Léto je sice za námi, to ale neznamená, že spolu s ním skončily naše výpravy do zahraničí. Tam se můžeme vydat kdykoli během roku, teď třeba na adventní trhy, za nákupy dárků nebo jen tak, za odpočinkem. Kdo se tam vydá vlastním vozidlem, ten musí počítat s tím, že i v zahraničí může dojít k nehodě. Na co byste měli být připraveni? Jak postupovat?
Povinné ručení musíte mít doma i v zahraničí
Zákon každému majiteli vozidla ukládá povinnost sjednat si povinné ručení, které se také označuje jako pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla nebo zkráceně zákonné pojištění vozidla. Povinnost mít ho platí doma i v zahraničí, dokladem o jeho sjednání je zelená (dnes už bílá) karta. Takové pojištění vás chrání před dopady škod, které provozem svého vozidla způsobíte někomu dalšímu, nevztahuje se ale na škody, které vzniknou vám.
Opakem povinného ručení je kvalitní havarijní pojištění, jehož sjednání je dobrovolné a kryje škody, které vzniknou vám. Obě pojištění mají i své výluky, jednou z nich je, že škoda nesmí vzniknout úmyslně.
Nehoda v zahraničí se může pěkně prodražit
Žádná nehoda není příjemná záležitost, když k ní dojde v Čechách, máte aspoň možnost mluvit ve svém rodném jazyce. Když na ní ale dojde v zahraničí, je to složitější, navíc musíte počítat s tím, že škoda bude vysoká a povinné ručení na ni nemusí stačit.