Domů » Zajímavosti » Kultovní auta: Peugeot 205 Rallye – 4. díl

Kultovní auta: Peugeot 205 Rallye – 4. díl

0

Peugeot 205 je malý osobní automobil, který v roce 1983 představila automobilka na autosalonu v Ženevě a pak až do roku 1997 vyráběla. Celkem z pásů továrny sjelo až neuvěřitlených 5,3 milionu vozů ve verzích tří- nebo pětidveřový hatchback, nebo pak dvoudveřový kabriolet. Předchůdcem tohohle prcka byl Peugeot 104 a jeho nástupcem se stal Peugeot 206. Vůz v komerčním provedení získal také titul Auto osmdesátých let od časopisu Car Magazine.

Kultovní auta: Peugeot 205 Rallye – 4. díl

Speciál postavený pro závody ve skupině A měl podpořit prodeje nového vozu, ale protože v roce 1983 zuřilo šílenství zvané skupina B, rozhodla se továrna vuyžít jej a přidat se do bojů také. Aby mohlo být auto vůbec homologváno, musela být postavena dvousetkusová série. Motor nového, agresivnějšího Peugeotu 205 byl umístěn za předními sedadly, měl turbodmychadlo a šestnáct ventilů, vůz měl samozřejmě pohon všech kol, protože jinak by si v závodech ani neškrtl.

Přestavba pro skupinu B

Tovární tým Peugeot Talbot Sport se pustil do přestavby auta, které mělo bojovat proti Quattru a Lancii. Autu zůstal vlastně pouze jeho charakteristický vzhled, jinak vzniklo úplně nové auto, mrštné a agresivní. Nad přední nápravou vrčel šestnáctiventilový čtyřválec s turbem, umístěný uprostřed skeletu ze svařovaných ocelových výlisků, jehož výkon se rovnal 350 koním. Konstruktéři přidali dvoulamelovou spojku a pětistupňovou převodovku, náhon mělo auto na všechna čtyři kola. Základ karoserie tvořily ocelové výlisky a vestavěný rám, ale kromě ocelové střechy byl zbytek krycích dílů vyroben z kevlaru a přední a zadní část se daly vyklápět.

První prototyp soutěžního Peugeotu 205 T16 byl představen v roce 1983 a prvním ostrým startem byla Korsická rallye 1984, kde se představilo i nové Sport Quattro. Ari Vatanen tam dva dny vedl startovní pole, a nakonec polehké nehodě vybojoval skvělé čtvrté místo. Hned v první sezóně dvěstěpětka třikrát zvítězila a tým Peugeot Sport skončil celkově třetí za Audi Sport a Lancia Racing.
Korsická rallye 1985 byla první soutěží vylepšené verze 205 T16 Evo 2, která měla výkon kolem 530 koní a po celou sezónu likvidovala konkurenci. Až do argentinské rallye, kde děsivým způsobem havaroval Ari Vatanen. Po několikadenním boji o život se dával dohromady rok a půl a do bojů ve skupině B se už nikdy nevrátil. Přesto však dokázal tým Peugeot Talbot Sport zvítězit v poháru konstruktérů a titul mistra světa získal Timo Salonen.

Poslední rok úspěchů

Rok 1986 byl poslední sezónou, kdy v rallye figurovala brutální skupina B – Lancia nasadila Deltu S4 a Audi přišlo s legendárním sport Quattro S1. V důsledku tragických havárií v průběhu sezóny a sporných diskvalifikací v závodě San Remo, který byl nakonec úplně anulován, se podařilo Peugeotu zvítězit v poháru konstruktérů, ale tím skupiona B definitivně skončila.

Po zrušení skupiny B bylo Peugeoty 205 přestavovány pro dálkové soutěže a rallyecross, jeden z nich vyhrál Rallye Dakar 1987 a Rallye Dakar 1988.
Ari Vatanen se po svém uzdravení s upraveným vozem zúčastnil v roce 1978 závodu Pikes Peak, ale prohrál s Audi. O rok později se vrátil a natočil zde s Peugeotem 405 T16 nezapomenutelný krátký film Climb Dance.

Kultovní auta: Škoda 130 RS – 1. díl

Kultovní auta: Lancia Delta Integrale – 2. díl

Kultovní auta: Audi Quattro – 3. díl

Kultovní auta: Lancia Stratos – 5. díl

Kultovní auta: Ford RS2000 – 6. díl

Previous article AIXAM aneb za vysvědčení auto?
Next article Citroen DS: sexy krasavice má 60 let
Nadšenec do všeho, co jen trochu smrdí benzínem. Zároveň také spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. Nejvíce ho baví auta, "se kterými si člověk může více hrát a cítí odezvu při každém manévru". Nejčastěji pro vás Marek připravuje různé návody, postupy a informační články.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články