Domů » Zajímavosti » Jak na výměnu čelního skla?

Jak na výměnu čelního skla?

0

Jistě to zná mnoho z nás. Jedete v klidu, ničím nerušen, a z čista jasna přilétne od protijedoucího vozu kamínek, který vám vaše krásně vyleštěné přední sklo promění v jednu velkou pavučinu. Jak si ale v takové situaci počínat?

Jak na výměnu čelního skla?

Hrozí pokuta až 10. 000,-Kč

Samozřejmě by měl řidič vyhledat vhodné místo k zastavení vozidla. Po zastavení je velmi důležité vyhodnotit stav praskliny a možná nebezpečí. Nejedná se totiž o nějakou kosmetickou vadu. Pokud budete totiž zastaven policistou, který vyhodnotí poškození vašeho čelního skla jako závažné, hrozí vám povinnost odstavit vůz, pět trestných bodů a pokuta ve výše deset tisíc korun.

Pokud je tedy prasklina natolik závažná, že ji nedokáže vyspravit ani oprava a nebo se nachází ve výhledu řidiče, kde se ze zákona praskliny opravovat nesmí, je třeba navštívit servis a autosklo nechat vyměnit.

Kdo to ale zaplatí?

Možná se ptáte, zda vám s těmito neplánovanými náklady pomůže pojišťovna. Ta vás na holičkách nenechá pouze za předpokladu, že máte uzavřenou smlouvu speciálně na pojištění čelního skla. Pokud takovou smlouvu nevlastníte, musíte si výměnu uhradit sami. Výjimkou by ale byla situace, kdyby se vám povedlo zastavit řidiče, od jehož automobilu onen zákeřný kamínek odlétl. Pokud by si toho byl vědom a souhlasil, mohla by výměnu čelního skla hradit jeho pojišťovna z povinného ručení.

Buďme ale realisté, i kdyby se vám protijedoucího řidiče podařilo zastavit, je jen malá pravděpodobné, že by souhlasil. Musel by totiž tento incident sám nahlašovat. Pojišťovna by mu ho samozřejmě zakalkulovala do příští sazby pojištění.

Češi jsou Češi

A jak už to tak bývá, náš český národ si opět i zde našel způsob jak ušetřit. Mnoho řidičů se tak domluví s kamarádem, který potvrdí, že kamínek odlétl od jeho vozu. Jedná se ale samozřejmě o trestný čin podvodu a pojišťovny se na takové podvodníky v poslední době dosti zaměřují.

Zdroj foto: wikimedia.org

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články