Domů » Žebříčky » První auto na světě: Karl Benz a první roky historie automobilů

První auto na světě: Karl Benz a první roky historie automobilů

0

V roce 1886 se Karlu Benzovi podařilo sestrojit a představit světu první vůz poháněný spalovacím motorem. Po několika tisících letech tak byla zvířecí síla vyměněna za novou techniku, kterou pro její velký úspěch využíváme až dodnes.

První auto na světě: Karl Benz a první roky historie automobilů

Cesta k sestrojení

Vůz poháněný spalovacím motorem se Karl Benz snažil sestrojit už od svých mladých let, jenže nebylo vůbec jednoduché přimontovat správně motor na podvozek a přenést výkon na kola. Už před koncem 70 let 19. století se mu povedlo vyvinout dvoutaktní motor, a tak v roce 1883 založil s dalšími dvěma obchodníky vlastní firmu s názvem Benz & Cie., která se zabývala prodejem samotných motorů. 

Vznik prvního automobilu

Přesné datum finálního sestrojení prvního automobilu na světě není na sto procent jisté. Víme ale, že dne 29. ledna 1886 požádal Benz o patent na jeho tříkolku s motorem. Už v červnu téhož roku se konalo jeho představení a o dalších několik měsíců později, v listopadu, byl Benzovi za jeho vynález patent oficiálně udělen. Díky tomu všemu se tento rok považuje za zrod automobilů.

Tříkolový kočár poháněný motorem dostal název „Benz Patent Motorwagen Nummer 1“, v doslovném překladu „Benzův patentní motorový vůz číslo 1“. Byl to vskutku velice jednoduchý stroj, měl jen jeden rychlostní stupeň (ani zpátečku) a místo brzdového pedálu posloužila ruční brzda. 

Oba Benzovi společníci bohužel neviděli ve výrobě automobilů žádnou budoucnost, a proto firmu opustili. Benz si však našel nové spolupracovníky a ke konci roku 1889 měla firma 450 zaměstnanců. 

Obliba společnosti

Do konce roku 1888 vyrobil K. Benz další dva kusy – Benz Motorwagen Nummer 2 a 3. Jeho manželka chtěla svého muže podpořit alespoň přilákáním pozornosti, a tak vyrazila se třetím vozem na stokilometrovou cestu, která vedla z Mannheimu do Pforzheimu. Plán naplnil svá očekávání, a tak se díky Bertě Benzové podařilo firmě prodat prvních několik kusů.

Motorwagen Serienversion
Autor: in unbekannt – Benz, Carl Friedrich: Lebensfahrt eines deutschen Erfinders. Die Erfindung des Automobils, Erinnerungen eines Achtzigjährigen. Leipzig 1936, S. 155-156. zeno.org, Gemeinfrei, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3180514

Motor

Mezi dvěma zadními koly byl umístěn téměř litrový čtyřtaktní jednoválec. I přes nízkou váhu vozidla nedokázal motor vyvinout maximální rychlost přes 13 kilometrů za hodinu. Během sedmi let, kdy se tento vůz vyráběl, se maximálka posunula alespoň na 16 km/h. 

Podle Benze měl použitý motor výkon 0,67 koní, tedy půl wattu. Pozdější měření ze Stuttgartské technické univerzity udává o něco vyšší údaj – 0,9 koní neboli 0,67 kW. 

Spotřeba paliva na sto kilometrů činila 10 litrů, což je i na dnešní dobu spíš víc než míň, nicméně to bylo to poslední, co společnost tenkrát trápilo.

Benz Patent Motorwagen Engine
Autor: LSDSL, CC BY-SA 2.0 de

Použité díly

Samotná společnost Benz & Cie. vyráběla jen podvozky a jejich jedinečné motory, zatímco většinu dílů potřebných k postavení karoserie a skromného interiéru jim dodávala blízká kolařská dílna Kalkreuther. Všechna kola, která jim poskytla společnost zaměřená na výrobu jízdních kol, potáhnul sám Benz gumou.

Většina součástek je používána k fungování spalovacích motorů i dnes. Mluvím o elektrickém zapalování, vodním chlazení či o vačkové a klikové hřídeli. Dále byl použit setrvačník a karburátor s objemem 1,5 litru.

Benz dbal na bezpečnost, a proto, i přesto že jeho vůz jel jen pár kilometrů za hodinu, nechal v roce 1887 přidat k sedačce bezpečnostní pásy.

Pokračování ve výrobě

Firma docela rychle přišla na to, že jejich vozy se budou přeci jen snadněji řídit se čtyřmi koly. Výroba automobilů se pak rozšířila postupně do zbytku Evropy a následně i do celého světa.

Karl Benz s manželkou Berthou Benzovou v automobilu Benz Victoria, model 1894
Autor: Fronteras – https://fronterasblog.files.wordpress.com/2014/06/benz-karl-bertha.jpg, CC BY-SA 4.0

Náhledový obrázek: Autor: Alexander Migl – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...