Domů » Cestování » Nejlepší plánovač trasy: Vyhledejte si nejlepší možnou cestu

Nejlepší plánovač trasy: Vyhledejte si nejlepší možnou cestu

0

Moderní technologie zcela vytlačili autoatlasy a tradiční papírové automapy, a proto jsou online plánovače tras nepostradatelným pomocníkem pro každého, kdo chce efektivně naplánovat svou cestu do zahraničí a své vysněné země. Tato inteligentní technologie využívá pokročilé algoritmy a aktuální dopravní informace k nalezení nejrychlejší a nejoptimálnější trasy mezi dvěma body. Jak to celé funguje?

Nejlepší plánovač trasy: Vyhledejte si nejlepší možnou cestu
Nejlepší plánovače trasy

Ať už se vydáte na svůj vysněný roadtrip do zahraničí nebo jedete na pracovní cestu do sousední země, podívejte se na platné dopravní předpisy těch zemí, kterými budete projíždět. Dále nezapomeňte zkontrolovat a ověřit si dálniční poplatky, všech konkrétních dotčených zemí. Dálniční poplatky a mýtné se často liší stát od státu, což může vytvářet dodatečné náklady a vyžadovat pečlivou přípravu při plánování cestovní trasy.

Plánovač trasy: Jak to celé funguje?

Cestování autem, ať už během dovolené nebo pracovní cesty, nabízí nezpochybnitelnou jednoduchost a svobodu, jelikož není třeba spoléhat na veřejnou dopravu, ať už vlak nebo autobus. Při cestování vozem zažíváte jedinečný pocit svobody, avšak s touto svobodou souvisí i potřeba pečlivě naplánovat trasu. Nemusíte plánovat každý kilometr cesty, ale je nutné si stanovit klíčové body a záchytná místa, jako jsou čerpací stanice, parkoviště, restaurace nebo obchodní centra, a podle nich hledat další možnosti.

Plánovač cest, známý též jako plánovač tras, je softwarový nástroj umožňující systematické plánování tras s využitím mapových a dalších relevantních dat. Specializované plánovače tras mohou být zaměřeny na konkrétní druhy dopravy a poskytovat navigaci nebo hledání optimálních cest mezi více body. Plánovače cest mohou být většinou používány na univerzálních zařízeních, jako jsou stolní počítače nebo chytré telefony, tablety a podobně.

Při plánování cesty do zahraničí vám specializované plánovače tras poskytnou nejen optimální cestu, ale i užitečné informace o místní dopravě, bezpečnosti a dalších klíčových faktorech. Moderní plánovače tras jsou dostupné online prostřednictvím různých aplikací a některé z nich mohou být kompatibilní s moderními vozidly. Tyto nástroje vám umožňují jednoduše naplánovat cestu, přizpůsobit ji podle potřeb a dokonce se vyhnout určitým úsekům.

V každém online plánovači můžete snadno naplánovat cestu včetně případných zastávek a flexibilně upravovat trasu dle potřeb. Je však důležité být obezřetní, zejména při plánování dlouhých tras, abyste předešli nečekaným prodloužením cesty. Vytvořenou trasu je pak možné upravovat detailně podle aktuálních změn a požadavků. Můžete si také vybrat, zda se chcete vyhnout například placeným úsekům. Cestování vozem přináší nejen komfort, ale také možnost objevovat nová místa a zažívat dovolenou podle vlastních pravidel.

Plánovače trasy - jak to funguje
Plánovače trasy – jak to funguje

Nyní se podíváme na několik plánovačů tras, které jsou mezi uživateli po celém světě oblíbené a poskytují skvělý zážitek z plánování cest.

Google Maps

Google Maps patří mezi nejznámější a nejpopulárnější online plánovač tras na světě. Tato platforma je denně využívána uživateli po celém světě. Poskytuje širokou škálu možností, včetně výběru z různých typů map, které jsou přehledné a výborně graficky zpracované. Uživatelé mohou zadat maximálně 10 zastávek na trase, zahrnující místo odjezdu a cílovou destinaci. 

Aplikace umožňuje vyhnout se dálnicím, zpoplatněným úsekům nebo trajektům, a na mapách jsou vyznačeny i nehody a uzavírky. Dále uživatelé mohou zobrazit aktuální provoz v reálném čase nebo průměrný provoz v určitém časovém úseku. Google Maps umožňuje snadno upravit již naplánovanou trasu a sdílet ji s ostatními nebo ji odeslat do telefonu.

Google Maps - plánovač tras
Google Maps – plánovač tras

Mapy.cz

Mapy.cz, česká internetová mapová aplikace od společnosti Seznam.cz, je vynikajícím nástrojem pro plánování tras autem jak v Česku, tak i v zahraničí. Ovšem nejvíce se specializuje na celou Českou republiku. Tato aplikace se vyznačuje jednoduchým, příjemným a velmi dobře graficky zpracovaným prostředím, což zlepšuje uživatelskou přívětivost. Mapy.cz nabízí jednoduché ovládání, různé typy map, a nabídka zájmových bodů, uživatelé tak mohou snadno plánovat své cesty a objevovat nová místa na trase. 

Mapy.cz umožňují uživatelům vyhnout se placeným úsekům a vybírat mezi krátkými a rychlými trasami podle jejich preferencí. Dále nabízí zobrazení dopravní mapy a předpovědi počasí na trase až na 4 dny dopředu.

Uživatelé mohou také využívat možnosti ukládat, sdílet nebo exportovat naplánované trasy do souborů ve formátech GPX nebo KML, což přidává flexibilitu a možnost využít plánované trasy v dalších aplikacích nebo zařízeních. 

