Jak vybrat a vyměnit motorový olej

0
1986

Výměna oleje má svá pravidla

Pravidelná výměna motorového oleje bývá českými motoristy mnohdy dosti podceňována. Přitom se jedná o důležitou proceduru, která může značně prodloužit životnost vašeho vozu a vám zaručit mnoho šťastných kilometrů bez problémů. Jak tedy správně vybrat a vyměnit motorový olej?

Výrobce má vždy pravdu

Tvrdit, že návody k použití a radami výrobce se řídí jen amatéři a neználci je více než omezené. Při výběru motorového oleje jsou rady výrobce velice důležité. Motorové oleje se dělí dle výkonnostních tříd ACEA nebo API. Ty určují oleje dle typu užití v benzínových nebo naftových motorech, zda se jedná o olej pro motory s přímým vstřikováním nebo zda se jedná o olej s prodlouženým intervalem výměny.

Například označení ACEA A1/B1 určuje, že se jedná o běžný motorový olej s běžnými intervaly výměny. Písmeno „A“ označuje možnost použití oleje v benzínových motorech.  Písmeno „B“ označuje olej, který lze používat i ve vznětových motorech. Označení ACEA A3/B3 označuje oleje, vhodné pro využití při vysoké zátěži a s prodlouženými doby výměny. Oleje s značením ACEA A4/B4 jsou vhodné pro motory s přímým vstřikováním paliva. Označení API SJ značí využití v motorech, vyrobených po roce 1996.

Tímto označením, dle výkonnosti a příslušnosti motoru je třeba se řídit na prvním místě. Značka oleje již takou roli nehraje. Pokud zakoupíte olej jiného výrobce, než při minulé výměně, nebo pokud namísto známé značky zakoupíte olej méně známého výrobce, nic se neděje. Důležité je pouze správné označení oleje.

Syntetický nebo minerální olej?

Takto se dříve rozdělovali motorové oleje na základě základu jejich výroby. Dnes již toto označení víceméně pozbývá smyslu. Plně syntetický nebo plně minerální olej již prakticky neexistuje. Za plně syntetický olej se považuje takový, označený kódem 0W nebo 5W. Polosyntetické oleje bývají označovány kódem 10W a minerální oleje jsou považovány ty, označeny kódem 15W, zřídka kdy označením 20W.

Tyto číselná označení se řídí dle tak zvané startovatelnosti motoru při nízkých teplotách. Čím nižší číslo se před písmenem „W“ ukazuje, tím řidší olej před vámi stojí. V zimě je tedy olej za studena tekutější a lépe dokáže mazat motor hned po startu. Druhé číslo značí hustotu oleje, za vysokých teplot. Čím vyšší číslo, tím dokáže zvládnout olej vyšší teplotu při udržení si kvalitních mazacích schopností.

S ohledem na naše klimatické podmínky se za optimální třídu považují oleje s hodnotami 40 a 50. Pamatovat je ale třeba i na to, jak hustý olej byl v motoru používán dosud. Příliš řídký nebo naopak příliš hustý olej by mohl být pro životnost motoru naprosto fatální.

Jak olej vyměnit?

Pokud tedy máte vybraný správný motorový olej pro váš vůz, je možné přistoupit k samotné výměně. Nejprve je důležité je třeba zvážit, zda je na místě vypláchnout motor od usazenin. Na trhu existuje celá řada chemických přípravků, k tomu určená. Existuje i druhá možnost, jak motor šetrně zbavit usazenin. Stačí původní olej nahradit levnějším. S tím najet zhruba 100 km a až poté tento levný olej vyměnit za nový kvalitní. Tento výplach se doporučuje i v případě, kdy zakoupíte ojetý vůz a netušíte jak kvalitní olej je v motoru obsažen.

Jak olej dolévat

Pokud zaznamenáte úbytek oleje, je třeba mít na mysli, že je třeba olej vždy dolévat přípravkem stejného charakteru a od stejného výrobce.

Přísady do oleje

K mání existuje celá řada nejrůznějších přípravků, které by měly snížit hlučnost, kouřivost nebo vytvořit ochranný film ochraňující motor. Mnohé tyto přípravky dokonce uvádí, že dokáží ochránit i motor, fungující zcela bez oleje nebo s jeho nízkou hladinou.

Jaká aditiva do nafty používat?

 

Foto: Pexels.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here