Domů » Vozidlo » Údržba a Servis » Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek » Kontrolky brzd: Nejčastější příčiny a řešení

Kontrolky brzd: Nejčastější příčiny a řešení

0

Co dělat, když se rozsvítí kontrolka brzd nebo kontrolka parkovací brzdy? Pozor si dávejte nejen na samotné brzdné systémy, ale i na poruchy adaptivního tempomatu. Poradíme, jak takové situace bezpečně rozpoznat a jak se při nich zachovat.

Kontrolky brzd: Nejčastější příčiny a řešení
Kontrolky brzd

V předchozím článku jsme se podívali na to, co znamená, když kontrolka motoru bliká nebo svítí. Varovné signály vozu se nevyplatí ignorovat, ale ani kvůli nim není nutné vyskakovat z auta a panikařit.

Někdy problém vyřešíte sami, jindy je lepší zajet do servisu a nechat profesionála, ať se na to podívá okem odborníka. Co jednotlivé značky znamenají jsme shrnuli v textu Kontrolky v autě. V dnešním článku se detailně podíváme na kontrolky brzd. Co dělat, když se rozsvítí?

Kontrolka brzdové kapaliny svítí, co dělat?

Kontrolka brzd (jinak také kontrolka brzdové kapaliny) vypadá jako kolečko s vykřičníkem uprostřed a obloučky na bocích. Pokud kontrolka svítí zkontrolujte, zdali je ruční brzda povolená.

Jestli se rozsvítila a bliká, příliš neotálejte a co nejdříve zastavte vůz! Nejčastěji je problém v nedostatku brzdové kapaliny. Nedostatek kapaliny negativně ovlivňuje brzdný účinek samotné soustavy vozidla. A proto co nejdříve zkontrolujte stav a obraťte se na servis, pokud si nevíte rady.

Hladina brzdové kapaliny u posilovače brzd se automaticky snižuje s ubývajícími brzdovými destičkami, avšak by nikdy se neměla dostat pod minimální určenou hodnotu.

Hladina brzdové kapaliny běžně ubývá, a proto je potřeba dávat pozor na to, aby se nedostala příliš nízko. Tento stav je potencionálně nebezpečný. V horším případě může jít o únik, a v tom případě vás ani doplnění nezachrání.

Málo brzdové kapaliny negativně ovlivňuje to, jak soustava funguje – snižuje se její účinek. V extrémním případě může uniknout najednou a auto přestane úplně brzdit. Zkontrolujte stav brzdové kapaliny a v případě potřeby ji doplňte. Jestli ani potom kontrolka nezhasne, raději si zajeďte do servisu.

Kontrolka brzd, brzdová kapalina
Kontrolka brzd, brzdová kapalina

Kontrolka opotřebení brzdových destiček

Tato žlutá kontrolka s názvem opotřebení brzdových destiček upozorňuje, že destičky mají minimální sílu obložení a potřebují vyměnit. Doporučujeme s výměnou nečekat, a co nejdříve se dostavit do autoservisu.

Kontrolka opotřebení brzdových destiček
Kontrolka opotřebení brzdových destiček

Další možné příčiny:

  • Kriticky opotřebené brzdové obložení – na jednom kole trvá výměna cca půl hodiny.
  • Osazení novými brzdovými kotouči – může zabrat i jednu hodinu.
  • Opotřebované součástky (spoje, písty, šrouby) – podle situace.

Kolik za takovou opravu zaplatíte? To vždy záleží na typu náhradního dílu, značce a výrobci. Výměna brzdových kotoučů a destiček vyjde cca na 1000 Kč, výměna destiček na ose 500 Kč atd. Výměna brzd se může pěkně prodražit.

mechanik

Kontrolka parkovací brzdy svítí červeně

Kontrolka parkovací brzdy vypadá jako kolečko s písmenem P uprostřed. Na boku kruhu jsou obloučky. Jestli se rozsvítila červeně, s největší pravděpodobností máte jen zataženou parkovací brzdu. Uvolnili jste ji, ale kontrolka pořád svítí? Tak potom jste problém nevyřešili. Chyba bude někde jinde.

