Domů » Zajímavosti » Největší nešvary na českých silnicích

Největší nešvary na českých silnicích

0

Češi a obzvláště čeští řidiči nejsou zrovna vyhlášení pro své důsledné dodržování silničních předpisům. Které předpisy porušují Češi nejčastěji a jaké postihy jim za to hrozí?

Největší nešvary na českých silnicích

Překračování maximální povolené rychlosti

Rozhodně není pochyb o tom, že nejčastějším nešvarem českých řidičů je překračování maximální povolené rychlosti. Pokud tomu není dopravním značením určeno jinak, platí v České republice tyto maximální povolené rychlosti:

Na obecních komunikacích: 50 km/h

Mimo obce: 90 km/h

Na silnici pro motorová vozidla: 110 km/h

Na dálnici 130 km/h

Na dálnici v obci 80 km/h

Jak hrozí řidičům tresty při překročení povolené rychlosti? Při překročení rychlosti o 1-5 km/h, hrozí řidiči bloková pokuta ve výši až 1 000 Kč. Ve správním řízení pak 1 500 – 2 500 Kč. Za překročení rychlosti do 5 km/h se body neudělují. Za překročení rychlosti od 6 do 19 km/h hrozí rovněž bloková pokuta 1 000 Kč, ve správním řízení 1 500 – 2500 Kč a udělení dvou trestných bodů. Při překročení rychlosti o 20 – 39 km/h hrozí řidiči bloková pokuta 2 500 Kč. Ve správním řízení 2 500 – 5 000 Kč a tři trestné body.  Při překročení o více než 40 km/h již nelze udělit blokovou pokutu a přestupek je projednáván ve správním řízení. Zde řidiči hrozí pokuta 5 000 – 10 000 Kč a zákaz řízení na 6 – 12 měsíců a udělení pěti trestných bodů.

Používání telefonu za jízdy

Nejprve si musíme vyjasnit, co se vlastně při využívání mobilního telefonu během řízení trestá. Samotné telefonování nikdy nebylo zákonem nějak omezeno, nebo trestáno. Například telefonování skrze handsfree je z pohledu zákona naprosto s pořádku.   Co je ovšem zákonem zakázáno je držení nebo jiné manipulování s mobilním telefonem, či zařízením pořizující audio-vizuální záznam. Tím se rozum fotoaparát nebo kamera. Pokud tedy řidič za jízdy drží nebo manipuluje se zařízením GPS navigace, nehrozí mu v České republice žádný postih. Za držení a jinou manipulaci s mobilním telefonem a audio-vizuálním záznamovým zařízením hrozí bloková pokuta 1 000 Kč. Ve správním řízení řidiči za tento přestupek hrozí pokuta 1 500 – 2 500 Kč. Bez ohledu zda je přestupek řešen blokově nebo ve správním řízení jsou řidiči připsány 2 trestná body.

Řízení vozidla bez příslušných dokladů

Pokud řidič vlastní řidičské oprávnění a pouze si příslušný průkaz zapomněl, nehrozí mu velké problémy. Tento přestupek se řeší domluvou nebo formou blokové pokuty do výše 2 000 Kč. Jiné je to ale, pokud je řidičem člověk, který není oprávněn k řízení příslušné skupiny motorových vozidel.  Tomu hrozí pokuta ve výši 25 000 – 50 000 Kč a zákaz řízení od 12 do 24 měsíců. Pokud je při řízení vozidla přistižen řidič, kterému byl jeho řidičský průkaz zadržen, hrozí mu pokuta 5 000 – 10 000 Kč a zákaz řízení na dalších 6 až 12 měsíců a udělení 7 trestných bodů. Pokud řidič nemá platný posudek o zdravotní způsobilosti (platí u řidičů starších 60 let) hrozí mu sankce 5 000 – 10 000 Kč.

Řízení technicky nezpůsobilého vozidla

Tento přestupek spáchá řidič, který řídí vozidlo, jenž není technicky způsobilé k provozu na pozemních komunikacích tak závažným způsobem, že ohrožuje ostat í účastníky provozu na pozemních komunikacích. Takto se hodnotí i řízení vozidla, které neprošlo pravidelnou technickou prohlídkou na stanici státní technické kontroly. Tento přestupek není možné řešit blokově. Řidiči za takové jednání hrozí pokuta od 5 000 Kč do 10 000 Kč, ale i zákaz řízení od 6 do 12 měsíců a udělení pěti trestných bodů.

Jízda na červenou

Tento přestupek spáchá řidič, nerespektující červené světlo svítící na semaforu, ale také řidič, který nerespektuje pokyn „stůj“ na křižovatkách řízenými policistou nebo ve zvláštních situacích i hasičem. Za tento přestupek řidiči hrozí bloková pokuta 2 500 Kč a ve správním 2 500 – 5 000 Kč. Pokud řidič spáchal tento přestupek v předchozích dvanácti měsících, hrozí řidiči zákaz řízení na 1 až 6 měsíců. V takovém případě ovšem nelze situaci řešit blokově. V obou případech je řidiči připsáno 5 trestných bodů.

Nedání přednosti v jízdě

Nerespektování povinnost dát přednost v jízdě, může být řidič potrestán blokovou pokutou ve výši 2 500 Kč nebo pokutou 2 500 Kč až 5 000 Kč ve správním řízení. Pokud řidič spáchal tento přestupek v předchozích dvanácti měsících, hrozí řidiči zákaz řízení na 1 až 6 měsíců. V takovém případě ovšem nelze situaci řešit blokově. V obou případech jsou řidiči připsány 4 trestné body.

Jaké je nejlepší SUV auto?

Foto: Pexels.com

Previous article Kamera do auta CEL-TEC
Next article Jaká nás čekají omezení na D1 v tomto roce?
Ve vodách motoristické novinařiny se pohybuji již pátým rokem. Podílel jsem se na chodu mnoha webových projektů s motoristickou tématikou. Pravidelně navštěvuji tiskové konference, autosalony a další podobné akce, s cílem připravit pro své čtenáře co možná nejkvalitnější obsah.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články