Domů » Aktuality » Velký průšvih Volkswagenu

Velký průšvih Volkswagenu

0

Volkswagen se v posledních několika dnech stará o opravdu velké haló v automobilových kruzích. V USA totiž zjistili, že podvádí při měření emisí a tato aféra, která již dostala název Dieselgate, se začíná pěkně rozrůstat.

Velký průšvih Volkswagenu

Celý problém spočívá v tom, že Vokswagen již nějaký ten pátek montuje do svých vozidel software, který umí rozpoznat, kdy jsou měřeny emise automobilem produkované a v ten moment sepne Eko mód, díky kterému se emise rapidně sníží. Jedná se hlavně o dusík, jehož produkce v normálním stavu převyšuje povolenou hladinu až čtyřicetkrát.

800px-Volkswagen_logo.svg

Po provalení tohoto skandálu šéf Volkswagenu přiznal, že skutečně tento podvod koncern praktikuje. Začal na něj tak být vyvíjen tlak, aby se vzdal svého křesla. I přesto, že tvrdil, že o případu nemá dostatek interních informací, podal demisi a ze svého křesla odstoupil. Podle odborníků však zcela jistě musel o těchto praktikách vědět, a jakožto generální ředitel je i schvalovat a nařizovat.

Jen v USA momentálně hrozí koncernu pokuta přesahující 400 miliard korun. To ovšem není zřejmě konečná cifra, jelikož se nyní odhalilo i to, že software je namontovaný i ve vozech evropských. Týká se to dieselových agregátů především s objemem dvou litrů. I tak to ovšem znamená, že po celém světe, jezdí s tímto softwarem přes 11 milionů vozů, které zřejmě budou muset jít na kontrolu.

Aféra postihla nejen samotný koncern, kterému spadly akcie již o 20%, ale i další automobilky, které mají v nabídce obdobný typ dieselu. Jejich akcie propadají zhruba o 5%. Nyní se dokonce začalo spekulovat, že tyto praktiky nemusí mít ve svém repertoáru jen Volkswagen, ale že se to může týkat i jiných značek. Nejčastěji se pak hovoří o vozidlech značky BMW.

Jak se celá situace vyvine a co všechno ještě kontroly odhalí, ukáže jen čas. Již nyní je však jisté, že se jedná o průšvih jako Brno.

Foto: VW.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články