Dopravní nehoda je nepříjemná událost, která může v životě potkat každého z nás. I když jste sebevíc opatrní, v některých případech se jí zkrátka nevyhnete. Na čem ale každopádně záleží, tak to je připravenost a každý účastník provozu musí vědět, co v takové chvíli dělat. Pokud budete při dopravní nehodě postupovat správně, tak můžete zachránit lidské životy. V každém případě je důležité zůstat v klidu a celou situaci začít postupně řešit.
Vypsali jsme pro vás jednotlivé kroky, které musíte při dopravní nehodě provést, abyste předešli dalším škodám a zabezpečili vyrovnání nákladů na opravu vozidla po nehodě.
1. Označte a zabezpečte místo dopravní nehody
Pokud jste se zapletli do dopravní nehody a nejste v šoku či nejste vážně zranění, tak rychle zapněte varovná světla, díky čemuž ostatní řidiči budou vědět, že si mají dávat pozor. Z auta vystupte s oblečenou reflexní vestou, aby vás náhodou někdo při průjezdu nepřehlédl. Následně přehledně označte také místo nehody, k čemuž můžete využít výstražný trojúhelník. Reflexní vesta ani výstražný trojúhelník nesmí chybět v povinné výbavě vozidla. V krizové situaci můžete také mávat kusem barevné látky.
2. Zjistěte stav účastníků nehody, poskytněte první pomoc a zavolejte IZS
Po zabezpečení místa nehody se pusťte do kontroly ostatních účastníků dopravní nehody a zkontrolujte, zda-li není někdo zraněný. Pokud je, tak mu urychleně poskytněte první pomoc a volejte záchrannou službu, kterou můžete vytočit na čísle 155, případně 112. Na dálnicije nutné, aby všichni účastníci nehody neprodleně opustili místo nehody a dostali se za svodidla na pravém okraji dálnice. Poskytnutí první pomoci a zavolání záchranné služby není nutné jen z lidského hlediska, ale za neposkytnutí pomoci vám hrozí trestní řízení.
3. Kdy k dopravní nehodě zavolat policii
Obecně lze říct, že policii můžete zavolat ke každé nehodě. Povinností však je ji zavolat v následujících případech:
došlo ke zranění některého z účastníků nehody, přičemž nerozhoduje rozsah tohoto poranění
v případě, že byla během nehody usmrcena osoba
v situaci, kdy došlo k zablokování dopravy, jejíž plynulost nejste schopni sami obnovit
škoda na vozidle včetně přepravovaných věcí přesáhla hranici 100 000 Kč
byl poškozen majetek třetí osoby (například nemovitost, či automobil)
v důsledky nehody byly poškozeny součásti nebo příslušenství pozemní komunikace (např. dopravní značení)
poškodili jste pozemní komunikaci
při nehodě došlo k poškození obecně prospěšného zařízení (např. přejezdové zabezpečovací zařízení)
došlo k újmě na životním prostředí (např. únik paliva z vozidla)
pokud situace nevyžadovala přítomnost policie, ale zároveň některý z účastníků odmítnul spolupracovat při sepsání záznamu o nehodě
Ve všech těchto bodech musíte Policii ČR zavolat. Pokud tak neučiníte, dopouštíte se závažného přestupku, jehož následky mohou mít několikanásobně větší důsledky, než nehoda samotná.
V současnosti se dá nakoupit prostřednictvím internetu téměř cokoliv od oblečení, kosmetiky, elektroniky nebo potravin. Pro nadšence online nákupů je možné z pohodlí domova...