Domů » Zajímavosti » Glycerol – připravte své auto na zimu

Glycerol – připravte své auto na zimu

Aby vám auto dobře sloužilo, musíte se o ně dobře starat. A je úplně jedno, jestli jde o auto nové, nebo už ojeté. Nejen pravidelný servis, ale i údržba namáhaných a vzhledových částí jsou důležité. Jak vám s tím může pomoci třeba takový glycerol? Pojďme to zjistit.

Glycerol – připravte své auto na zimu

Glycerol jako šikovný pomocník

Při péči o automobil nebo i jiný motorový prostředek přepravy má nezastupitelné místo glycerol. Můžeme se setkat i s názvem glycerin. Jedná se v podstatě o hustou kapalinu, která nevydává žádný pach a nemá žádnou barvu, má jen nasládlou chuť. Glycerol v chladu tuhne, při běžných teplotách však zůstává tekutý.

K čemu lze využít? K impregnaci

Glycerol má množství vlastností, které ho předurčují k mnoha využitím. Především se osvědčí jako vynikající impregnace jakýchkoli gumových povrchů. Vzhledem k bezbarvé struktuře se hodí pro impregnaci i barevných nebo čistě bílých povrchů. Nezanechává žádné skvrny. Je snadno aplikovatelný například běžnou houbičkou nebo měkkým hadříkem. Na povrchu se poté rozleští do požadované podoby.

Pryžovým povrchům prodlužuje životnost tím, že zvyšuje jejich pružnost, soudržnost a obnovuje jejich vzhled. Gumové předměty ošetříte všechny bez výjimky, od pneumatiky pro jakýkoliv typ silničních vozidel nebo i jízdních kol či koloběžek, až po těsnění, hadice, plastové povrchy interiéru vozu a podobně.

Glycerin je součástí známého přípravku Solvina na ošetření pokožky v domácnosti i průmyslu.

Renovace

Využití nalezne glycerol také při obnově zašlého povrchu různých pochromovaných částí vozu, jako jsou lišty, světlomety, nárazníky, kliky atd. Výborně leští povrch a odstraňuje nevzhledné fleky. Zároveň povrch chrání před působením vody. Dokonce se jako odpuzovač vody používá při výrobě bezvodého ethanolu, detergentů a jiných mazacích prostředků a lepidel.

Součást směsí

Glycerol lze libovolně mísit s vodou a také jednoduchými alkoholy. Má podobné složení jako vosk. V běžných rozpouštědlech je ale nerozpustitelný. V kombinaci s etylenglykolem se s ním můžete potkat v chladících kapalinách.

Proti zamrzání dveří

Glycerol v zimě tuhne podobně jako sádlo, i když nevytváří takový mastný film. Nikdy ovšem nezamrzá. Z toho důvodu se také využívá k tomu, aby nedocházelo k přimrzání dveří. Gumové těsnění, které je po celém obvodu dveří, stačí potřít glycerinem bez další péče. Těsnění po zavření dveří tak nebude přimrzat a dveře půjdou lehce otevřít i v minusových teplotách.

Glycerol lze využít i na jiné přístroje nebo i domácí spotřebiče, jako jsou ledničky, pračky či myčky. Je to šetrný prostředek k zajištění všestranné péče v celé domácnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články