou a auto přestane úplně brzdit. Zkontrolujte stav brzdové kapaliny a v případě potřeby ji doplňte. Jestli ani potom kontrolka nezhasne, raději si zajeďte do servisu.

Když je kapalina v normálu a kontrolka brzd svítí, zajeďte na diagnostiku za odborníkem. Závada by mohla být na samotných brzdách. Technici často řeší tyto problémy:

  • Kriticky opotřebené brzdové obložení – na jednom kole trvá výměna cca půl hodiny.
  • Osazení novými brzdovými kotouči – může zabrat i jednu hodinu.
  • Opotřebované součástky (spoje, písty, šrouby) – podle situace.

Kolik za takovou opravu zaplatíte? To vždy záleží na typu náhradního dílu, značce a výrobci. Výměna brzdových kotoučů a destiček vyjde cca na 1000 Kč, výměna destiček na ose 500 Kč atd. Výměna brzd se může pěkně prodražit.

mechanik

Kontrolka parkovací brzdy svítí červeně

Kontrolka parkovací brzdy vypadá jako kolečko s písmenem P uprostřed. Na boku kruhu jsou obloučky. Jestli se rozsvítila červeně, s největší pravděpodobností máte jen zataženou parkovací brzdu. Uvolnili jste ji, ale kontrolka pořád svítí? Tak potom jste problém nevyřešili. Chyba bude někde jinde.

Další variantou je, že jste zaparkovali až v příliš prudkém svahu. Počítač vyhodnotil, že by nedokázal plně zablokovat pohyb vozu a chce, abyste zaparkovali někde, kde je povrch trochu rovnější, nebo alespoň s menším náklonem.

Ovšem může jít i o signál, že je s autem něco špatně. Zejména pokud rozsvícenou kontrolku parkovací brzdy doprovází nějaké závadové hlášení. Počítač vám tak dává najevo, že došlo k poruše. Navštivte servis, tento problém sami nevyřešíte.

Porucha adaptivního tempomatu

Porucha adaptivního tempomatu není spojená s klasickou kontrolkou brzd, ale má svůj vlastní piktogram. Poznáte ji podle červeného indikátoru rychloměru hned vedle piktogramu vozidla, to vše doprovází vykřičník.

Když se rozsvítí červeně, znamená to, že je adaptivní tempomat nefunkční. Zkuste auto znovu nastartovat, ale nejspíš se budete muset vydat do servisu. Porucha adaptivního tempomatu o sobě může dát vědět i tak, že se piktogram s rychloměrem rozsvítí bíle společně s vykřičníkem.

Zelená barva piktogramu bez vykřičníku naopak signalizuje, že je vše v pořádku. Stejně jako bílý indikátor rychloměru a vozidla bez přítomnosti vykřičníku.

 

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno