Domů » Zajímavosti » Norsko je ničeno elektrickým snem

Norsko je ničeno elektrickým snem

0

Jaká země se vám jako první vybaví při slově elektromobil? Pravděpodobně to bude Norsko. Tam si již několik let v raketovém rozmachu elektromobilů libují. Je to země s nejrychlejším rozvojem elektromobility a pro všechny ostatní jsou vzor moderní země. Jenže. Dějí se i věci, o kterých se tak moc nemluví.

Norsko je ničeno elektrickým snem

Podmínky, které člověk neodmítne

Žádná jiná země se množstvím elektromobilů na jednoho občana Norsku nevyrovná. Jak se tam dostali? Není to tak úplně kvůli obavám o přírodu. Úspěchu vláda výrazně napomohla obrovskými dotacemi. Na opačné straně vozy spalovací byly předmětem obrovského zdanění. Norský lid se tak dostal do situace, kdy za klasické auto musel platit obrovské poplatky a vláda mu nabídla pomoc při koupi elektromobilu. Tak kdo by na to nepřistoupil?

Výhody jen pokračovaly

Nešlo jen o zlevnění automobilů. Řidič takového vozu mohl využívat vyhrazené pruhy pro autobusy, může zdarma parkovat na placených parkovištích a může také zdarma využívat nabíjecích stanic. Tohle už se doopravdy odmítnout nedá. Jenže tyto uměle podpořené výborné podmínky se začínají negativně projevovat. Možná to zní divně, ale elektromobilů je v Norsku příliš mnoho.

S tímto problémem samozřejmě také přestaly platit některé výhody. Dnes už tak byly pruhy městské dopravy navráceny zpět městské dopravě. Tohle mělo na trh jen minimální vliv. Elektromobilů na cestách stále a stále přibývá. A s tím přibývají problémy.

Jak takové množství aut nabíjet?

Musíme vzít v potaz, že každý elektromobil se někde musí dobíjet. Není překvapivé, že veřejných dobíjecích stanic je v porovnání s počtem bzučících vozítek jen minimum. A většina obyvatel Norska nemají vlastní vjezd, garáž nebo dům. Tam by mohli svůj vůz přes noc nabít a ráno se vydat na cesty. Drtivá většina vlastníků bydlí v činžácích a svá auta nabíjejí přímo na ulici.

Jak tohle může vypadat?

Z toho důvodu všemožně natahují kabely z okna nebo ze dveří do ulice, kde je připojí ke svému vozu. A tyto kabely jsou volně ve veřejném prostoru. Ulice se tedy mění v provazové bludiště a připomínají spíše rozvojové země někde v Asii. Přes ulice jsou tak nataženy kabely pod proudem a řekněme si na rovinu, že tohle úplně bezpečné není.

Bude taková budoucnost fungovat?

V Norsku mají nejvíce elektromobilů, ale jaká jsou čísla? V této době jezdí v Norsku na elektřinu jen asi 30% všech vozů. Zbytek tvoří klasické spalovací motory na benzín a naftu. A podívejte se na tu situaci. Vláda investuje do rozvoje dobíjecích stanic, ale snažení je až bolestivě pomalé. A Norsko přitom patří k nejbohatším zemím světa. Jak bude situace probíhat u chudších zemí, když chtějí do 12 let zakázat všechna auta na fosilní paliva? Jen těžko se to představuje. Můžeme tak být jen připraveni a čekat, jak tato situace nakonec dopadne. Třeba se zbytek světa z problémů Norska něco ponaučí.

https://www.facebook.com/nafnorge/videos/293127938083074/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články