Domů » Zajímavosti » Kam letos v létě cestovat? Nejlepší destinace pro autotrip napříč Alpami

Kam letos v létě cestovat? Nejlepší destinace pro autotrip napříč Alpami

0

Máte chuť na romantickou a tak trochu dobrodružnou dovolenou plnou zážitků a poznávání? Naložte bagáž do auta a vyrazte do Alp. Ale ne na jednu lokalitu v Rakousku, ve Švýcarsku či v Itálii. My vás zveme na pořádný autotrip napříč nejvyšším pohořím Evropy.

Kam letos v létě cestovat? Nejlepší destinace pro autotrip napříč Alpami

Slovinsko

A když napříč Alpami, tak hezky od východu směrem na západ. Nejvýchodnější alpskou zemí je malé Slovinsko. Právě tady se rozkládají Julské Alpy s nejvyšší horou, která nese název Triglav. Spousta lidí si myslí, že jde o nejvýchodnější část Alp, ta však leží ještě o kousek východněji a jmenuje se Kamnicko-Savinjské Alpy. Až zjistíte, jaké dálniční známky Slovinsko, resp. jeho vláda řidičům nabízí, začněte plánovat autotrip právě odsud. Jen tak poznáte skutečně celé alpské pásmo od východu až k západu. 

Právě ve Slovinsku přitom můžete zažít pocity, jako byste ani neopustili českou kotlinu. Své dělá už jen jazyková blízkost češtiny a slovinštiny. Zkuste ale navštívit třeba Českou chata na Dolních rovních. Jestli není jako vystřižená z Krkonoš, tak je jako vystřižená z Vysokých Tater. K tomu si přidejte spoustu příběhů Čechů, kteří právě tady, v dnešním Slovinsku bojovali za 1. světové války, třeba i u smaragdově zbarvené řeky Soči, kterou byste na vašem autotripu neměli minout, stejně jako Plečnikovo město Lublaň nebo slavný hřebčín Lipica.

Rakousko

Jestli vám toho ve Slovinsku přišlo hodně, tak to počkejte, co přijde teď. Cestujeme na severozápad do země, která je symbolem Alp. Je to právě alpská příroda, kterou Rakušané považují za své největší národní bohatství. Touto zemí můžete projíždět křížem krážem a po pár hodinách vás bude určitě bolet za krkem z otáčení se za impozantními pohledy a výhledy. A je vlastně úplně jedno, jestli zrovna projíždíte Tyrolsko, Korutany nebo Salcbursko. Jen si dejte pozor, abyste ze vší té nádhery nezapomněli koupit dálniční známku. Je to jednoduché, stačí do internetového vyhledávače zadat heslo „koupit dálniční známku Rakousko„.

Pokud bychom měli vybrat jedno místo, kam vás v této úchvatné zemi pozvat, je to Innsbruck. V tomto městě prostě musíte zastávku na svém autotripu udělat. Dostane vás už svou atmosférou, kde se historie potkává s úchvatnými alpskými štíty, které město doslova obklopují. A pak začnete jednotlivé památky zkoumat a jste opět jako doma. Hofburg – bývalý palác Habsburků, ulice Marie Terezie,… A nezapomeňte vystoupat na radniční věž a užít si z ní snad nejúchvatnější výhled na Innsbruck i okolní vrcholky.

Švýcarsko

A jedeme dál na západ. Země helvétského kříže je další v pořadí. Nevelký stát, kde se takřka v každém údolí hovoří (více či méně) jinou řečí je další korálkem na náhrdelníku zážitků. Minout byste neměli jedno z největších jezer Evropy. Bodamské jezero může být vaší branou do Švýcarska. Rozkládá se totiž na hranici s Rakouskem i Německem. Kdo nebyl ve Svatém Mořici, nenapil se místních minerálních pramenů a nevyfotil si panoramata v okolí tohoto pětitisícového městečka, jako by ani nebyl ve Švýcarsku. A to samé lze říct i o Ticinu. Už z jeho názvu jasně tušíte blízkost Itálie. Ano, leží na samém jihu Švýcarska. A když jsme v této zemi, musíme i na chvilku přestoupit z auta na koleje. Vždyť místní železnice jsou celosvětově vyhlášené. Nejslavnější je přitom Ledovcový expres, který poskytuje zážitky na trase z už jednou zmíněného Svatého Mořice přes Chur, Disentis/Mustér, Andermatt, Brig a Visp do Zermattu. Co název, to pojem, že?

A jak jsme jezerem ve Švýcarsku začínali, tak jezerem Rakousko opustíme. Ženeva je totiž dalším městem, které byste rozhodně neměli minout. Leží u největšího středoevropského jezera, které se nejmenuje jinak než Ženevské. A na druhém břehu už jen sladká Francie…

Francie

Vynechme Itálii, vynechme Německo a pokračujme dále na západ. Stanovili jsme si přece cíl projet Alpy celé napříč a k tomu nám chybí už jen poslední stát, a tím je Francie. Jen si přečtěte názvy místních alpských středisek a emoce na sebe nenechají dlouho čekat: Chamonix, Grenoble, Annecy. Všechny tyto názvy znají vášniví čtenáři románů i sportovní nadšenci. Vždyť právě tady se často rozhoduje slavná Tour de France. V rámci vašeho autotripu tak nemusíte navštívit pouze slavná horská střediska, ale i ty nejslavnější alpské průsmyky, které proslavil právě žlutý dres pro vítěze nejtěžšího cyklistického závodu planety. Alpe d'Huez, Col du Galibier, Col de Turini… Co název, to legenda. A vy si je můžete užít za volantem a bez zpoceného trika. To je pěkný závěr vašeho autotripu napříč Alpami, co říkáte?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články