Domů » Vozidlo » Údržba a Servis » Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek » Kontrolka posilovače řízení (volantu) – co dělat

Kontrolka posilovače řízení (volantu) – co dělat

0

Rozsvítila se oranžová nebo červená kontrolka volantu? Pak pravděpodobně máte problém s posilovačem řízení. Poradíme, co to znamená a jak se v takové situaci zachovat. Na rozdíl od jiných výstražných symbolů to není taková katastrofa, přesto je na místě opatrnost.

Kontrolka posilovače řízení (volantu) – co dělat
Kontrolka posilovač řízení

Každý řidič si hlídá kontrolky v autě. Ideální stav je, když se na palubní desce neděje nic neočekávaného. Jenže ne vždy jde vše podle našich představ. A tak se může například při návratu z dovolené stát, že se barevně ohlásí symbol, který běžně nevídáte.

Obecně se dá říct, že pokud je kontrolka oranžová, auto upozorňuje na hrozící problém a vy byste se měli v blízké době dostavit do servisu. Pokud je však signál červené barvy, tak to už jde do tuhého – může jít o závadu, která by závažně poškodila vůz či ohrozila vaši bezpečnost. Nejlepší je v takové situaci zastavit a situaci s rozvahou vyřešit.

Dnes se podíváme na kontrolku posilovače řízení. Možná jste se setkali s názvem servořízení nebo kontrolka volantu. I tento symbol může mít na palubní desce dva stupně, oranžový a červený. Pojďme se podívat na to, co znamená, když se rozsvítí kontrolka posilovače řízení, co by za tím mohlo být a jak se v takové situaci zachovat.

Posilovač řízení

Díky posilovači řízení nemusíte vyvinout takovou sílu k otočení volantu. Prostě se nemusíte tolik snažit, abyste změnili směr jízdy. S přibývající rychlostí vozu by měl snižovat svou účinnost. To proto, aby byl vůz dobře zvladatelný.

Nepříjemná situace nastane, když se posilovač porouchá. Začne zhoršovat jízdu – kola jsou až moc citlivá a je obtížné vůz ukočírovat. To může nakonec způsobit i špatná instalace. Výměna posilovače není zadarmo, ale když je nenávratně poškozený, nedá se jinak.

Oranžová kontrolka posilovače řízení

Co dělat, když se rozsvítí oranžová kontrolka posilovače řízení? Oranžová (nebo žlutá) barva ukazuje na to, že se účinek posilovače snížil. Například u osobního automobilu to nebude takový problém. Pokračujte v jízdě a objednejte se do servisu, aby se vám na to podívali. Nejspíš bude potřeba systém opravit/lépe nastavit.

Kontrolka posilovač řízení
Kontrolka posilovač řízení

Červená kontrolka posilovače řízení

Jakmile se rozsvítí červená kontrolka, většina z nás začne panikařit. Je to jasné – počítač signalizuje kritickou poruchu. Tak to platí i v případě červené kontrolky volantu. Tímto symbolem vám palubní počítač dává najevo, že je celý systém mimo provoz.  Ovšem i v tomto případě naštěstí můžete pokračovat v jízdě.

Jen počítejte s tím, že se vám bude těžko otáčet volantem. Což bude problém hlavně pro auta s hodně zatíženou přední nápravou. V některých situacích by to mohlo být dokonce i nebezpečné, jelikož vůz bude hůře ovladatelný. Poznáte to například při parkování. Někteří řidiči, kterým se to stalo, si stěžují na potíže právě při parkování vozu.

Dalším projevem poruchy posilovače řízení by mohlo být i to, že volant začne vibrovat (společně s rozsvícenou kontrolkou). S vibrací volantu se ale můžete setkat i tehdy, když s ním otočíte při vypnutém motoru. Po následném nastartování se rozvibruje, způsobuje to elektrický posilovač řízení. V takovém případě ale není důvod k obavám.

červená kontrolka posilovače řízení
Červená kontrolka volantu nebo-li posilovače řízení

Co dělat?

Jak už jsme zmínili, není důvod k panice. Klidně dojeďte, kam potřebujete a objednejte se na návštěvu servisu, aby se vám na posilovač řízení podívali. Jen počítejte s tím, že to teď s volantem půjde trochu ztuha, a tak je na místě větší obezřetnost během řízení.

Nejčastější otázky a odpovědi

Co je to posilovač řízení?

Díky posilovači řízení nemusíte vyvinout takovou sílu k otočení volantu. Prostě se nemusíte tolik snažit, abyste změnili směr jízdy. S přibývající rychlostí vozu by měl snižovat svou účinnost. To proto, aby byl vůz dobře zvladatelný. Nepříjemná situace nastane, když se posilovač porouchá. Začne zhoršovat jízdu – kola jsou až moc citlivá a je obtížné vůz ukočírovat. To může nakonec způsobit i špatná instalace. Výměna posilovače není zadarmo, ale když je nenávratně poškozený, nedá se jinak.

Co dělat, když svítí oranžová kontrolka volantu?

Účinek systému se snížil. Můžete dojet, ale objednejte se na brzkou návštěvu servisu.

Co dělat, když svítí červená kontrolka posilovače řízení?

Systém nefunguje. Hrozí horší zvladatelnost auta. Co nejdříve navštivte technika.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články