Domů » Zajímavosti » Kdy je čas na výměnu pneumatik? Nerozhoduje pouze roční období!

Kdy je čas na výměnu pneumatik? Nerozhoduje pouze roční období!

0

Počasí výrazně ovlivňuje to, jak se oblékáme – myslíte však při změně počasí i na svoje auto? Jak jednotlivá roční období plynou, je důležité, aby vozidlo bylo vybaveno správnými pneumatikami. Nicméně vhodný čas na přezutí mohou ovlivňovat i další faktory než jen to, jaký je zrovna měsíc.

Kdy je čas na výměnu pneumatik? Nerozhoduje pouze roční období!

Zákonná povinnost

Pneumatiky významně ovlivňují bezpečnost na silnicích i samotný výkon vozidla. Proto bychom měli dbát na jejich kvalitu a vhodnost pro dané roční období. Kromě toho však máme i určitou zákonnou povinnost – dle zákona je nutné mít zimní pneumatiky na vozidle v období od 1. listopadu do 31. března. Ovšem za určitých podmínek:

  • pokud je na pozemní komunikaci sníh, led nebo námraza;
  • pokud lze očekávat výskyt sněhu, ledu či námrazy vzhledem k povětrnostním podmínkám.

Mimo toto zákonem stanovené období je použití zimních pneumatik povinné i v případě, je-li přikázáno dopravní značkou „zimní výbava“. To platí pro všechna vozidla bez rozdílu hmotnosti a bez ohledu na klimatické podmínky a stav vozovky – kulatá modrá značka se symbolem auta a vločky.

Teoreticky tedy nemusíte s příchodem listopadu rovnou přezouvat na zimní pneumatiky. Lze to však doporučit, počasí může být nepředvídatelné a tato opatření mají za cíl zvýšit bezpečnost na silnicích a minimalizovat riziko dopravních nehod v nepříznivých podmínkách.

Jak poznat zimní pneumatiky?

Mnohdy se řidiči mylně domnívají, že zimní pneumatiky poznají podle označení M+S, přeložené z anglického „mud and snow“ jako bláto a sníh. S tímto označením se však můžeme setkat také na některých terénních či celoročních pneumatikách.

Skutečné zimní pneu bezpečně rozeznáme pouze na základě symbolu vytištěného na bočnici. Jedná se o tzv. alpský symbol – tři vrcholky štítů se sněhovou vločkou. Nápovědou vám může být také patrně členitější dezén se spoustou drážek pro lepší odvod vody.

Proč je důležité přezouvat pneumatiky?

Přezouvání mezi zimními a letními pneumatikami má vliv na chování vozidla za různých podmínek. Gumy se liší svými vlastnostmi, díky tomu jsou vhodné pro různé situace.

Letní pneumatiky nabízí skvělou přilnavost (zejména na suchém povrchu) a nižší valivý odpor, který umožňuje snížení spotřeby. Oproti tomu zimní pneumatiky jsou přizpůsobené mokrému a namrzlému povrchu a mají kratší brzdnou dráhu.

Kdy správně přezout?

Kritickým bodem pro přezutí pneumatik je teplota 7–8 °C. Jestliže jsou průměrné teploty dlouhodobě vyšší, je čas přezout na letní gumy. Pokud však naopak teploty klesají a dosahují zhruba 7 °C, je dobré přezout na zimní gumy.

Obecně lze říci, že vhodný čas na přezutí je začátek dubna, respektive přelom října a listopadu. Při výměně je dobré zkontrolovat také disky, případně nechat kola vyvážit.

Minimální hloubka dezénu

Někdy nemusí být důvodem přezutí jen počasí, ale i stav pneumatik. Ty se postupem času opotřebovávají. Vždy je nutné zachovat minimální hloubku dezénu:

  • u letních pneu 1,6 mm,
  • u zimních pneu 4 mm.

Pokud se blížíte tomuto minimu, je vhodné zvážit výměnu, zejména kvůli bezpečnosti na cestách.

Jak měřit hloubku dezénu

Hloubku je nutné měřit v běhounu – posuzují se 3/4 celkové šířky pláště. Pokud se měří pouze uprostřed pneumatiky, nemusí se odhalit špatná geometrie vozidla, na kterém byly pneumatiky předchozí sezónu. K měření se často používají triky s padesátikorunou nebo dvoueurovou mincí, jejíž lem má přesně 4 mm. Minci jednoduše postavíte do běhounu a pokud zůstane lem skrytý, hloubka dezénu je v pořádku.

Pravidelná péče o vozidlo je velmi důležitá, přezouvání pneumatik přitom patří mezi jeden z nejběžnějších úkonů. Rozhodně byste ho neměli podceňovat – řiďte se zákonem, ale i dalšími aspekty. Tak lze zajistit nejlepší výkon vozidla a bezproblémové cestování bez zbytečného rizika dopravní nehody. Mějte na paměti, že bezpečnost na silnici je vždy na prvním místě, a proto se o své pneumatiky dobře starejte a nezapomínejte na pravidelnou kontrolu a výměnu.

Zdroj foto: Krasula / Shutterstock.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články