Domů » Zajímavosti » Při cestě do Chorvatska si za palivo připlatíte

Při cestě do Chorvatska si za palivo připlatíte

0

Tisíce a tisíce Čechů se každý rok vydají na dovolenou do Chorvatska. Možná mezi nimi budete i vy. Většinou se vydávají vlastním autem, do kterého si naloží potřeby, hračky a vydají se na cestu dlouho přes tisíc kilometrů. Během cesty tak projedou velké množství pohonných hmot. Cesta do Chorvatska tak bude dražší a dražší.

Při cestě do Chorvatska si za palivo připlatíte

Jsme na tom dobře

Pokud se vám zdá, že jsou u nás paliva neskutečně drahá, tak se vám to opravdu jen zdá. Patříme totiž stále do první třetiny zemí EU s nejlevnějšími palivy. Na stejné úrovni je i například Rakousko nebo Maďarsko. Ceny okamžitě narostou po vjezdu do Itálie i Chorvatska.

Cesta do Chorvatska autem? Většinou

I přes rostoucí ceny paliv se lidé stále vydávají do Chorvatska autem. Je to více než čtvrtina lidí, kteří si koupili zájezd u cestovní kanceláře. Obrovský počet turistů se ale vydává na vlastní pěst. Jedná se o zažitou příjemnou destinaci pro celou rodinu.

Jaká je situace ve zbytku Evropy?

Dle údajů Evropské komise ze začátku června jsme zjistili, že u nás stojí litr nafty v průměru 33,39 Kč a benzínu 32,57 Kč. Okamžitě tak vidíme, že u nás ceny vzrostly od února 2019 přibližně o 3 koruny, jako je tomu třeba i v Německu. V rámci Evropské unie se jedná o částku nepatrně vyšší, tudíž na tom tak špatně nejsme.

V Chorvatsku si můžete oproti domovině připlatit. Za litr nafty zaplatíte cca 34,50 Kč/litr (9,92 kun/litr) a za Natural 95 36,34 Kč/litr (10,4 kun/litr). Itálie může u benzínu znamenat nárůst až o 9 korun a 7 korun u nafty. Pokud se tedy na dovolenou vydáváte, tak se vyplatí natankovat dopředu, abyste se vyhnuli tankování v cílové destinaci. Často také dražší paliva najdete na hlavních dopravních tepnách zemí. Jako třeba naše D1.

Proč ceny paliv rostou?

Zdražování a zlevňování pohonných hmot je reakce na zdražování ropy na světových trzích. Zvedání ceny bylo ovlivněno i politickou situací na Blízkém východě, kde neustále probíhají boje. Ke konci letošního roku by ale postupně cena měla dostat na 30 Kč/litr.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články