Nákup ojetého vozu – základní kontrolní seznam

0
191
Prodej ojetého vozidla

Při nákupu ojetého vozu je nutná kontrola dokladů a základních identifikátorů vozidla. Podle nich bezpečně poznáte, zda má vůz stejné parametry, jako jsou uvedeny v technickém průkazu a zda opravdu kupujete v něm uvedené vozidlo.

Kontrola roku výroby

Skutečný rok výroby určíte z kódů na sklech, ABS, agregátech, klimatizaci, pásech, sedadlech, plastových dílech, alternátoru i nádobách na kapaliny. Prověření svěřte profesionálům a nechte vůz prověřit třeba v databázi odcizených vozidel ČR podle SPZ, čísla motoru, čísla podvozku nebo VIN kódu.

Kód VIN

Nejdůležitější je VIN kód, který musí souhlasit s údaji v technickém průkazu. Je vyražen v motorovém prostoru na krytu tlumiče, na přepážce mezi motorem a kabinou, na podlaze či v zavazadlovém prostoru. Zkontrolujte, zda není přeražen nebo díl vyměněn. Mnoho automobilů má VIN pod čelním sklem. Jeho výměna a zfalšování jsou velice náročné a nákladné, proto jej zkuste najít a zkontrolovat.

Typový štítek

Typový štítek bývá v motorovém prostoru či na sloupku vozidla. Pokud chybí, je poškozen nebo neoriginálně uchycen, může mít auto nejistý původ nebo být havarované. Pokud štítek chybí, nemusí vám vůz přihlásit. Údaje porovnejte s TP.

Typ a výrobní číslo motoru

Typ a výrobní číslo motoru najdete vyražené na bloku motoru. Porovnejte je s TP, kde musí být od 1. 7. 2001 povinně uveden už jen typ motoru. Opět zkontrolujte, jestli s vyraženými číslicemi někdo nemanipuloval a odhalte skryté vady.

Kontrola skel 

Všechna skla musí mít stejné kódy. Pokud má jedno či více skel jiný kód, byla skla vyměněna po prasknutí, ale mohlo dojít i k havárii. Zkontrolujte tuto část karoserie.

Bezpečnostní pásy

Označení data výroby bezpečnostního pásu může být natištěny na látkové nášivce nebo vyraženy na plastovém štítku v dolní části jeho ukotvení.

Skutečný rok výroby  

Dle zákona č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích se v ČR už neeviduje skutečný rok výroby, ale jen datum první registrace. U dovozů ojetin a duplikátů TP občas dojde k omlazení vozu či stočení tachometru. Seriózní autobazary vám dají garanci roku výroby vozidel.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno