Havárie v zahraničí? Na co byste se měli připravit?

Léto je sice za námi, to ale neznamená, že spolu s ním skončily naše výpravy do zahraničí. Tam se můžeme vydat kdykoli během roku, teď třeba na adventní trhy, za nákupy dárků nebo jen tak, za odpočinkem. Kdo se tam vydá vlastním vozidlem, ten musí počítat s tím, že i v zahraničí může dojít k nehodě. Na co byste měli být připraveni? Jak postupovat?

Povinné ručení musíte mít doma i v zahraničí

Zákon každému majiteli vozidla ukládá povinnost sjednat si povinné ručení, které se také označuje jako pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla nebo zkráceně zákonné pojištění vozidla. Povinnost mít ho platí doma i v zahraničí, dokladem o jeho sjednání je zelená (dnes už bílá) karta. Takové pojištění vás chrání před dopady škod, které provozem svého vozidla způsobíte někomu dalšímu, nevztahuje se ale na škody, které vzniknou vám.

Opakem povinného ručení je kvalitní havarijní pojištění, jehož sjednání je dobrovolné a kryje škody, které vzniknou vám. Obě pojištění mají i své výluky, jednou z nich je, že škoda nesmí vzniknout úmyslně.

bouračka
Zdroj: Freepik.com

Nehoda v zahraničí se může pěkně prodražit

Žádná nehoda není příjemná záležitost, když k ní dojde v Čechách, máte aspoň možnost mluvit ve svém rodném jazyce. Když na ní ale dojde v zahraničí, je to složitější, navíc musíte počítat s tím, že škoda bude vysoká a povinné ručení na ni nemusí stačit.  

Podcenit byste neměli ani sjednání asistenčních služeb. Právě od jejich nastavení se totiž odvíjí například odtah zpět do ČR nebo zapůjčení náhradního vozidla. Bohužel, když si sjednáváte povinné ručení, většinou si sjednáte jen základní rozsah asistenčních služeb, které se často na některé události v zahraničí ani nevztahují.

Jak postupovat, když dojde k nehodě?

První kroky se nijak neliší od těch, které musíte udělat, když dojde k nehodě u nás. Pokud není nikdo zraněný, všichni jsou v pořádku, tak je nejdůležitější se přesunout do bezpečí. Místo nehody označte viditelně výstražným trojúhelníkem a všichni si oblékněte výstražné vesty. Pokud je na místě nehody nějaký zraněný, pak nejprve zavolejte záchranku a poskytněte první pomoc.

trojúhelník
Zdroj: Freepik.com

Dalším krokem je vytočit číslo svých asistenčních služeb. Měli byste ho mít uložené v telefonu, protože najít ve stresu kartičku, na které je uvedeno, je skoro nemožné. Každá pojišťovna má stanovené svoje číslo, neexistuje jen jedno, univerzální. Na to se dovoláte z ČR i zahraničí, na druhém konci bude proškolený asistent, který vás navede co dál máte dělat, čeho se naopak vyvarovat, měl by vás i seznámit se specifiky pro případ nehody v dané zemi. Pokud to budete potřebovat, pak vám pomůže i s komunikací v cizím jazyce nebo s řešením nehody s místními institucemi. Taková pomoc je k nezaplacení, kdo z nás si v takovou chvíli zachová naprosto chladnou hlavu?

Co dál?

Místo nehody i případní zranění jsou zajištění, asistenční službu jste volali, ta vám poradila, zda máte volat policii nebo zda to není nutné. V každém případě ale musíte udělat ještě celou řadu věcí. Jakých?

  • Vyměňte si informace se všemi účastníky dopravní nehody, zapište si SPZ vozidla, u řidiče si poznačte jméno a příjmení, ptejte se i na vlastníka vozidla. Zapište si jeho jméno, bydliště a sídlo, poznačte si název pojišťovny a číslo pojistné smlouvy povinného ručení. Důležité jsou i kontaktní údaje svědků a číslo zelené karty. 
  • Nehodu důkladně zdokumentujte. Vyfoťte si obě vozidla, jejich pozici po nehodě, poškozené části, zničené věci i dopravní značení. Vyfoťte si i SPZ druhého vozidla, a to co nejdříve to půjde. Často se viník snaží z místa nehody ujet, tak ať máte nějaký důkaz v ruce. Využít můžete i kamery do auta.
  • Vyplňte evropský záznam o dopravní nehodě. Každý si vypracuje ten svůj, bez ohledu na jazyk, jsou totiž shodné. 
  • Volali jste policii? Pak si dejte pozor, abyste nepodepsali něco, čemu nerozumíte. Pokud je protokol v řeči, kterou neovládáte, doplňte ho o svoje vyjádření v češtině. A až pak podepište.
  • Nahlaste pojistnou událost své pojišťovně, a to bez ohledu na to, zda jste nehodu zavinili, nebo ne.

Zdroj náhledového obrázku: Freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *