Domů » Pro řidiče » Nákup ojetého vozu – základní kontrolní seznam

Nákup ojetého vozu – základní kontrolní seznam

0

Při nákupu ojetého vozu je nutná kontrola dokladů a základních identifikátorů vozidla. Podle nich bezpečně poznáte, zda má vůz stejné parametry, jako jsou uvedeny v technickém průkazu a zda opravdu kupujete v něm uvedené vozidlo.

Nákup ojetého vozu – základní kontrolní seznam

Kontrola roku výroby

Skutečný rok výroby určíte z kódů na sklech, ABS, agregátech, klimatizaci, pásech, sedadlech, plastových dílech, alternátoru i nádobách na kapaliny. Prověření svěřte profesionálům a nechte vůz prověřit třeba v databázi odcizených vozidel ČR podle SPZ, čísla motoru, čísla podvozku nebo VIN kódu.

Kód VIN

Nejdůležitější je VIN kód, který musí souhlasit s údaji v technickém průkazu. Je vyražen v motorovém prostoru na krytu tlumiče, na přepážce mezi motorem a kabinou, na podlaze či v zavazadlovém prostoru. Zkontrolujte, zda není přeražen nebo díl vyměněn. Mnoho automobilů má VIN pod čelním sklem. Jeho výměna a zfalšování jsou velice náročné a nákladné, proto jej zkuste najít a zkontrolovat.

Typový štítek

Typový štítek bývá v motorovém prostoru či na sloupku vozidla. Pokud chybí, je poškozen nebo neoriginálně uchycen, může mít auto nejistý původ nebo být havarované. Pokud štítek chybí, nemusí vám vůz přihlásit. Údaje porovnejte s TP.

Typ a výrobní číslo motoru

Typ a výrobní číslo motoru najdete vyražené na bloku motoru. Porovnejte je s TP, kde musí být od 1. 7. 2001 povinně uveden už jen typ motoru. Opět zkontrolujte, jestli s vyraženými číslicemi někdo nemanipuloval a odhalte skryté vady.

Kontrola skel 

Všechna skla musí mít stejné kódy. Pokud má jedno či více skel jiný kód, byla skla vyměněna po prasknutí, ale mohlo dojít i k havárii. Zkontrolujte tuto část karoserie.

Bezpečnostní pásy

Označení data výroby bezpečnostního pásu může být natištěny na látkové nášivce nebo vyraženy na plastovém štítku v dolní části jeho ukotvení.

Skutečný rok výroby  

Dle zákona č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích se v ČR už neeviduje skutečný rok výroby, ale jen datum první registrace. U dovozů ojetin a duplikátů TP občas dojde k omlazení vozu či stočení tachometru. Seriózní autobazary vám dají garanci roku výroby vozidel.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články