Dopravní obsluha a zásobování. Můžete projet?

Co dělat v případě, že jste narazili na značku Zákaz vjezdu – dopravní obsluze vjezd povolen? V jakých případech je možné projet a kdy už se jedná o dopravní přestupek? Vyhněte se pokutě, stačí vědět, jaké situace zákon připouští.

Obsah: Dopravní obsluha a zásobování Zobrazit

    Určitě jste už někdy na značku Zákaz vjezdu – dopravní obsluze vjezd povolen narazili. Umisťují ji obce na místa, kde je potřeba trochu usměrnit provoz. Třeba aby se nehromadila auta tam, kde nemají a nebránila rezidentům v parkování.  Soukromí majitele ji zase využívají k tomu, aby nepovolané osoby nevjížděly na jejich pozemek. Důvodů může být opravdu spousta.

    Kdo je dopravní obsluha nebo zásobování

    Co to ale znamená pro vás jako řidiče? Kdo vlastně je ta dopravní obsluha? Existuje hned několik případů, kdy za značku smíte vjet, i když nemáte v oblasti trvalé bydliště. Na všechny se podíváme. Ale nejdříve – jak zní konkrétní vyhláška, který definuje dopravní obsluhu a zásobování?

    Jedná se o vyhlášku č. 294/2015 Sb:

    Je-li na dodatkové tabulce použit text s výrazem „dopravní obsluha“, rozumí se tím vozidla zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby, vozidla přepravující osobu těžce zdravotně postiženou, vozidla taxislužby a vozidla, jejichž řidiči, provozovatelé nebo přepravované osoby mají v místech za značkou bydliště, ubytování, sídlo nebo nemovitost.
    Je-li na dodatkové tabulce použit text s výrazem „zásobování“, rozumí se tím vozidla zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby a vozidla přepravující osobu těžce zdravotně postiženou.

    Jak to vypadá v praxi?

    Vyhláška je celkem jasná. Problém nastává zejména v případě návštěv nějakého zařízení, příbuzných, ale i tehdy, když jedete do práce. Když například jedete k příbuzným přespat, máte za značkou ubytování a policista vám nemůže nic říct. Kdybyste ale jeli jenom na krátkou návštěvu, najednou už byste porušovali zákaz.

    To samé platí v případě návštěvy stravovacího nebo nějakého rekreačního zařízení. Pokud tam nemáte i ubytování s přespáním, nemáte za značkou s autem co dělat.

    A potom je tu případ lidí, kteří jedou do práce. Tak bohužel ani na vás se tato výjimka nevztahuje. Váš zaměstnavatel například za značku může, protože má v oblasti nemovitost. Ale vy už ne, tedy jestli jedete vlastním vozem. Kdybyste jeli vozem firemním, tak to je jiná – za značku můžete.

    Kdybyste tedy narazili na strážníka, který by trval na důkladném výkladu vyhlášky, můžete se dostat do problémů. Za porušení zákazu vám naúčtuje až 2000 Kč pokutu, která se ve správním řízením může zvýšit až na 2500 Kč. Je to tedy obdobné jako pokuta za porušení zákazu vjezdu.

    Zdroj: Zákonyprolidi.cz, fotografie v článku je z webu Policie.cz

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *