Domů » Pro řidiče » Geometrie kol: Kdy je potřeba a kolik stojí

Geometrie kol: Kdy je potřeba a kolik stojí

0
Geometrie kol: Kdy je potřeba a kolik stojí
Geometrie kol

Je to úkon, na který je velice často zapomínáno, ale je nesmírně důležitý. Správně seřízená geometrie je naprosto klíčová pro správné jízdní vlastnosti, rovnoměrné sjíždění pneumatik, spotřebu paliva a také na bezpečí jízdy v daném automobilu. I proto byste se měli zamyslet nad tím, jestli náhodou u vašeho vozu není potřeba geometrie náprav. Kolik taková geometrie stojí a jak náročný úkon to je?

Cena geometrie náprav se může výrazně lišit

Způsob seřízení kol se dělí na optickou geometrii s 3D geometrii. V ideálním případě sáhněte pro 3D geometrii, jelikož je mnohem přesnější. To ovšem neznamená, že by optická geometrie přesná nebyla. Pokud máte například silnější auto a chcete mít úpravy provedené doopravdy dokonale, tak to pro vás může být zajímavý argument. Cena geometrie se hodně liší podle místa, kde si necháte provést. Podle servisu se cena geometrie obou náprav bude pohybovat v rozmezí 800 až 1500 Kč. Kompletní geometrie čítá seřízení sbíhavosti, odklonu i záklonu. Mohou vám být dále účtovány zarezlé šrouby. Myslete také na to, že pro správné seřízení kol je důležité, aby byly v pořádku silentbloky a ramena nápravy. 

Cena geometrie na různých vozech

Je také možné, že nepotřebujete udělat geometrii na osobním voze, ale například na obytném voze, dodávce nebo na malém nákladním voze. V tom případě bude samozřejmě cena za geometrii vyšší a může se dostat na částku kolem dvou tisíc korun. Pokud nemáte podezření na rozhozenou geometrii, tak by vás mohla zajímat kontrola geometrie. Ta je samozřejmě levnější než její provedení a vyjde vás na částku 300 až 700 Kč. U větších automobilů to bude 400 až 1000 Kč. Cena geometrie se také může lišit podle velikosti kol, která jsou na daném automobilu. Za auto na kolech r13 zaplatíte méně než za vůz na r18. 

Spojené úkony s geometrií

Když se již provádí zásahy na podvozku, tak je vhodné najít servis, který dokáže provést další měření, abyste si mohli nechat automobil důkladně zkontrolovat. Tím může být měření světlé výšky, rozměrů karoserie a rozvoru. Ptáte se, k čemu tohle může být dobré? Například v případě, že máte podezření na to, že automobil byl havarován. Tímto způsobem je možné auto proměřit na milimetr přesně.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Dopravní předpisy a pravidla v Dánsku

Dopravní předpisy a pravidla v Dánsku

0
Míříte na dovolenou do Dánska? Víme, na co si dát na silnicích pozor. Seznamte se s rychlostními limity, dálničními poplatky, sazbami za pokuty či tolerancí...