Domů » Vozidlo » Údržba a Servis » Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek » Svítí kontrolka EPC. Musíte do servisu?

Svítí kontrolka EPC. Musíte do servisu?

0

Vídáme ji při každém startu. Co dělat, když kontrolka EPC nechce zhasnout nebo se rozsvítila při jízdě? Poradíme, v čem jsou nejčastější závady a co v takových chvílích dělat. Opačným extrémem je, když se tento symbol nerozsvítí vůbec!

Svítí kontrolka EPC. Musíte do servisu?

Kontrolky v autě není radno ignorovat. Pokud se chovají nějak neobvykle, například po startu nezhasly nebo jestli se rozsvítil diagram, který běžně vídat nemáte, je na místě s tím něco udělat. S některými zádrhely a drobnými závadami si poradíte sami. V ostatních případech musíte zajet do autoservisu na diagnostiku a opravu. Jak je to s kontrolkou EPC?

Co znamená kontrolka EPC

EPC je zkratka pro anglický výraz Electronic Power Control. V češtině to znamená elektronická regulace výkonu motoru. Jak už asi tušíte, význam EPC kontrolky je takový, že odkazuje na elektroniku motoru. Jestli se na přístrojové desce chová neobvykle, je nejspíš něco v nepořádku v této oblasti. S kontrolkou se setkáte pouze u benzínových aut, naopak u naftových aut tento problém řešit nemusíte, tam se naopak setkáte s kontrolkou žhavení.

Jak EPC symbol vypadá? Má žlutou, lehce oranžovou barvu. Za normálních okolností se kontrolka rozsvítí po zapnutí zapalování. Jakmile je auto nastartované, měla by zhasnout. Chová se tento ukazatel nestandardně? Nejčastěji jde o to, že se buď rozsvítí během jízdy, nebo po nastartování zůstává stále svítit a nezhasne.

Dávejte si na to pozor. K rozsvícené EPC kontrolce se přidává nepravidelný chod motoru. Přepíná se totiž do nouzového režimu, takže klesá i jeho výkon. Někteří řidiči měli dokonce problém vůbec auto nastartovat. Co se s tím dá dělat? Nejprve se pojďme podívat na možné příčiny. A potom na to, co se s tím dá dělat.

Kontrolka EPC
Kontrolka EPC

Proč svítí/nezhasne?

S EPC je trochu potíž v tom, že může odkazovat na spoustu různých zádrhelů na řídící jednotce motoru.

  • Nejčastějším problémem, na který kontrolka EPC ukazuje, je vadný brzdový spínač u pedálu,
  • dále to bývá porucha škrtící klapky,
  • elektronického plynového pedálu,
  • nečistoty v benzínu (natankované nekvalitní palivo),
  • porucha elekroniky motoru,
  • porucha snímače teploty vody,
  • závada lambda sondy a další.

Co dělat, když svítí

Jak poznat, o kterou závadu se jedná?

Vadný brzdový spínač poznáte podle nefunkčnosti brzdových světel ­­­– buď svítí pořád, nebo vůbec. Výměna brzdového spínače lze vyměnit svépomocí, trvá to asi 30 minut a nový spínač pořídíte za několik set korun.

Nečistoty v benzínu způsobuje nekvalitní palivo. To jste mohli natankovat na neznámé benzínové stanici. Jestli se vám EPC kontrolka rozsvítila během cesty na dovolenou, potom, co jste natankovali někde, kde to neznáte, možná to bude tím.

Pokud je porucha v škrtící klapce, je nutné ji pravidelně čistit a udržovat v perfektním stavu. Když budete údržbu zanedbávat, pak bude třeba vyměnit celý díl v autoservise.

Vůbec nejjistější ale je zajet do servisu na diagnostiku. Přes počítač vám technik zkontroluje stav vozu a hned vám řekne, co a jak, pomůže s opravou atd.

Jestli vám EPC kontrolka svítí a nechce zhasnout, nepanikařte a v klidu dojeďte domů/do cíle. Potom doporučujeme kontaktovat servis a dohodnout se na návštěvě, jestli tedy na závadu nepřijdete sami a neopravíte si ji. Naštěstí nejde o tak závažnou věc, že byste okamžitě museli zastavit a volat odtahovou službu.

EPC kontrolka svítí a auto nejde

Někdy se může stát, že se EPC kontrolka rozsvítí, ale auto vůbec nenastartuje. V takovém případě je nejlepší vyndat klíč ze zapalování, auto zamknout, odemknou a zkusit znovu nastartovat. Jestli to zabralo, pak byl nejspíš problém v tom, že jste měli vlhko na čidle. Pokud se tedy kontrolka znovu nerozsvítila a auto normálně jede, nemusíte si s tím dělat starosti.

EPC kontrolka nesvítí při startu

Tak jako existují problémy s tím, že EPC kontrolka nezhasne, může se stát, že se vůbec nerozsvítí. V takovém případě bude nejspíš něco špatně s řídicí jednotkou motoru. Vydejte se rovnou do autoservisu.

Nejčastější otázky a odpovědi

Co je to kontrolka EPC

EPC je zkratka pro anglický výraz Electronic Power Control. V češtině to znamená elektronická regulace výkonu motoru. Jak už asi tušíte, význam EPC kontrolky je takový, že odkazuje na elektroniku motoru. EPC kontrolku mají auta s benzínovým motorem, u dieselových motorů se setkáte s kontrolkou se symbolem žhavicí spirály.  

Co dělat, když kontrolka EPC svítí a nezhasne?

Za normálních okolností se kontrolka rozsvítí po zapnutí zapalování. Jakmile je auto nastartované, měla by zhasnout. Když svítí a nezhasne, můžete to odkazovat na mnoho různých problémů. Nejčastějším problémem, na který kontrolka EPC ukazuje, je vadný brzdový spínač u pedálu, dále to bývá porucha škrtící klapky, elektronického plynového pedálu, nečistoty v benzínu, porucha elekroniky motoru, porucha snímače teploty vody nebo závada lambda sondy a další.

Co dělat, když kontrolka svítí?

Vůbec nejjistější ale je zajet do servisu na diagnostiku. Přes počítač vám technik zkontroluje stav vozu a hned vám řekne, co a jak, pomůže s opravou atd.

Co dělat, když kontrolka nesvítí při startu?

V takovém případě bude nejspíš něco špatně s řídicí jednotkou motoru. Vydejte se rovnou do autoservisu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...