Domů » Aktuality » Přehledně: Cestování do zahraničí po karanténě

Přehledně: Cestování do zahraničí po karanténě

0

Cestování v době koronavirové není vůbec jednoduché a v nejrůznějších opatřeních se docela složitě orientujete. Češi mohou podle nařízení vlády volně cestovat do zahraničí, ale ostatní státy jsou s přijímáním cizincům velice opatrné. Můžeme uvést, že letadla z Prahy aktuálně létají pouze do Bulharska a Běloruska. Pojďme se podívat na to, na co se musíte připravit při cestování autem do zahraničí.

Přehledně: Cestování do zahraničí po karanténě

Cesta na Slovensko a do Maďarska

Bez nutnosti doložení negativního testu je možné cestovat na Slovensko a do Maďarska. Má to ale stále svoje podmínky, které je potřeba dodržet, abyste se vyhnuli problémům. Do Maďarska a na Slovensko můžete vycestovat pouze na dva dny a musíte mít připravený a vyplněný formulář, který najdete v článku. Při přejezdu hranic vám na něj policie zapíše datum a čas, což odstartuje 48 hodin dlouhé okno, kdy můžete v zahraničí pobývat. Pokud se do 48 hodin nestihnete vrátit, tak je nutné podstoupit test na Covid-19, či zůstat doma 14 dní v karanténě.

Bude vás zajímat: Formulář ke stáhnutí pro cestu na Slovensko a do Maďarska

Jedná se o mezikrok, který vede postupně k úplnému uvolnění hranic se sousedními státy. To by se za ideálních podmínek mohlo realizovat už 15. června. Občané si proto zatím musí připravit formulář a do 48 hodin se vrátit zpět. Pokud se vydáte do Maďarska přes Slovensko, tak vám bude stačit stejný formulář. Snažte se vyplnit si jméno a příjmení předem, jelikož to pozitivně ovlivní rychlost přechodu hranic a usnadní to práci policistům.

Tip: Dálniční známka Slovensko 2020

Tip: Dálniční známka Maďarsko 2020

Cesta do Polska

Česká republika zažádala polskou vládu, aby zvážila otevření dalších hraničních přechodů. Týká se to hlavně těch v kraji Libereckém a Královehradeckém. Na druhou stranu Polsko zažádalo o povolení tranzitního pohybu polských pracovníků přes Českou republiku. O všem se aktuálně jedná. Jinak je vstup na území Polska zakázán všem cizincům.

Tip: Dálniční poplatky v Polsku

Cesta do Rakouska a Německa

Onen formulář jako v případě Slovenska a Maďarska se cest do Rakouska či Německa bohužel netýká. Při návratu musíte podstoupit test na Covid-19 nebo musíte do 14 dní dlouhé karantény. Vláda aktuálně pracuje na rozvolnění režimu a pracuje na systému, který by země rozdělil na rizikové a nerizikové. Následně by bylo upuštěno od testování při příjezdu z nerizikových zemí. To je naplánováno na 15. červen.

Tip: Dálniční známka Rakousko 2020

Cesta do Chorvatska

Občanům Česka, Rakouska, Slovenska, Maďarska, Polska, Slovinska, Německa a dalších 3 pobaltských států byla uložena výjimka z opatření, které dělalo cestování do Chorvatska poměrně složité. Od 28. května proto mohou občané uvedených zemí volně vstupovat do Chorvatska. Musejí pouze povinně poskytnout údaje a umožnit volné vysledování jejich pohybu na území Chorvatska. Není potřeba uvádět důvod příjezdu, ale musíte uvést místo pobytu, telefonní číslo a e-mail. Vláda vás tak bude moci snadno upozornit, pokud se situace nenadále zhorší.

Online formulář pro vstup na území Chorvatska

Bude vás zajímat: Cesta do Chorvatska autem – Kudy jet a za kolik?

Budete potřebovat: Dálniční poplatky – Chorvatsko 2020

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...