Domů » Zajímavosti » Mistrovství světa silničních motocyklů 2023 se blíží ke konci

Mistrovství světa silničních motocyklů 2023 se blíží ke konci

0

Oči každého milovníka motorek se každý rok upírají k Mistrovství světa silničních motocyklů. Rok 2023 není výjimkou, letošní ročník je už 75. sezonou. Odstartoval 24.-26. března 2023 na Portimau v Portugalsku a skončí 24.-26. listopadu ve španělské Valencii. Co s sebou sezóna přinesla a na co se ještě můžete těšit?

Mistrovství světa silničních motocyklů 2023 se blíží ke konci

Mistrovství světa silničních motocyklů má několik kategorií

Tradičně je Mistrovství světa silničních motocyklů rozděleno do několika kategorií, platí to i letos. Jde o Moto3, Moto2 a MotoGP jako nejsledovanější kategorii. Původně měl celý seriál letos zahrnovat 21 závodů, jeden z nich, a to Velká cena Kazachstánu, která se měla jet poprvé, byl ale zrušen. Pojede se až následující rok, spolu s ním se pojede v roce 2024 i Velká cena Maďarska.

Víte, že jeden premiérový závod se letos přece jen jel? 24. září se uskutečnila Velká cena Indie na okruhu Buddh nedaleko Dillí.

  • Kubatura Moto3 je nejnižší kubaturou seriálu, v roce 2012 nahradila kubaturu 125 ccm, která byla součástí seriálu od samého začátku, tedy od roku 1949. Jde o kategorii, ve které jezdci závodí na čtyřdobých jednoválcových motocyklech o objemu 250 ccm.
  • Kubatura Moto2 má ještě bujnější historii, původně šlo o dvoutaktní motocykly o objemu do 250 ccm, v roce 2010 ji nahradilo právě Moto2, tedy čtyřdobé motocykly o objemu 600 ccm s jednotným motorem Honda. V roce 2019 došlo k další změně, jednotný motor Honda nahradil motor Triumph o objemu 765 ccm.
  • MotoGP označujeme i jako královskou třídu mistrovství světa. Původně šlo o dvoutaktní motocykly do 500 ccm, v roce 2002 ale vešla na scénu kategorie Moto GP. V ní se nejprve závodilo na čtyřdobých motocyklech o objemu do 990 ccm, v letech 2007 až 2012 byl objem motocyklů snížen na 800 ccm. Od roku 2012 má Moto GP současnou podobu, objem motocyklů byl zvýšen na rovných 1000 ccm.

Češi nikdy Mistrovství světa silničních motocyklů nevyhráli

První mistrovství světa silničních motocyklů se jelo v roce 1949, tedy ještě o rok dříve, než vzniklo mistrovství světa Formule 1. Prvním vítězem se stal Leslie Graham, žádný z našich jezdců mistrovství dosud nevyhrál. 

I přesto se donedávna v rámci MotoGP jezdila i Grand Prix ČR, a to od 60. let do roku 2020. Šlo o nejslavnější motoristický závod v České republice, který se odehrával na územní Brna a jeho okolí. Dříve se závodilo na okruzích v západní části města a od roku 1987 do roku 2020 se Velká cena Brna jezdila na Masarykově okruhu.

Zdroj: Pixabay.com

Jak se vede jezdcům letošního ročníku?

MotoGP 2023 vévodí Francesco Bagnaia, na druhém místě je Jorge Martin a na třetím Marco Bezzechi.  Kubatuře Moto2 zatím kraluje Pedro Acosta, za ním jsou Tony Arbolino a Jake Dixon. V Moto3 je aktuálně na 1. místě Jaume Masia, za ním Ayumu Sasaki, toho následuje David Alonso a Denis Öncü.

Do závěru šampionátu ale ještě zbývá několik závodů, jezdci se podívají ještě do Kataru a Valencie, kde dojde k zavření šampionátu 2023. Kdo se nakonec stane vítězem? Nejen to můžete sledovat na live score portálu 24live.com zde.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články