Domů » Zajímavosti » Jak dlouho může jet auto bez oleje?

Jak dlouho může jet auto bez oleje?

0

O důležitosti oleje v motorové soustavě automobilu jsme se na našem portále bavili již několikrát a nedávno jsme se dokonce bavili o tom, jak vybrat správný motorový olej pro konkrétní vůz. O důležitosti motorového oleje se zamysleli i redaktoři britského portálu CarThrottle.

Jak dlouho může jet auto bez oleje?

 

Co všechny vydrží stařičký Mercedes?

Po důkladném zvážení se naši britští kolegové rozhodli pro poměrně drsný experiment. Stařičký Mercedes-Benz C 180 Automat z roku 1994 s nájezdem 322 tisíc kilometrů , který redaktor pořídil za 200 liber (cca 6000 Kč) podrobili „náročnému vědeckému bádání“. A to sice, jak dlouho dokáže vůz v již tak špatném stavu jezdit bez jediné kapky oleje v motoru?

 

 

Před samotným pokusem tedy byl olej z vozu vypuštěn. Redaktor magazínu si ještě předtím, než motor nastartoval tipl, že vůz nevydrží jezdit po improvizovaném okruhu déle než 4 minuty. Jaké bylo ale jeho překvapení, když časomíra ukázala deset minut od zahájení experimentu a vůz stále pracoval. Nutno říci, že se z motoru nejednou ozval děsivý zvuk a motor chvílemi ztrácel na výkonu, ale stále pracoval. Svou službu Mercedes třídy C a hlavně jeho motor vypověděl po sedmnácti minutách nepřetržité jízdy. Nutno dodat, že redaktor vůz nijak nešetřil a otáčky motoru se často dostávali nad hranici 5 000 otáček za minutu. Jak bylo již zmíněno, motor po sedmnácti minutách jízdy doslova explodoval a jeho dno prorazilo několik roztříštěných součástí, v doprovodu výrazných plamenů a kouře.

 

Proč je olej tak důležitý?

Možná vás napadá triviální otázka. Proč je ten olej vlastně důležitý? Motorový olej je důležitý pro chod agregátu hned ze tří důvodů. První a zcela zjevný důvod je mazání o součástí motoru. Ty by se bez oleje po několika minutách tření o sebe nenávratně poškodily, jako na přiloženém videu. Druhým důvodem je odvod nečistot v motoru, které olej pohlcuje. Ty jsou následně zachyceny v olejovém filtru. Třetím důvodem je chlazení motoru. Ač se to nemusí zdát, olej má na chlazení motoru nemalý podíl. Proto při zaregistrování ucházejícího oleje nebo snížení jeho tlaku neváhejte a co nejdříve zastavte bezpečně vozidlo.

Foto: Youtube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...