Další variantou je, že jste zaparkovali až v příliš prudkém svahu. Počítač vyhodnotil, že by nedokázal plně zablokovat pohyb vozu a chce, abyste zaparkovali někde, kde je povrch trochu rovnější, nebo alespoň s menším náklonem.

Ovšem může jít i o signál, že je s autem něco špatně. Zejména pokud rozsvícenou červenou kontrolku parkovací brzdy s klíčem doprovází i nějaké závadové hlášení. Počítač vám tak dává najevo, že došlo k poruše. Navštivte servis, tento problém sami nevyřešíte.

Pokud kontrolka svítí zeleně, má informační charakter a informuje o tom, že je systém ve voze aktivní. Kontrolka se zobrazí například během jízdy nebo při zastavování na adaptivní tempomat v kolonách nebo při zastavení v rámci stoupání nebo klesání.

Porucha adaptivního tempomatu

Porucha adaptivního tempomatu není spojená s klasickou kontrolkou brzd, ale má svůj vlastní piktogram. Poznáte ji podle červeného indikátoru rychloměru hned vedle piktogramu vozidla, to vše doprovází vykřičník.

Když se rozsvítí červeně, znamená to, že je adaptivní tempomat nefunkční. Zkuste auto znovu nastartovat, ale nejspíš se budete muset vydat do servisu. Porucha adaptivního tempomatu o sobě může dát vědět i tak, že se piktogram s rychloměrem rozsvítí bíle společně s vykřičníkem.

Kontrolka adaptivní tempomat Kontrolka adaptivní tempomat Kontrolka adaptivní tempomat Kontrolka adaptivní tempomat Kontrolka adaptivní tempomat 

Zelená barva piktogramu bez vykřičníku naopak signalizuje, že je vše v pořádku. Stejně jako bílý indikátor rychloměru a vozidla bez přítomnosti vykřičníku.

Kontrolka adaptivní tempomat aktivní Kontrolka adaptivní tempomat aktivníKontrolka adaptivní tempomat aktivníKontrolka adaptivní tempomat

Nejčastější otázky a odpovědi

Proč svítí kontrolka brzdové kapaliny?

Kontrolka brzd (jinak také kontrolka brzdové kapaliny) vypadá jako kolečko s vykřičníkem uprostřed a obloučky na bocích. Jestli se rozsvítila a bliká, příliš neotálejte a co nejdříve zastavte vůz. Nejčastěji je problém v nedostatku brzdové kapaliny. Tato kontrolka, pokud svítí, zkontrolujte, zdali je ruční brzda povolená.

Co dělat, když kontrolka brzdové kapaliny svítí?

Pravděpodobně je málo brzdové kapaliny, a to negativně ovlivňuje to, jak soustava funguje – snižuje se její účinek. V extrémním případě může uniknout najednou a auto přestane úplně brzdit. Zkontrolujte stav brzdové kapaliny a v případě potřeby ji doplňte. Jestli ani potom kontrolka nezhasne, raději si zajeďte do servisu.

Proč svítí kontrolka parkovací brzdy a co dělat?

Kontrolka parkovací brzdy vypadá jako kolečko s písmenem P uprostřed. Na boku kruhu jsou obloučky. Jestli se rozsvítila červeně, s největší pravděpodobností máte jen zataženou parkovací brzdu. Uvolnili jste ji, ale kontrolka pořád svítí? Další možností je, že jste zaparkovali až v příliš prudkém svahu. Pokud ani jedna věc není správná, tak potom jste problém nevyřešili. Chyba bude někde jinde. Navštivte servis, tento problém nevyřešíte sami.

Co je to kontrolka opotřebí brzdových destiček?

Tato žlutá kontrolka s názvem opotřebení brzdových destiček upozorňují, že mají minimální sílu obložení a potřebují vyměnit. Doporučujeme s výměnou nečekat a co nejdříve se dostavit do autoservisu.

Co dělat, když svítí porucha adaptivního tempomatu?

Kontrolka porucha adaptivních tempomatu není spojena s klasickou kontrolkou brzd. Poznáte ji podle červeného indikátoru rychloměru hned vedle piktogramu vozidla, to vše doprovází vykřičník. Když se rozsvítí červeně, znamená to, že je adaptivní tempomat nefunkční. Zkuste auto znovu nastartovat, ale nejspíš se budete muset vydat do servisu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články