Domů » Cestování » Parkování v Berlíně: Jak a kde zaparkovat jako návštěvník

Parkování v Berlíně: Jak a kde zaparkovat jako návštěvník

Chcete vyrazit autem na rodinný výlet do Berlína a hledáte možnosti parkování? V Berlíně není situace nijak příznivá, protože jsou v některých částech Berlína zavedené placené parkovací zóny. V tomto článku vám poradíme, kde se dá zaparkovat, jaká je cena parkování, a kde se dá zaparkovat zdarma nebo za velmi nízký poplatek.

Parkování v Berlíně: Jak a kde zaparkovat jako návštěvník

Pokud pojedete autem do Berlína, tak ještě před samotnou cestou vám doporučujeme si nastudovat jaké platí dopravní předpisy a pravidla v Německu. Němečtí policisté jsou velmi přísní a neoblomní a pokud se dopustíte nějakého přestupku či prohřešku počítejte s velmi vysokými pokutami. V Německu je dálniční síť velmi rozsáhlá a průjezd dálnicemi je stále pořád zdarma. Dálniční poplatky neboli mýtné platí pouze pro nákladní automobily s celkovou hmotností nad 7,5 tuny. Nezapomeňte, že vedle Rakouska má i Německo zavedené ekologické zóny neboli Umweltzone. Setkáte se s nimi například v Berlíně, Mnichovu nebo Frankfurtu nad Mohanem a v dalších městech Německa. Při vjezdu do těchto zón budete potřebovat ekologickou známku. Kdo takovou známku potřebuje? Rozhodující jsou údaje v technickém průkazu. Na tuto problematiku se podívejte v našem článku s názvem Emisní zóny a ekologické známky v Německu

Parkování v Berlíně

Berlín je hlavní město Německa a jak můžete předvídat situace s parkováním není nijak jednoduchá. V centru města, v okolí centra a v dalších částech jsou zavedené zóny placeného stání – Parkraumbewirtschaftung. To znamená, že parkování je na veřejných ulicích, na okraji silnice nebo na jiných plochách určených k parkování zpoplatněno. Od ledna 2023 se uvádí, že těchto zprovozněných zón je celkem 56.

Interaktivní mapa fbinter.stadt-berlin.de zobrazuje zóny placeného stání

To znamená, že ty místa, která spadají do zón placeného stání jsou zpoplatněná a parkovné je tak nutné zaplatit. Parkování je možné zaplatit prostřednictvím parkovacího automatu nebo mobilními aplikacemi. V závislosti na jednotlivých parkovacích zón může být cena za parkování 25 nebo 75 centů za 15 minut, nebo 1 až 2,50 někdy až 3 EUR za hodinu. Pokud budete platit parkovné přes automat, nezapomeňte, že lístek musí být dobře viditelný za oknem vašeho vozidla.

Naopak ty místa, která nejsou označená žlutou barvou jsou místa, která nejsou prozatím v zónách placeného stání. 

Mapa parkovací zóny v Berlíně
Mapa parkovací zóny v Berlíně

Mapa parkování v Berlíně

Nedoporučuje se nechávat vozidlo na volném prostranství bez kamerového nebo jinak hlídaného objektu. A proto můžete využít parkovací garáže, které jsou na celém území Berlína. Většina těchto parkovacích garáží a veřejných parkovišť má ceny parkovného za hodinu okolo 1,5 až 2,5 EUR a na celý den parkování vychází okolo 18 až 25 EUR. Porušování parkování se nevyplácí, protože ceny za odtah jsou velmi vysoké.

Na stránkách viz.berlin.de můžete najít interaktivní mapu, která obsahuje veřejná parkoviště, vícepodlažní parkoviště, parkovací domy a garáže a P+R parkoviště. U jednotlivých parkovišť jsou uvedeny kapacity parkování, poplatky za parkování a další bližší informace. 

Interaktivní mapa - přehled parkování v Berlíně
Interaktivní mapa – přehled parkování v Berlíně

P+R parkoviště – parkování zdarma v Berlíně

Pokud hledáte parkování zdarma nebo za nějaký malý poplatek můžete využít v Berlíně záchytná P+R parkoviště, ty jsou především v blízkosti stanic S-Bahn nebo U-Bahn. Některá z nich jsou zcela zdarma, jiné mají součástí drobný poplatek za parkování, ten se pohybuje okolo 0,50 až 1,50 EUR za den. 

Zde je seznam těch nejznámějších:

  • P+R Spandau/Albrechtshof – Zeestower Weg – 13591 Spandau 
  • P+R Alt-Tegel – Buddestrasse – 13507 Reinickendorf 
  • P+R Kurt-Schumacher-Platz – Nordlichtstrasse – 13405 Reinickendorf 
  • P+R Schlitzerick Strasse435 – Reinickendorf – Reinickendorf 34515
  • P+R Breitenbachplatz – Dillenburger Strasse – 14199 Charlottenburg-Wilmersdorf 
  • P+R Heidelberger Platz – Rudolstädter Str. – 10713 Charlottenburg-Wilmersdorf
  • P+R Jungfernheide – Max-Dohrn-Strasse 1-5 – 10589 Charlottenburg-Wilmersdorf

Na tomto odkazu můžete najít i další P+R parkoviště

FAQ

Je možné v Berlíně zaparkovat zdarma? 

Zaparkovat zdarma je možné na některých záchytných P+R parkovištích, které jsou umístěny po celém území Berlína. Většina z nich je zdarma, některé mají součástí drobný poplatek za parkování. 

Jsou v Berlíně zavedené zóny placeného stání?

V Berlíně, v centru a v dalších částech města jsou zavedeny zóny placeného stání. To znamená, že je nutné parkovné v těchto oblastech zaplatit, buď parkovacím automatem nebo prostřednictvím mobilních aplikací. 

Zdroj: viz.berlin.de,  

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články