Domů » Zajímavosti » TOP 10 nejbezpečnějších vozů roku 2024

TOP 10 nejbezpečnějších vozů roku 2024

Uvádí se, že silniční provoz se v průběhu desetiletí výrazně zlepšil, co se týká bezpečnosti. Ovšem stále zůstává pravdou, že silnice nejsou vůbec bezpečným místem, zejména ve srovnání s jinými druhy dopravy. Bohužel mnoho řidičů si myslím, že sednou za volant a auto je ochrání nebo v něm budou nesmrtelní.

TOP 10 nejbezpečnějších vozů roku 2024

Při výběru vozu nesmíme zapomínat na bezpečnost!

Jaké aspekty zohledňuje řidič při výběru nového vozu? Na jednom z prvních míst je jednoznačně design. To je ale velice subjektivní záležitost. Co člověk, to názor, a proto nemá smysl na toto téma debatovat. To, v čem se dodnes automobily velmi rozcházejí, a co jde zároveň relativně jednoduše změřit a podle čeho se dají jednotlivé modely srovnávat, je bezpečnost vozu.

Hodnocení vozidel IIHS

O hodnocení se již řadu let stará nezávislá organizace IIHS.org. V současnosti se provádí 4 hodnocení odolnosti proti nárazu – testy s mírným překrytím přední části na straně řidiče, vpředu a na straně spolujezdce vpředu a také z boční strany. Dále je kladem důraz na hodnocení systémů prevence čelních nárazů z hlediska jejich schopnosti rozpoznávat chodce. Dále se hodnotí pasivní bezpečnostní prvky, což jsou například systémy světlometů, připomenutí nezapnutých pásů či upevňovací prvky pro dětské autosedačky. 

Vozidla, která si v tomto testování vedou nejlépe jsou označovány pod názvem Top Safety Pick+. Toto ocenění dostanou nejlepší vozy z hlediska bezpečnosti v rámci jednotlivých kategorií v konkrétním roce

Obecně se uvádí, že větší ochranu a bezpečnost poskytnou vozidla většinou větší a s těžší hmotností, než menší a lehčí. 

Připravili jsme si pro vás náš žebříček 10 nejbezpečnějších aut z různých dostupných kategorií. Najdete zde vozy SUV, střední třídy, ale také luxusní vozy nebo minivany.

Volvo XC90 2023

Švédská automobilka Volvo je tzv. posedlá bezpečností, a tudíž musí být na předních příčkách v bezpečnosti vozu. Středně velké SUV Volvo XC90 má perfektní výsledky, co se týká nárazuvzdornosti a také bezpečnostních systémů (pásy a dětské zádržné systémy).

Subaru Outback 2023

Subaru Outback řadíme do kategorie auta střední třídy. Testované vozidlo si vedlo dobře v rámci hodnocení nárazuvzdornosti, ale také při předcházení nehodám, systémům připomenutí bezpečnostních pásů a dalších pasivních prvků. 

Honda CR-V 2023

Automobil Honda CR-V je řazen jako malé SUV. Auta jsou vyráběny japonskou automobilkou Honda a mají kvalitní výsledky v hodnocení všech testovacích systémů a také nárazuvzdornosti. 

Volkswagen ID.4 2023

Automobil Volkswagen ID.4 je ideální rodinný vůz s velkým prostorem v kabině a kufru. Jeho výsledky v testování jsou výborné, jak z hlediska nárazů, tak i aktivních či pasivních bezpečnostních systémů.

Toyota Camry 2023

Máme zde také zástupce z japonské automobilky Toyota. Toyota Camry je vhodným rodinným autem s velkým prostorem uvnitř. Automobil má perfektní bezpečnostní výsledky testování.

Genesis G90 2023

Pokud někoho zajímá, jak si vedou luxusní vozy, konkrétní Genesis G90, tak vás tohle impozantní vozidlo mile překvapí. Z hlediska bezpečnosti má tento vůz výborné hodnocení při testování. Nárazuvzdornost, ale také aktivní a pasivní systémy bezpečnosti fungují perfektně. Některé z těchto funkcí jsou i vysoce pokročilé. 

Subaru Solterra 2023

Automobil Subaru Solterra obsahuje většinu stejných nebo podobných dílů jako má automobil Toyota bZ4X. Automobil má součástí vynikající výsledky bezpečnostních systémů a jednotlivé testy při nárazuvzdornosti.

Honda Odyssey 2023

Pokud vás zajímají, jak jsou v testech bezpečnosti i větší vozidla, můžete vám nabídnout tip na velmi bezpečné vozidlo z řady minivan. Celkové hodnocení je velmi dobré z hlediska testů nárazů, avšak systém připomenutí upozornění na nepřipoutaného cestujícího je zde konkrétně nedostatečný. 

Toyota Highlander 2023

Toyota Highlander je automobil SUV střední třídy. Z hlediska bezpečnosti je to vůz na velmi dobré úrovni, jak při nárazech, tak i bezpečnostních aktivních systémech.

Kia Telluride 2023

Vozidlo, které by tu nemělo chybět je určitě Kia Telluride z roku 2023. Při testování aktivních a pasivních systémů nebyly zjištěny žádné odchylky, stejně tak při nárazuvzdornosti. Automobil si v tomto testu vedle perfektně, a proto patří mezi top 10 nejbezpečnějších vozidel.  

Zdroj: iihs.org

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články