Domů » Zajímavosti » Jak fungují bonusy u povinného ručení?

Jak fungují bonusy u povinného ručení?

0

Máte sjednané povinné ručení a přemýšlíte, zda by se na něm nedalo nějak ušetřit? Kdy jste si ho naposledy aktualizovali? Cestou, jak ušetřit, je i jízda bez nehody, za kterou vás pojišťovny odmění. Jak tyto bonusy fungují a jak se počítají?

Jak fungují bonusy u povinného ručení?

Když se řekne bonus u povinného ručení

Povinné ručení patří mezi povinná pojištění, sjednat si ho musíte pro každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace. Když neúmyslně svojí nedbalostí způsobíte nehodu, škody, které vznikly někomu dalšímu, uhradí pojišťovna z vašeho povinného ručení. To se vztahuje na konkrétní vozidlo a vy platíte pojistné, které se odvíjí od toho, kde bydlíte, kolik vám je, jaký je objem motoru, počet sedadel a dalších parametrů. Mezi ně patří i už zmíněné bonusy, které vám pojišťovna připíše, když jezdíte bez nehody.

Čím víc bonusových měsíců získáte, tím výraznější bude sleva na pojistném. Finální výše bonusu se uvádí v procentech, maximální výše je 60 %, některé pojišťovny ale nabídnou slevu dokonce 65 %. Pro výpočet bonusu jsou zásadní 2 parametry, a to:

Víte, že bonusové měsíce se evidují na vaše rodné číslo, u firemních vozidel pak na IČO? Ještě poměrně nedávno se bonusy daly převádět v rodině, od roku 2020 to již není na základě nařízení České kanceláře pojistitelů možné.

Silnice
Zdroj: Pixabay.com

Bonus nebo malus?

Dva pojmy, které s bonusy u povinného ručení úzce souvisí. Bonusem se rozumí sleva na pojistném za bezeškodní průběh, malusem naopak přirážka. Pokud pojištěným vozidlem způsobíte nehodu a pojišťovna bude muset někomu dalšímu poskytnout pojistné plnění, dostanete místo slevy přirážku na pojistném. Za každou událost se bezeškodní období sníží o několik měsíců, nejčastěji jde o 24 až 36 měsíců, můžete se dostat i do záporné hodnoty. V takovém případě se vám k pojistnému připočte přirážka. 

Jezdíte bez nehod? Pak se vás malusy netýkají, zajímat vás budou bonusy. Sleva na pojistném se většinou počítá tak, že za každých 12 měsíců bez nehody se sleva navýší o 5 %, maxima dosáhnete při 120 měsících bez nehody, kdy sleva činí 60 % (někde 65 %).

Víte, že informace jak o bezeškodním průběhu, tak o počtu zaviněných nehod a délce trvání pojištění vozidla shromažďuje Česká kancelář pojistitelů? Ta je získává jednou měsíčně od jednotlivých pojišťoven, když si tedy budete chtít sjednat pojištění jinde (jak přímo u pojišťovny, tak například zde), i nová pojišťovna s bonusy a malusy bude počítat. Nemusíte se tak bát, že byste o ně přišli.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...