Domů » Pro řidiče » Pokuta za driftování. Nezodpovědná kratochvíle?

Pokuta za driftování. Nezodpovědná kratochvíle?

0

Blíží se zima a s ní období, kdy někteří řidiči využívají námrazy a sněhu na silnicích (či parkovištích) k tomu, aby si trochu zadováděli. Jenže driftování není jen tak, kdyby došlo na lámání chleba, porušujete zákon. Zjistěte, jaké vám hrozí pokuty.

Pokuta za driftování. Nezodpovědná kratochvíle?
Obsah: Pokuta za driftování. Když se kratochvíle vymknou z rukou

Na jízdu ve smyku jsou nejlepší vozy se zadním pohonem. Koukněte na 5 levných zadokolek, se kterými zvládnete driftovat. Samozřejmě i s ostatními typy motorových vozidel se dá za těch správných povětrnostních podmínek dostatečně vyřádit. Jenže tahle zábava není jen tak – pohybujete se během ní za hranicí zákona, což se vám může vymstít.

Driftováním porušujete zákon

Ač je driftování vzrušující, na běžné komunikaci byste si na něj měli nechat zajít chuť. Je to nebezpečné. A to jak vzhledem k ostatním, tak k vám samotným. Při takovém odvážném manévru nikdy nemůžete říct se 100% jistotou, že máte vše pod kontrolou. V zimě (ale i jindy během roku) se prostě vyplatí jezdit opatrně – přečtěte si, jak jezdit na sněhu a náledí.

Jestli se i přesto vydáte driftovat do provozu, měli byste vědět, že porušujete zákon. Nejde tedy jenom o nějaké dobré mravy a ohleduplnost. Ale i o fakt, že vás za tuhle kratochvíli mohou strážníci pokutovat.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích sice přímo neříká, že by se nesmělo driftovat. Ale definuje, jak se jezdit má, nemá a kde jsou nějaké hranice. Driftováním:

  • splňujete definici neohleduplné jízdy („….při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek…“),
  • ignorujete dopravní značení,
  • nepřizpůsobujete jízdu situaci v provozu („…své chování je povinen přizpůsobit zejména… situaci v provozu na pozemních komunikacích,…“),
  • a navíc vjíždíte do protisměru a nerespektujete jízdu v jízdních pruzích

Dalším prohřeškem může být i to, že poškozujete plochu. A tím máme na mysli nejen vozovku, ale i parkoviště. Z toho vyplývá, že je problematické jak to, že se této zábavě oddáváte v běžném provozu, tak situace, kdy si zadriftujete na parkovišti.

driftování

Oblíbeným cílem jsou nejen parkoviště na sídlištích, kde často hrozí, že policii zavolá některý z aktivních sousedů. Drifteři v noci rádi míří také na opuštěnější místa. Například parkoviště u obchodních center a velkých korporátních budov. Jestli to napadlo i vás, popřípadě to tak v zimě běžně děláte, dávejte si raději pozor.

Stačí totiž jen trochu smůly a dostanete pokutu právě za ničení plochy parkoviště. Nezapomínejte, že v okolí obchodních center a firemních budov je to samá kamera, a tak vás nebude obtížné identifikovat. Dávejte si pozor i na to, že možná vstupujete na cizí pozemek – což je porušení vlastnických práv.

Navíc stačí jen trocha smůly a způsobíte škodu. Což může být zejména na cizím pozemku velký problém. Jde například o kamínky, které vám odlétají od kol. I takový malý neřád vržený pořádnou silou dokáže napáchat velkou paseku. Ať už jde o výlohu, okno nebo auta, která v blízkosti parkují.

Pokuta za driftování

Jak vidíte, za driftování vlastně můžete dostat pokutu ze spousty důvodů. Na silnicích za to policisté udělují hlavně sankci za nepřizpůsobení jízdy provozu a neohleduplné jízdě. Pokuta za neohleduplnou jízdu je na místě do výše 1000 Kč, ve správním řízení se zvyšuje do limitu 2500 Kč.  

Dávejte si pozor na stav vozidla

Jestli vyrážíte driftovat s autem na odpis, hrozí vám postih i za to. Pokud je technický stav opravdu špatný, mohou vám za to policisté zakázat pokračovat v jízdě, v horším případě také odebrat řidičský průkaz a zakázat jezdit nadobro. Ohlídejte si i sjetý vzorek pneumatiky – pokuta za sjeté pneumatiky vás v takovém případě nemine. Driftování jim dává zabrat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články