Domů » Pro řidiče » Vibrace volantu: Během jízdy a při brzdění

Vibrace volantu: Během jízdy a při brzdění

0

Začaly vás zlobit vibrace volantu? Příčin může být hned několik. Záleží také na tom, zda je to během jízdy nebo při brzdění. Projdeme si, co za tím vězí a jak se v takové situaci zachovat.

Vibrace volantu: Během jízdy a při brzdění

Vibrace volantu během jízdy

Jeli jste z práce nebo z dovolené domů a volant začal nepříjemně vibrovat? Existuje hned několik příčin, které za tím mohou být. Doporučujeme tenhle jev jen tak nepřecházet a co nejdříve s ním něco dělat. Jakmile se auto začne chovat neobvykle, většinou je na vině nějaké opotřebení či poškození. Co znamená třesení volantu při jízdě?

  • Nevyvážený disk,
  • Poškozený disk,
  • poškozené tlumiče,
  • poškozené čepy,
  • poškozená pneumatika.

Nevyvážený disk vám opraví v pneuservisu. Co za tím vězí? Problém vznikne jednoduše tak, že z něj upadne závaží. Není to nic fatálního a během chvíle vám to odborník napraví. Kola si nechte převážit během každé výměny. Nevyvážené kolo se může v závaží dokonce uvolnit, což byste určitě nechtěli. Raději proto na vyvážení nešetřete a vždy ho během přezouvání vyžadujte.

Třesení volantu při jízdě může způsobit i disk poškozený. Jakmile je s ním něco v nepořádku, kolo je špatně vyvážené a odtud nepříjemné vibrace. K mechanickému poškození disku dojde během jízdy poměrně snadno, stačí, když najedete na výmol. To samé platí o poškozené pneumatice, ta to ale většinou odnese během parkování.   

Zatímco v případě pneumatiky výměnu zvládnete sami, v ostatních případech už je lepší zajet do servisu. Jedná se totiž hlavně o poškození vlivem opotřebení, ke kterému prostě časem dochází. A s tím se dá dělat jen jediné – pořídit nový komponent.

Poškozené čepy řízení se kromě vibrování mohou ozývat také hlukem z podvozku. Špatné tlumiče rozechvívají volant, zároveň auto naklání v zatáčkách do stran. Často je slyšet praskání.

Někdy k vibrování volantu dochází jen při vyšších rychlostech. Problémy ale bývají stejné – nevyvážená kola, případně by mohlo jít o kotouče. Ty mohou házet a přenášet tak třes až do volantu.

co znamená, když volant vibruje za jízdy

Volant se třese během brzdění

Jestli se vám volant třese, když začnete brzdit, nejspíš bude problém s brzdami.  Ty bohužel nevydrží věčně. Jelikož výrobci neudávají interval výměny, musíte si to hlídat sami a brzdám „naslouchat“.

Na fórech lidé v souvislosti s třesem volantu během brzdění nejčastěji zmiňují sjeté brzdové destičky. Jestli je to i váš případ, pak pravděpodobně uslyšíte také táhlý pískavý zvuk.  

Další variantou je, že máte křivé brzdové kotouče. K deformacím dochází nejen stářím, ale i vlivem extrémních teplot. Zkontrolujte tloušťku kotouče po celém obvodu. Jestli se v některých místech liší, je potřeba zařídit výměnu. Pozor, s brzdovými kotouči se mění i brzdové destičky.

Nedoporučujeme v této oblasti šetřit, jen by se vám to vymstilo. A rozhodne neotálejte. Navštivte servis co nejrychleji. Nefunkční brzdy způsobují smrtelné dopravní nehody.  

Co dělat, když auto táhne do strany během jízdy

Ještě s jedním častým problémem se při řízení můžete setkat. Jde o situaci, kdy auto nejede rovně, jak byste si přáli, ale místo toho vás táhne do strany. Příčinou bude špatně nastavená geometrie kol. Poznáte to nejen podle táhnutí do strany, ale i tak, že na jedné straně budou pneumatiky výrazně opotřebovanější. Zajeďte do autoservisu a nechte si nastavit geometrii podvozku.

Nezapomínejte na prevenci

Spoustě problémů při řízení se dá předejít pravidelnými návštěvami v servisu. Odborníci podchytí každou vadu hned v zárodku. A vám tak ušetří stres z toho, proč vám při vyšší rychlosti vibruje volant nebo proč cuká během brždění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...