Při cestě do Chorvatska si za palivo připlatíte

0
427

Tisíce a tisíce Čechů se každý rok vydají na dovolenou do Chorvatska. Možná mezi nimi budete i vy. Většinou se vydávají vlastním autem, do kterého si naloží potřeby, hračky a vydají se na cestu dlouho přes tisíc kilometrů. Během cesty tak projedou velké množství pohonných hmot. Cesta do Chorvatska tak bude dražší a dražší.

Jsme na tom dobře

Pokud se vám zdá, že jsou u nás paliva neskutečně drahá, tak se vám to opravdu jen zdá. Patříme totiž stále do první třetiny zemí EU s nejlevnějšími palivy. Na stejné úrovni je i například Rakousko nebo Maďarsko. Ceny okamžitě narostou po vjezdu do Itálie i Chorvatska.

Cesta do Chorvatska autem? Většinou

I přes rostoucí ceny paliv se lidé stále vydávají do Chorvatska autem. Je to více než čtvrtina lidí, kteří si koupili zájezd u cestovní kanceláře Invia. Obrovský počet turistů se ale vydává na vlastní pěst. Jedná se o zažitou příjemnou destinaci pro celou rodinu.

Jaká je situace ve zbytku Evropy?

Dle údajů Evropské komise ze začátku června jsme zjistili, že u nás stojí litr nafty v průměru 32,44 Kč a benzínu 33,17 Kč. Okamžitě tak vidíme, že u nás ceny vzrostly o celé 3 koruny, jako je tomu třeba i v Německu. Situace ale tak špatná není. Na Slovensku nafta zdražila o 4,57 Kč za litr. V rámci Evropské unie se jedná průměrně o 4 Kč.

V Chorvatsku si můžete oproti domovině připlatit až 3 koruny za litr nafty a za Natural 95 až 3,60 Kč/litr. Itálie může u benzínu znamenat nárůst až o 9 korun a 7 korun u nafty. Pokud se tedy na dovolenou vydáváte, tak se vyplatí natankovat dopředu, abyste se vyhnuli tankování v cílové destinaci. Často také dražší paliva najdete na hlavních dopravních tepnách zemí. Jako třeba naše D1.

Proč ceny paliv rostou?

Zdražování a zlevňování pohonných hmot je reakce na zdražování ropy na světových trzích. Zvedání ceny bylo ovlivněno i politickou situací na Blízkém východě, kde neustále probíhají boje. Ke konci letošního roku by ale postupně cena měla dostat na 30 Kč/litr.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here