Mapy.cz - plánovač tras
Mapy.cz – plánovač tras

ViaMichelin

ViaMichelin je mezi cestovateli velmi dobře známý plánovač tras s vynikající funkcionalitou. Některým uživatelům nemusí vyhovovat, protože je v angličtině. ViaMichelin nabízí široké možnosti nastavení. Můžete si vybrat mezi různými typy map, zadat až 8 plánovacích bodů a záchytných míst, vyhledávat různé typy tras, vyhýbat se dálnicím, mýtným silnicím, zpoplatněným úsekům nebo úsekům vedoucím mimo silnice (např. trajekty). 

Aplikace dále umožňuje zobrazovat na mapě dopravní situaci, počasí, oblíbená turistická místa a další body zájmu. Kromě času a vzdálenosti můžete určit i odhadované náklady na cestu, pokud zadáte základní údaje o vozidle. Dále máte možnost ukládat trasy mezi oblíbené a zvolenou trasu vytisknout jako mapu nebo celý itinerář.

ViaMichelin - plánovač tras
ViaMichelin – plánovač tras

Waze

Waze, známá mobilní navigační aplikace, má také verzi pro webový prohlížeč. Pomocí QR kódu je možné připojit mobilní aplikaci s prohlížečem, což umožňuje plánování trasy přímo na počítači a následně ji odeslat do telefonu. Výhodou Waze je, že sleduje aktuální dopravní situaci, což umožňuje volbu optimální trasy s ohledem na dopravní kolony, dopravní nehody a práci na silnici. Tuto aplikaci lze také využít k plánování cesty s předstihem, kdy si uživatel může specifikovat konkrétní čas svého odjezdu. 

Waze se vyznačuje tzv. komunitním přístupem, kde uživatelé sdílejí aktuální informace, ale i důležité informace o dopravě a pomáhají tak vytvářet aktuální a přesné trasy s ohledem na dopravní nehody a také případné uzavírky. 

Waze - plánovač tras
Waze – plánovač tras

Zeo

Zeo patří mezi špičkové plánovače tras, které efektivně asistují jednotlivcům i firmám při plánování a optimalizaci doručovacích tras. Tento software využívá moderní technologie a pokročilé algoritmy pro výpočet nejrychlejších a nejefektivnějších tras, zohledňujících faktory, jako jsou vzdálenost, aktuální dopravní podmínky a časová omezení.

Zeo Plánovač tras nejenže poskytuje možnost sledování v reálném čase, ale také integruje GPS navigaci, což uživatelům umožňuje monitorovat průběh své cesty a přizpůsobovat ji podle potřeby. 

Nevýhodou je to, že plánovač Zeo je zpoplatněná aplikace. Aplikace je bezplatná pouze jako 7denní zkušební verze. 

Zeo - plánovač tars
Zeo – plánovač tars

Speedy Route

Speedy Route představuje další bezplatnou aplikaci pro plánování tras, která vyniká funkcí optimalizace trasy. Aplikace vypočítá optimální trasu pro cesty, když navštěvujete více míst a následně se vracíte na výchozí místo. Speedy Route inteligentně seřadí zadané zastávky do nejefektivnějšího pořadí, umožňující navštívit každé místo jednou před návratem na začátek pomocí nejkratší a nejrychlejší trasy. Aplikace rovněž poskytuje podrobná navigační upozornění mezi jednotlivými zastávkami.

Zatímco bezplatná verze této aplikace umožňuje přidání až 10 zastávek, uživatelé s placeným předplatným mohou využívat možnost přidat až 9999 zastávek. 

Nevýhodou je, že je celá tato aplikace v angličtině, tudíž může být pro některé uživatele problematické.

Speedyroute - plánovač tras
Speedyroute – plánovač tras

OptimoRoute

OptimoRoute představuje online nástroj zaměřený na plánování tras pro dodávky a terénní služby. Je tedy nejvhodnější pro jednotlivé řidiče a kurýrní služby.

Tento nástroj umožňuje uživatelům efektivně plánovat optimální trasy a jízdní řády s několika zastávkami během cesty. Uživatelé jednoduše zadávají nebo importují místa pro dodání a vyzvednutí. Na základě faktorů, jako jsou doba jízdy, dostupnost řidiče, časová okna doručení nebo servisu, kapacita vozidla a dovednosti řidiče, systém navrhuje efektivní trasy a optimální pořadí zastávek. Aplikace je po nějaké době zpoplatněná a je nutné si ji zakoupit. 

Optimoroute - plánovač tras
OptimoRoute – plánovač tras

MapQuest

MapQuest je americká, online mapovací a navigační služba, která umožňuje uživatelům plánovat trasy, získávat navigační instrukce, hledat místa a provádět další geografické analýzy. 

Mezi tyto funkce patří optimalizované trasy, alternativní možnosti trasy, plánování trasy a možnost nastavení trasy tak, aby se vyhla dálnicím nebo mýtným úsekům. Najdete zde také aktuální dopravní informace a práce na silnicích.

Nicméně MapQuest má jistou nevýhodu, a to zobrazování reklam, které financují bezplatnou službu plánování tras a mohou být rušivé pro řidiče. Pokud chcete odstranit reklamy, je nutné si aplikaci zakoupit. Druhým problémem je potřeba MapQuestu zlepšit pochopení mnoha typů adres. Při neexaktním formátování adresy nemusí být považována za platnou, což může být pro uživatele závadné.

MapQuest - plánovač tras
MapQuest – plánovač tras

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články